Priznaje li ovom izjavom Azra Imamović iz ‘afere Zambija’ da su diplomatskim pritiskom izvučeni iz zatvora?

Izvor: fah, narod,hr, Monataža: Narod.hr

Azra Imamović Subošić, jedna od protagonistica u aferi Zambija, u intervjuu za 24sata otkrila je da je hrvatska diplomacija bila ključna za njihovo “izvlačenje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osmero hrvatskih državljana uhićeno je u prosincu 2022. u Zambiji pod optužbom za trgovinu djecom iz DR Konga. Nakon pola godine na Visokom sudu u Ndoli oslobođeni su zbog nedostatka dokaza, a u njihovo izvlačenje aktivno je bio uključen hrvatski veleposlanik u Egiptu Tomislav Bošnjak, kao i Dario Klasić, drugi tajnik Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Južnoj Africi.

No prema izjavi Azra Imamović Subošić čini se da je hrvatska diplomacija u ovom slučaju sudjelovala više nego bi zapravo to smjela.

“Želim pohvaliti gospodina Bošnjaka, on je tako jedan divan čovjek, toliko smiren, zna posao. Dario Klasić je isto bio divan, on se jadan i razbolio dok nas je obilazio. Mogu reći da smo imali podršku naše diplomacije, koja nas je na kraju i izvukla. Naime, nijedna država se ne smije miješati u pravosuđe druge države, no mislim da su dobar posao odradili. Najviše nam je laknulo kad su rekli da će se izboriti za djecu, jedini cilj nam je bio dobiti djecu”, kazala je Imamović Subošić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Hrvatskog veleposlanika u Egiptu poslali u Zambiju na sud; izvor iz MVEP-a: Vrlo neobično

Što je radila diplomacija?

Podsjetimo, Bošnjak je stigao na prvo ročište na Visokom sudu u Ndoli u Zambiji u ulozi prevoditelja. No, da sam veleposlanik putuje u drugu zemlju kako bi prevodio s engleskog jezika, u najmanju je ruku neobično, što nam je potvrdio i izvor iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Naš izvor kazao je da do sada nije čuo za situaciju da veleposlanik leti u drugu državu kako bi bio sudski tumač, posebno s obzirom na činjenicu da se na zambijskom sudu govori engleskim jezikom koji je službeni jezik, stoga prevoditelja ne bi trebalo biti teško naći.

Uz to Hrvatska je u Zambiju optuženoj osmorki slala službenika hrvatskog veleposlanstva u Južnoj Africi. Bio je u Nadoli kasnije i sam veleposlanik hrvatski veleposlanik u Južnoj Africi Ante Cicvarić, a upravo je to hrvatsko veleposlanstvo, među ostalim afričkim državama, zaduženo i za Zambiju, dok veleposlanstvo u Egiptu – nije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Vladajući u Ljubljani priredili doček zambijske osmorke i djece; u Hrvatsku prevezeni kombijima ministarstava

Osim što su od početka tvrdili da papiri o posvajanju nisu krivotvoreni, slali veleposlanika kao prevoditelja engleskog na sud preko pola Afrike, sada su u Ljubljani poslali pravi odbor za doček

Koliko se Republika Hrvatska angažirala oko zambijske osmorke pokazuje i dramatična ispovijest Darija Klasića, drugog tajnika Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Južnoj Africi, koji je redovito obilazio optužene hrvatske državljane. Kazao je da je ovaj šestomjesečni slučaj najteži slučaj u konzularnoj povijesti hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova. Neobična je to konstatacija ako se prisjetimo otmice Tomislava Salopeka u Egiptu 2015. kojeg su teroristi kasnije i smaknuli.

>Diplomat Klasić tvrdi da je izvlačenje zambijske osmorke najteži slučaj u povijesti: Sjeća li se on otmice i smaknuća Tomislava Salopeka?!

Zanimljivo je i da su vladajući hrvatskim državljanin “priredili i doček” prilikom slijetanja u Ljubljani. Naime, po osmero hrvatskih državljana i četvero djece iz DR Konga, u Ljubljanu su došli kombiji Ministarstva vanjskih i europskih poslova te Ministarstva unutarnjih poslova. Kako je javio HRT dočekao ih i veleposlanik RH u Sloveniji, te predstavnice Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Obiteljskog centra, ”kako bi ponudili podršku i pomoć, posebice za djecu”.

Podsjetimo također da je premijer Andrej Plenković ponavljao kako se optuženima pruža sva pravna pomoć kao i da su djeca su hrvatski državljani, kao i da je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman isticao da je njihova “obveza zaštita hrvatskih državljana gdje god bili i za što god bili optuženi.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.