Tajvanski parlament želi ubrzati proces donošenja Zakona o „istospolnim brakovima“, što je izazvalo revolt kod kršćana, pojedinih zakonodavaca i ljudi drugih vjera koji su odgojeni u tradicionalnom smislu te su izašli na ulice i traže da se o ovom pitanju raspravlja na referendumu.
Ako dođe do izjednačavanja homoseksualne zajednice s brakom Tajvan će postati prva Azijska zemlja koja je to ozakonila. Pristaše LGBT pokreta svoje nade baziraju na činjenici da je po prvi put na vlast došla stranka DPP, odnosno Demokratska Progresivna Partija koja se zalaže za ostvarivanje njihovih ciljeva.
Tajvan se smatra vrlo modernom azijskom državom, vrlo naprednom na mnogim poljima, ali i vrlo tradicionalnom. Njegovi korijeni leže u konfucijanizmu što se manifestira kroz poštivanje tradicionalnih vrijednosti kao što su odanost obitelji i društvenoj hijerarhiji.
David Tseng, glasnogovornik udruge koja je organizirala prosvjed, rekao je za Channel NewsAsia kako brak treba biti isključivo zajednica između muškarca i žene.
„Sada žele izmijeniti zakon tako da se udalji od činjenice da obitelj čine i majka i otac. Mi smo drugačiji od Zapada. U istočnoj kulturi, mi pridodajemo veliku važnost poštivanju oca i majke, odnosno obitelji u tradicionalnom smislu. To je vrlina koju moramo čuvati,“ rekao je Tseng te kritizirao Vladu jer nije bilo javne rasprave na ovu temu i pozvao da se raspiše referendum.
Pritisak da se homosekusalna zajednica izjednači s brakom je očito velik, jer je i sama predsjednica Tajvana Tsai Ing-wen izjavila kako podržava „istospolne brakove“ i da će poštovati bilo kakvu odluku koju donese parlament.
U afričkim zemljama pritisci su još veći
Kada je vlada Ugande prije pet godina izglasala tzv. „anti-gay“ zakon, Njemačka je recimo odmah rekla kako će im uskratiti novčanu pomoć ne povuku li taj zakon, a slično je napravio i SAD.
Najveći pritisak ipak dolazi iz Europske Unije. Europski parlament je usvojio rezoluciju još prije gotovo šest godina kojom „podsjeća“ Afriku da je „EU odgovorna za više od polovine razvojne pomoći koju primaju afričke zemlje i da je njen glavni trgovinski partner,“ te da će to tako i ostati pod uvjetom da se štite prava seksualnih manjina te da ih se ne diskriminira.
Primjerice Europska Unija plaća odvjetnike LGBT udruga u Kamerunu, zbog čega je kamerunski ministar vanjskih poslova Henri Eyebe Ayissi protestirao kod šefa delegacije EU da ne daju potporu ljudima koji krše zakone Kameruna.
Sve vlade su dužne tolerirati i dopustiti rad organizacija poput Globalnog fonda za borbu protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije, što je i normalna stvar, no ta organizacija osim prikupljanja sredstava za prevenciju HIV/AIDS-a, otvoreno promovira LGBT zajednicu, te je dovela do razvoja LGBT zajednica u mnogim zemljama ne samo u Africi nego i u svijetu.
Zanimljivi su i navodi britanskog Guardiana da je poražena kandidatkinja na predsjedničkim izborima u SAD-u u vrijeme kada je bila državna tajnica izjavila kako je dužnost SAD-a da podiže razinu dijaloga o ljudskim pravima s drugim vladama i provodi javnu diplomaciju kako bi se zaštitila prava LGBT osoba. Njezin State Departement potiho je financirao i pružao utočište LGBT aktivistima, tako da oni mogu brusiti svoje vještine i zatim promicati svoje stavove u zemljama iz kojih dolaze.
Izvor: narod.hr