U ophodnje za obranu schengenske granice od ilegalnih ulazaka migranata iz Hrvatske od srijede je uključeno 80 slovenskih vojnika, objavili su dužnosnici u Ljubljani.
Oni ophode zajedno s graničnom policijom i mogu zaustaviti i zatražiti od migranata osobne dokumente na području policijskih uprava Koper, Novo Mesto, Celje i Maribor.
U slučaju većih prodora mogu ih zadržati i pozvati u pomoć dodatne policijske snage i civilnu zaštitu te u samoobrani upotrijebiti silu.
Parlament je u ponedjeljak velikom većinom odobrio aktiviranje vojske za zaštitu granice s Hrvatskom duge 671 kilometar.
Ravnateljstvo policije objavilo je da planira popuniti rezervni sastav sa 600 pomoćnih policajaca za koje su već osigurana sredstva, koji bi kontrolirali ilegalni migracijski tok u unutrašnjosti države.
Zbog jače kontrole na grčko-makedonskoj granici u Sloveniji u posljednja tri dana nije bilo novih dolazaka izbjeglica i migranata u Dobovi i njihovs prelaska u Austriju.
No, Slovenija se priprema za mogući dolazak migranata sa sjevera kojima Njemačka i Austrija odbiju dati azil. U zadnjih deset dana Austrija je u Sloveniju vratila 400 izbjeglica, a za sve njioh još nije nađen smještaj.
Iako je premijer Miro Cerar rekao da nema razloga za strah od izbjeglica koji bi u Sloveniji proveli određeno vrijeme, proteklih su dana održani prosvjedi lokalnih zajednica u Logatecu, Kranju i Šenčuru.
Na ksenofobiju i otpor prema migrantima osvrnuo se u srijedu predsjednik države Borut Pahor rekavši da takve pojave može spriječiti samo učinkovita i zajednička politika EU-a.
Rješenje za migracijskoj krizu treba naći na područjima iz kojih migranti dolaze, rekao je Pahor i ocijenio da će zbog izostanka takve politike rasti protuimigrantsko raspoloženje u zemljama Europske unije.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.