Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavili su u četvrtak kako će nastaviti dosadašnju blisku suradnju i koordiniranje političkog djelovanja, potvrdivši istodobno kako će zajedno potaknuti izmjene zakona o Ustavnom sudu BiH.
Nakon sastanka održanog u Banjoj Luci Čović i Dodik novinarima su pojasnili kako žele “zajednički uskladiti buduće akcije”, a predsjednik RS je kazao kako su tom prigodom postigli dogovor o tome kako ukloniti strane suce iz sastava Ustavnog suda BiH.
Ustavni sud BiH, kako je ustrojen Daytonskim sporazumom, godinama je metom Dodikovih napada, a u nastojanju da se promijeni njegov sastav i način odlučivanja 2016. godine pridružio mu se i Čović.
Njihov je temeljeni cilj u prvoj fazi eliminirati troje stranih sudaca koje imenuje predsjednik Europskog suda pravde, a nakon toga uspostaviti paritetni mehanizam donošenja odluka po kojemu bi za svaki pravorijek suglasnost morao dati bar jedan sudac koji dolazi iz svakog od tri konstitutivna naroda.
Takav zahtjev ranije su odlučno odbacile bošnjačke političke stranke, a bez njihove potpore nema nikakvog izgleda da bi Čovićev i Dodikov prijedlog mogao dobiti potporu u državnom parlamentu, koja je nužna za izmjene postojećeg zakona.
“Ako netko neće, vidjet ćemo”, kazao je Dodik ustvrdivši kako se Ustavni sud sa sadašnjim ustrojem zlorabi za ostvarenje nekih političkih ciljeva, dok je Čović kazao kako sa strancima u tijelima vlasti nema ulaska BiH u Europsku uniju.
“Borba za strance u institucijama BiH je borba protiv BiH”, ustvrdio je Čović.
Čović i Dodik suglasni su u ocjeni da trenutačno stanje u BiH nije dobro i da je opterećeno brojnim sukobima koji očevidno ugrožavaju svaki ozbiljniji napredak. Kazali su kako HDZ BiH i Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranke koje oni vode, žele blisko surađivati i pritom to ne kane činiti na štetu neke treće strane.
“Zadovoljan sam suradnjom s Čovićem”, kazao je Dodik pozivajući predsjednika HDZ BiH da odbije zahtjev bošnjačkih stranaka za reviziju tužbe protiv Srbije za agresiju i genocid. Čović je potvrdio kako je i on protiv obnove procesa protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) jer drži da bi to pogoršalo odnose i u BiH i u regiji.
Tužbu BiH protiv Srbije ICJ je odbacio 2007. godine zbog nedostatka dokaza, a do kraja veljače istječe rok u kojemu je moguće pokrenuti reviziju tog postupka ukoliko bosanskohercegovačka strana priloži nove dokaze koji bi poduprli prvotnu tužbu.
Čović tvrdi kako njegova stranka ostaje privržena procesu europskih integracija i želi da se u BiH napokon počnu rješavati životna pitanja, čemu je “vraćanje u prošlost” samo zapreka.
“Naš cilj i dalje ostaje dobiti status kandidata BiH za članstvo u EU, no s obzirom na to kakvo je trenutačno stanje u zemlji, BiH je na najboljem putu da taj cilj ne ostvari”, kazao je Čović.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.