Kolumbijac si je legalno oduzeo život prema blagim zakonima o eutanaziji koji su na snazi u njegovoj zemlji. Nije imao nikakvu smrtonosnu bolest, piše portal Liveaction.
Smrt obznanio preko kamere
Izvori potvrđuju da je 60-godišnji Victor Escobar preminuo u petak navečer. Svoju je smrt javno obznanio, uz kamere, jer je želio olakšati i drugima da se ubiju. Prema Reutersu, Escobar je patio od kronične opstruktivne plućne bolesti u završnoj fazi. Riječ je o stanju pluća koje iako mu je utjecalo na kvalitetu života, nije bilo terminalno.
Liječnici i sudovi vjerovali da se može ublažiti patnja i drugim načinima
Escobar se dvije godine borio za pravo na smrt, ratujući s liječnicima, klinikama i sudovima koji su vjerovali da postoje i drugi načini da mu se ublaži patnja. Dok je Ustavni sud u srpnju 2021. kazao kako eutanazija ne bi trebala biti rezervirana samo za terminalne bolesnike, Escobar je u listopadu podnio sudu zahtjev za pravom na smrt te je odbijen jer su zaključili da nije bio dovoljno bolestan. Escobar je na kraju pobijedio u žalbenom postupku i odabrao 7. siječnja 2022. za datum svoje smrti.
„Postigli smo cilj da pacijenti poput mene, koji nisu terminalni već degenerativni, dobiju ovu bitku. Ovo otvara vrata drugim pacijentima koji dolaze nakon mene i koji upravo sada žele dostojanstvenu smrt“, rekao je Escobar u videoporuci poslanoj medijima.
Još jedan slučaj odobrene eutanazije za neterminalnu bolest
Escobarova smrt dogodila se svega nekoliko mjeseci nakon neizvjesne odluke kolumbijskih sudova u vezi s još jednim slučajem eutanazije, onim Marthe Sepúlveda. Sepúlveda, koja je imala amiotrofičnu lateralnu sklerozu (ALS) ili Lou Gehrigovu bolest, imala je zakazan termin za eutanaziju, koji je poništen jer su sudovi utvrdili da njezina patnja nije tolika koliko je gđa Sepúlveda tvrdila. Poput Escobara, i ona je pobijedila u žalbenom postupku, a upravo je prošlog vikenda ostvarila svoju želju za okončanje vlastitog života.
Eutanazija može biti bolna i neugodna
Unatoč tragičnosti ove situacije, mnogi zagovornici odobravaju Escobarovu smrt riječima poput „dostojanstveno“ i „smireno“. No studije su otkrile da većina ljudi koji traže eutanaziju ili potpomognuto samoubojstvo to čine najčešće zato što su depresivni. Druge studije pokazuju da mnogo puta potpomognuto samoubojstvo i eutanazija mogu biti bolni, dugotrajni i nehumani, više nalik utapanju nego mirnom uspavljivanju.
Gdje je granica eutanaziji?
Escobarova smrt dobar je primjer skliskog terena eutanazije i potpomognutog samoubojstva. Bez obzira na početno postavljene zaštitne okvire, zagovornici asistirane smrti nastavljaju širiti okvire primjene. Jednom kada potpomognuto samoubojstvo i eutanazija postanu legalni za ljude koji nemaju smrtonosnu bolest, mali je korak do toga da se dopuste osobama koje ih zatraže iz bilo kojeg razloga.
*Preveo/uredio: Tomislav Kaurloto/narod.hr
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.