Američki žalbeni sud donio je u utorak presudu prema kojoj obustava tzv. pobačaja na zahtjev u Teksasu ostaje na snazi za vrijeme krize izazvane koronavirusom koja je zahvatila čitav svijet.
Jerome Adams, čelnik službe za javno zdravstvo u SAD-u, i savezni Centri za kontrolu bolesti (CDC) savjetovali su zdravstvene ustanove da odgode sve neobavezne zahvate i preglede koji nisu hitni kako bi se ograničilo širenje koronavirusa te kako bi više vremena i sredstava bilo dostupno za liječenje bolesnika zaraženih koronavirusom.
>Papa Franjo: ‘Žene se tjera da ubijaju život koji nose u utrobi, a majčinstvo je poniženo’
Brojne savezne države po smjernicama su naložile medicinskim ustanovama da privremeno obustave sve zahvate koji „nisu neophodni“.
Sud prihvatio zabranu pobačaja na zahtjev za vrijeme pandemije koronavirusa
Jedna od njih je i država Teksas, koja je objavila da tijekom ovog razdoblja mjere koje se odnose na druge zahvate vrijede i za pobačaj na zahtjev. To je, pak, dovelo do pokretanja sudskog postupka u kojemu se tražilo izuzeće za Planned Parenthood i druge centre koji vrše pobačaje, prenosi Life site news.
Sudac Zapadnog okruga Teksasa, Lee Yeakel, prošli je tjedan izdao privremeni nalog protiv obustave pobačaja, koji je ubrzo naišao na podršku. Sada je taj isti sud donio presudu da je donesena hitna mjera u skladu s ustavom.
Sudac Kyle Duncan, kojega je imenovao predsjednik Donald Trump, i sutkinja Jennifer Walker Elrod, koju je imenovao George W. Bush, napisali su da je „drastična“ provedbena mjera koju je donijela savezna država opravdana radi zaštite javnog zdravlja, bez obzira na pravnu osnovu predmeta Roe protiv Wadea.
„Kada se država bori s epidemijom koja predstavlja ugrozu za društvo, ona može primijeniti hitne mjere koje ograničavaju ustavna prava sve dok su te mjere barem donekle ‘stvarno ili značajno povezane’ s krizom u javnom zdravstvu i ne predstavljaju ‘nepobitno otvoreno, očigledno zadiranje u prava zajamčena ustavom,“ napisali su suci.
Sudac Kyle Dennis (kojega je imenovao bivši američki predsjednik Bill Clinton) istaknuo je svoje oprečno mišljenje, kazavši da većinska odluka „izaziva još veću paniku i strah među ženama u Teksasu jer im bez obrazloženja uskraćuje njihova ustavna prava, izlažući ih rizicima održavanja neželjene trudnoće, kao i rizicima povezanima s putovanjem u druge savezne države u potrazi za pravovremenom zdravstvenom skrbi“.
Pro-life zdravstveni djelatnici tvrde da se omogućavanjem uobičajenog vršenja pobačaja poslovni interesi stavljaju ispred javnog zdravlja. Američko udruženje pro-life opstetričara i ginekologa (AAPLOG) smatra da „pobačaj na osobni zahtjev nije ni „neophodan“ ni „hitan“ te troši važne resurse kao što su maske, zaštitne rukavice i ostala zaštitna oprema, pri čemu nepotrebno izlaže bolesnike i liječnike patogenima“.
„Osim toga, pobačaj, kako kirurški tako i pobačaj izazvan lijekovima, također dovodi do pojave većeg broja bolesnika u već preopterećenoj hitnoj službi,“ obrazlaže AAPLOG.
„Većina klinika koje vrše pobačaj upućuje žene da se jave u hitnu službu ako primijete bilo kakve teže simptome nakon pobačaja. Otprilike pet posto žena koje izvrše pobačaj pomoću lijekova završi u hitnoj službi, najčešće zbog krvarenja. Kirurški pobačaji također mogu uzrokovati krvarenje. Osoblje hitne službe – koje se već sada bori da udovolji potrebama pandemije COVID-19 –dodatno će se opteretiti potrebom pružanja zdravstvene skrbi tim ženama“.
Izvor: narod.hr/Lifesitenews
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.