Hrvatska predsjednica počela je u ponedjeljak razgovore s azerbajdžanskim domaćinom predsjednikom Ilhamom Alijevim, kojima bi uz političke trebale dominirati gospodarske teme s obzirom na neiskorišteni potencijal koji Hrvatska za sebe vidi u toj zemlji.
U raskošnoj palači s pogledom na Kaspijsko jezero, 45 kilometara udaljenoj od prijestolnice Bakua, Kolindi Grabar-Kitarović priređen je državni doček uz himne i obilazak počasne bojne kojoj je predsjednica pozdrav uputila na azerskom jeziku. Nakon toga, započela je razgovore s predsjednikom Alijevim.
Odnosi Hrvatske i Azerbajdžana su “prijateljski, nemamo otvorenih pitanja ali mislim da imamo ogromne neiskorištene potencijale koji su posebno vidljivi u području gospodarstva”, kazala je Grabar-Kitarović u nedjelju po dolasku u Baku.
Ona je izrazila uvjerenost da će posjet i razgovori s predsjednikom Alijevim i drugim dužnosnicima, kao i gospodarski forum u utorak “pridonijeti upravo tome da se konkretiziraju mnogi vidovi suradnje”, a Hrvatska svoj prostor vidi ne samo u trgovini nego i u ulaganjima i zajedničkoj suradnji u području energetike, tehnologije, prehrambene industrije, brodogradnje, prometa i turizma.
Predsjednicu u ponedjeljak osim susreta s Alijevim očekuju i razgovori s premijerom Arturom Rasizadeom, predsjednikom parlamenta Ogtajom Asadovim, kao i predavanje na Diplomatskoj akademiji.
Ona bi trebala posjetiti i Aleju mučenika, spomen obilježje ubijenim civilima 19. i 20. siječnja 1990. pri upadu sovjetskih snaga u Baku.
Predsjednica će potom položiti vijenac i na grob bivšeg predsjednika Hajdara Alijeva koji je bio predsjednik Azerbajdžana od 1993. do 2003., ali je i prije tog razdoblja, u vrijeme Sovjetskog Saveza bio na čelu te sovjetske republike, te zapravo desetljećima dominirao političkim životom Azerbajdžana. Njega je na izborima 2003. naslijedio sin Ilham Alijev koji je otad pobjeđivao na svim izborima i vodi Azerbajdžan 13 godina.
Grabar-Kitarović će se u utorak zajedno s Alijevim obratiti sudionicima azerbajdžansko-hrvatskog gospodarskog foruma na kojemu se očekuju predstavnici oko 35 hrvatskih i stotinjak azerbajdžanskih kompanija. Činjenica da će na njega doći i azerbajdžanski predsjednik “velika je stvar za Hrvatsku”, ocjenjuje se u hrvatskom izaslanstvu.
Diplomatski izvor ocjenjuje da je posjet šefice hrvatske države iznimno važan za sklapanje poslovnih ugovora jer Baku “jako drži do posjeta na visokoj razini”. Nakon odlaska visokog izaslanstva važno je i da u Azerbajdžanu ostanu hrvatski predstavnici koji dalje rade na odnosima.
Stoga je i predsjednica u nedjelju ponovila kako bi bilo jako dobro da se što prije Privremeni ured RH u Azerbajdžanu digne na razinu veleposlanstva. To bi bila, ocjenjuju izvori, i neka vrsta poruke službenom Bakuu koji u Zagrebu već ima svoje veleposlanstvo.
Izvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.