Kosovo je dalo najviše boraca džihadistima od svih europskih država, gledajući broj stanovnika, a Kačanik, gradić na Kosovu, postao je glavni grad džihadista na Balkanu. Tvrdi to britanski Telegraph čiji su novinari posjetili Kačanik, grad sa 30 tisuća stanovnika na jugu Kosova, javlja dnevnik.hr.
U posljednje tri godine 24 muškarca iz Kačanika pridružila su se džihadistima Islamske države. Ukupno je s Kosova u džihad otišlo oko 300 osoba.
Brojke se ne čine velikima, ali zapravo znače da je Kosovo, koje ima 1,8 milijuna stanovnika, dalo džihadistima najviše boraca po broju stanovnika u svim europskim državama, piše Telegraph.
Najozloglašeniji islamski borac iz Kačanika je Lavdrim Muhaxheri, kosovski Jihadi John, koji se pridružio džihadistima u Siriji. Ovaj 25-godišnjak iskazao se kao posebno brutalan i krvožedan terorist – na Facebooku je objavljivao fotografije na kojima obezglavljuje jednog muškarca i pogubljuje drugog uz pomoć raketnog bacača.
‘Zbog Muhaxherija je Kačanik došao na loš glas kao najradikalniji grad u Kosovu, ako ne i na čitavom Balkanu’, kazao je imam iz Kačanika Musli Verbani, koji tvrdi da su ga radikalni islamisti još prije četiri godine istjerali iz lokalnog islamskog društva. ‘Odavno sam upozoravao da nam se ovako nešto sprema, ali nitko nije slušao’, tvrdi ovaj imam koji se još 2006. sukobio s još jednim lokalnim ekstremistom, Jeton Rakom, koji je također otišao u Siriju i danas pomaže u regrutiranju mladih Kosovara za IS.
Telegraph navodi i da se velik broj džihadista Islamskoj državi pridružio i iz susjednih zemalja – Albanije (oko 200) i BiH (oko 160). Zbog toga se strahuje, piše Telegraph, da bi ova regija mogla Islamskoj državi poslužiti kao ‘platforma za otvaranje nove fronte protiv Europe i Balkana’.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/dnevnik.hr/telegraph
Photo: screenshot
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.