Utorak, 21 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

LGBTIQ glavobolje – Talijanki usred rodne ‘tranzicije’ ustanovili trudnoću

Podijeli

Za LGBTIQ Talijanku pri “tranziciji”  liječnici pred operaciju odstranjenja maternice otkrili da je u petom mjesecu trudnoće. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovih dana je novi slučaj nepredviđenih posljedica aplikacije LGBTIQ prava digao prašinu u Italiji. Kako prenose mediji, pokazalo se kako je otkriveno da je osoba koju je La Republica krstila pseudonimom Marco, tijekom procesa rodne tranzicije iz ženskog u muški identitet, u petom mjesecu trudnoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako navodi isti talijanski medij:

‘‘Marco, kako ćemo nazvati protagonista priče, nije se prepoznao u svojem tijelu. Osjećao se kao muškarac, a ne kao žena. Tako je počeo dug i težak put do promjene spola.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rodna tranzicija u petom mjesecu trudnoće

Posrijedi je, sudeći prema dostupnim informacijama, promjena rodnog identiteta koja uključuje, osim promjene osobnih podataka, tj. tranziciju pravnog identiteta, i tzv. “gornju” i “donju operaciju”.

Podsjetimo, u skladu s rječnikom LGBTIQ termina, u izdanju udruge KolekTIVR “gornja operacija je operacija uklanjanja grudi, odnosno maskulinizacija prsa, koja je potrebna nekim trans- i rodno raznolikim osobama kojima je pripisan ženski spol pri rođenju.” Riječ je o mastektomiji.

Donja operacija je, u skladu s istim rječnikom, šturo opisana kao “kirurški zahvat koji je potreban nekim trans i rodno raznolikim osobama”. Posrijedi je, da stvar ponešto preciziramo, operacija uklanjanja spolnih organa i instaliranje neke vrste surogat spolovila suprotnog spola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da Marco nije poduzela “donju operaciju” pitanje je kad bi se doznalo da je trudna. Naime, liječnici su trudnoću otkrili tek kad su pristupili naprednoj fazi “donje operacije”, tj. uklanjanju maternice. Tek tad je postalo jasno kako je ova “transrodna” osoba prošla kroz cijeli niz medicinskih koraka promijene spolnih karakteristika kao trudnica. Nije tema, ali zašto pritom ne primijetiti i to da je barem do prije 5 mjeseci bez problema prakticirala spolne odnose u skladu sa spolom koji joj je “pripisan pri rođenju”.

Hormonska terapija se mora prekinuti

Naime, ni liječnici ni institucije nisu vidjeli problema u prvim fazama tranzicije koje je Marco prošla: utvrđena je “rodna inkongruencija”, započeta hormonalna terapija, te obavljena mastektomija. Kao što je to moguće postići i kod nas, Marco je pred zakonom postala muškarac. Problem nastaje sad kad su se liječnici, a nadamo se i pacijent, našli pred dilemom: hoće li nastaviti hormonsku terapiju?

Hormonska terapija je nužna kako bi se razvile sekundarne karakteristike željenog spola, a kako se kod “transrodnih” osoba identitet gradi na željama, jasno je i kako će je rijetko tko od njih zaobići, čak i ako ne poduzme operativne zahvate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, hormonalna terapija se u slučaju trudnoće mora prekinuti, kako za La Republica tvrdi endokrinologinja Giulia Senofonte:

“Ako se terapija ne prekine odmah, može doći do posljedica, osobito u prva tri mjeseca trudnoće, što je delikatno vrijeme za razvoj djetetovih organa.”

Hoće li se u ženi na putu tranzicije u kvazi-muškarca javiti majčinski, ili barem kvazi-očinski instinkti, ne možemo pouzdano znati, ali iz dostupnih je izvora jasno kako to nije pretjerano vjerojatno.

Otac “morski konjić”

Naime, kao osnovni problem se ističe to što talijanski zakon u pravilu ne dopušta pobačaj nakon 90 dana, tako da će nesretna “trans” osoba morati na ovaj ili onaj način iznijeti trudnoću i osnovna je dilema hoće li ili neće morati prekinuti hormonsku terapiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znajući koliko su sekundarne spolne karakteristike važne ljudima u “tranziciji” primijetimo još i to da zakon ipak pravi iznimku kad na neki način trudnoća ugrožava život majke. Ne može se prejudicirati, ali ne bi uopće bilo iznenađujuće kad bi Marco povukla upravo taj argument kako bi preskočila tu prepreku u ostvarenju vlastitog identiteta.

U Italiji se već čuju neki glasovi u tom smislu. Tako je, recimo, kako prenosi New York Post, konzultantica klinike za rodnu disforiju u Palermu, Matilda Vigneri, izjavila da bi “psihološki stres zbog neuobičajenog majčinstva”, mogao “opravdati terapeutski pobačaj”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svakom slučaju, sad je predmetna “transrodna” osoba postala nešto što se u LGBTIQ terminologiji imenuje eufemizom “otac morski konjić” (seahorse father), odnosno legalni otac, a biološka majka svog nerođenog djeteta.

Mediji o restrikcijama LGBTIQ prava

Slučaj je kod nas na društvenim mrežama komentirao Igor Peternel: “Dijete će roditi tata! Ljevica se stalno pita zašto desnica u razvijenom svijetu nezaustavljivo raste. Između ostalog i zato. I rasti će dalje sve dok ove ludosti ne pomete jednom zauvijek.”

lgbtiq
Foto:snimka zaslona

Peternel, naravno, prejudicira to da će dijete biti rođeno, što se još sa sigurnošću ne zna.

No, ako ćemo govoriti o političkom aspektu situacije, primjetno je kako većina glavnih medija koji prenose ovu priču ističe restriktivnost talijanskih vlasti prema “LGBTIQ roditeljstvu”. U tom je smislu egzemplaran zaključak Jutarnjeg lista:

“Talijanske vlasti pod konzervativnom agendom premijerke Giorgie Meloni donose nove mjere usmjerene na LGBTQ+ obitelji i otežavaju im rađanje djece. Umjetna oplodnja ili posvajanje nisu opcija za LGBTQ+ parove, a posljednjih mjeseci vode se burne rasprave o zakonu koji će pokušati kriminalizirati surogat-majčinstvo u inozemstvu.”

Što bi taj zaključak imao značiti, ostaje nejasno. Podrazumijeva li se tu da je Marco ostala trudna planski, zbog toga što je to bio jedini način da bude otac i majka vlastitom djetetu, pa sad nailazi na  nepredviđene teškoće?

Slabe osnove za nadu u razuman rasplet

U svakom slučaju, možemo sa sigurnošću zaključiti kako, bez obzira na ishod, ova situacija nikako neće završiti dobro po dijete, o čijoj dobrobiti se uglavnom ne govori.

Kako prenosi Jutranji list, Toni Brandi, predsjednik konzervativne katoličke organizacije Pro Vita e Famiglia, izrazio je nadu da bi trudnoća mogla potaknuti Marca da preispita i prihvati spol koji je pripisan rođenju. Brandi je kritizirao teorije rodne fluidnosti, ustvrdivši da žena ostaje žena, bez obzira na samopercepciju, te da ovaj slučaj osporava takve teorije ističući biološku sposobnost za rađanje.

Međutim, ako imamo u vidu da je sasvim moguće da je dijete začeto već tijekom započetog procesa tranzicije, teško je složiti se s takvim optimističkim pogledom na racionalnost novopečenog oca i majke u jednoj osobi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci