Utorak, 28 siječnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Hrvatska diplomacija: Samo nekoliko mjeseci nakon afere Zambija Hrvatska osnovala konzulat u Kitweu

Podijeli

Podijeli

Nekoliko mjeseci nakon afere Zambija Hrvatska je dobila počasnog konzula u Republici Zambiji. Do tada je za područje Zambije bilo zaduženo veleposlanstvo RH u Republici Južnoj Africi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odlukom koja je potpisana 31. kolovoza Hrvatska je dobila počasnog konzula u Zambiji sa sjedištem Kitweu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Osniva se Konzulat Republike Hrvatske u Republici Zambiji, sa sjedištem u Kitweu, na čelu s počasnim konzulom i konzularnim ovlastima nad konzularnim područjem koje obuhvaća cjelokupni teritorij Republike Zambije”, piše u dokumentu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Službu počasnog konzula obavljat će Milan Trbović, koji prema Linked.in profilu živi Kitweu i od 2016. radi kao general manager u industrijskoj tvrtki H.M Feeds Ltd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uspostava konzulata

Služba počasnog konzula, za razliku od službe konzula po zvanju, nije plaćena, a počasni konzuli mogu biti i strani državljani. Također, počasni konzuli imaju funkcije ponajprije ekonomske naravi i usmjerene uglavnom na promicanje vanjskotrgovinskih, prometnih i kulturnih odnosa između dviju država.

>Hrvatskog veleposlanika u Egiptu poslali u Zambiju na sud; izvor iz MVEP-a: Vrlo neobično

Prema Ustavu Republike Hrvatske, o osnivanju diplomatskih misija konzularnih ureda u inozemstvu odlučuje predsjednik države na prijedlog Vlade i uz supotpis predsjednika Vlade. Prema Zakonu o vanjskim poslovima konzularni uredi mogu biti: generalni konzulati, konzulati, vicekonzulati i konzularne agencije, a iste osniva predsjednik Republike na prijedlog Vlade. Prema Zakonu, vrstu konzularnog ureda i njegovo područje određuje Vlada RH na osnovi prethodne dobivene suglasnosti države primateljice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Diplomat Klasić tvrdi da je izvlačenje zambijske osmorke najteži slučaj u povijesti: Sjeća li se on otmice i smaknuća Tomislava Salopeka?!

Klasić se onda možda ne sjeća, iako sumnjamo, otmice i ubojstva hrvatskog državljana Tomislava Salopeka u Egiptu 2015. godine

Trbović je u Zambiji dobio službu počasnog šefa konzularnog ureda kojeg postavlja i opoziva predsjednik Republike.

“Počasni šef konzularnog ureda djeluje po naputcima ministra vanjskih poslova i uputama šefa diplomatske misije u državi primateljici”, navodi se u Zakonu o vanjskim poslovima.

Što je bilo u aferi Zambija?

Prije afere Zambija, koja je oslobađajućom presudom završila 1. lipnja, Hrvatska nije imala konzularni ured u Zambiji. Za to je područje bilo nadležno veleposlanstvo u Republici Južnoj Africi sa sjedištem u Pretoriji. Ono je bilo zaduženo i za konzularnu pomoć hrvatskoj osmorki optuženoj za trgovinu djecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Vlada se ekspresno oglasila o presudi iz Zambije: Pitanja bez odgovora i propusti u ovih šest mjeseci

Drugi tajnik Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Južnoj Africi Dario Klasić bio je jako aktivan u pružanju pomoći i izvlačenju hrvatskih parova. Klasić je redovito posjećivao Hrvate u pritvoru, a osobno ih je ispratio na avion iz Zambije nakon oslobođenja. Osim njega, uhićene Hrvate posjetio je i sam veleposlanik RH u Pretoriji Ante Cicvarić kako bi provjerio uvjete u kojima su smješteni.

Najaktivniji je bio veleposlanik iz Egipta Tomislav Bošnjak, iako područje Zambije nije u njegovoj nadležnosti. Podsjetimo, Bošnjak je imao ulogu prevoditelja na sudu, iako to nije uobičajena praksa.

>Priznaje li ovom izjavom Azra Imamović iz ‘afere Zambija’ da su diplomatskim pritiskom izvučeni iz zatvora?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon presude, jedna od uhićenih u Zambiji, Azra Imamović Subošić priznala je da je hrvatska diplomacija odigrala ključnu ulogu.

“Želim pohvaliti gospodina Bošnjaka, on je tako jedan divan čovjek, toliko smiren, zna posao. Dario Klasić je isto bio divan, on se jadan i razbolio dok nas je obilazio. Mogu reći da smo imali podršku naše diplomacije, koja nas je na kraju i izvukla. Naime, nijedna država se ne smije miješati u pravosuđe druge države, no mislim da su dobar posao odradili”, kazala je u lipnju Imamović Subošić za 24sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci