Turska i Europska unija mogle bi surađivati na zaustavljanju priljeva neregularnih migranata na grčke otoke i početi preseljavati sirijske migrante iz Turske u EU, a Unija bi za fond za humanitarnu pomoć i razvojne projekte za sirijske migrante u Turskoj izdvojila dodatne tri milijarde, dvostruko više nego što je prvobitno planirano, prema nacrtu sporazuma koji je u ponedjeljak vidjela agencija Reuters .
EU će, prema prijedlogu sporazuma sa samita EU-Turska u Bruxellesu, potpuno evakuirati migrante s grčkih otoka i vratiti u Tursku samo one koji su stigli na otoke nakon datuma koji će se naknadno odrediti, a pokrit će i sve troškove nastale tijekom procesa readmisije.
Turska bi tako trebala primiti nazad sve neregularne migrante koji su iz te zemlje došli na grčke otoke i taj postupak readmisije će biti za privremeno razdobolje i isključivo u humanitarne svrhe. Za uzvrat, Unija bi se obvezala da potom preuzme direktno iz Turske jednog sirijskog migranta za svakog Sirijca koji readmisijom bude vraćen sa grčkih otoka u Tursku.
Turska bi trebala, u dogovoru s grčkom vladom, rasporediti primjeren broj časnika za vezu u “promatračkim jedinicama za neregularnu migraciju” na Lesbosu, Chiosu, Samosu, Lerosu i Kosu, kako bi pomogla u procesuiranju slučajeva readmisije.
Glede relokacije Sirijaca u članice EU-a, na osnovu formule “za jednog Sirijca koji je readmisijom vraćen s grčkih otoka u Tursku, jedan Sirijac će biti relociran u zemlje EU”, od Turske se očekuje učinkovita suradnja s EU-om i UNHCR-om.
Europska unija bi ubrzala isplatu pomoći za sirijske migrante i odlučila o dodatnoj pomoći od 3 milijarde eura do kraja 2018.
Kako navodi Reuters, Bruxelles će usvojiti i provesti odredbu Europskog vijeća o ukidanju viznog režima za turske građane u Schengenskoj zoni, najkasnije do lipnja 2016.
Erdogan: Nadam se da će Davutoglu donijeti 3 milijarde eura
Za vrijeme sastanka turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan iz Ankare poručuje kako se nada da će se njegov premijer kući vratiti s obećanom pomoći Europske unije. Kritizirao je način na koji se Unija odnosi prema migrantskoj krizi i rekao da će za tri milijarde eura i Turska dati doprinos u njezinu rješavanju, javlja HRT.
U mojoj su zemlji sada tri milijuna ljudi i na njih smo dosad potrošili 10 milijarda dolara. To je ono za što imamo račune, a nisam uračunao ostale troškove i doprinos nevladinih organizacija. Iz Unije su rekli da će nam dati tri milijarde eura i otada su prošla četiri mjeseca. Taj novac tek treba stići. Premijer je sada u Bruxellesu i nadam se da će ga donijeti, rekao je Erdogan.
Orešković: Očekujemo informacije o zatvaranju balkanske rute
Na sastanku sudjeluje i premijer Tihomir Orešković. U izjavi uoči sastanka rekao je kako se očekuje da će glavna poruka za Hrvatsku biti ta da će se zatvoriti balkanska ruta. Očekujemo da će se razgovarati o jačanju Schengena na način da se maksimalno pomogne Grčkoj. Čut ćemo i stajalište turskog premijera, rekao je Orešković. Dodao je da će se razgovorati i o ulozi NATO-a koji će pružati pomoć u Egejskom moru i pomagati u borbi protiv krijumčara koji prebacuju migrante iz Turske u Grčku.
Merkel: Samo u suradnji s Turskom možemo zaštititi pomorsku granicu
Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je kako očekuje da će ovo izvanredno vijeće biti jedno od važnijih. Nadam se da ćemo moći učiniti korak naprijed, velik dio sastanka svih 28 država članica održat će se s Turskom, tu je riječ o agendi EU -Turska, koja igra ključnu ulogu u svladavanju problema migranata. Prvo, time možemo osigurati da se životna situacija migranata u blizini njihove domovine poboljša, možemo pridonijeti borbom protiv uzroka bijega. Želimo postići da se ograniči broj ilegalnih migranata i zato nam treba održivo rješenje kod kojeg će biti realizirana zaštita vanjskih granica Unije, što je preduvjet za Schengen. Samo u suradnji s Turskom možemo zaštititi pomorsku granicu i boriti se protiv ilegalne migracije, izjavila je Merkel.
Najavljujući novi skup, predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk istaknuo je da je ključno prekinuti dolazak ilegalnih ekonomskih migranata preko Turske u Europsku uniju, a istodobno poduprijeti mirovni proces u Siriji kako bi se zaustavio migrantski val.
S druge strane, češki predsjednik Miloš Zeman rekao je kako je namjera Komisije da Turskoj da tri milijarde eura zbog migrantske krize obično “bacanje novca”.
Grčki premijer Alexis Cipras rekao je kako su migranti problem cijele Europe, a ne samo jedne zemlje. Zato moramo naći europsko rješenje. Nažalost, između dva sumita postignuti dogovori nisu bili provedivi za sve zemlje, a ako se ne mogu provesti, ne može ih se ni smatrati dogovorom, istaknuo je.
Izvor: Narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.