Kako je i bilo obećano, predsjednik Donald Trump je dao memorandum Obavještajnog odbora na uvid javnosti. Sam memorandum objavljen je u izvornom obliku suprotno zahtjevima Ministarstva pravosuđa i FBI-a koji su tražili zaštitu ključnih imena, u ime nacionalne sigurnosti.
Američki predsjednik Donald Trump ustvrdio je u subotu da ga memorandum kritičan prema FBI-ju, koji su objavili republikanci u Kongresu, oslobađa krivnje u ruskoj istrazi.
Što pokazuje memorandum?
Memorandum pruža uvid u nove i važne činjenice u svezi sa istragom Obavještajnog odbora oko upletenosti Ministarstva pravosuđa(DOJ) i FBI-a u zloupotrebu akta obavještajnog nadzora(FISA) za vrijeme predsjedničkih izbora 2016. godine. Obavještajni odbor zaključuje kako 1) postoji sumnja u legitimnost i legalnost određenih radnji Ministarstva pravosuđa i FBI-a sa Sudom za obavještajni nadzor(FISC) i 2) što predstavlja zabrinjavajući slom pravnog postupanja uspostavljenog radi zaštite američkih građana od zloupotrebe korištenja obavještajnog nadzora.
Konkretno, obavještajna zajednica je vršila nadzor nad suradnikom predsjednika Trumpa Cartera Pagea, a za to je trebala imati čvrste dokaze da bi prisluškivanje uopće bilo odobreno. Nadalje, svakih 90 dana je potrebno obnoviti dokaze, tako da svaki period prisluškivanja mora imati nove rezultate prije nego se odobri.
Direktor FBI-a James Comey je potpisao 3 zahtjeva za prisluškivanjem, zamjenik direktora Andrew McCabe jedan, četiri potpisa u ime FBI-a. Zatim, zamjenici državnog odvjetnika Sally Yates, Dana Boente i Rod Rosenstein su potpisali po jedan zahtjev u ime Ministarstva pravosuđa.
Istraga Obavještajnog odbora, otkriva kako je dosje na kojemu se temelji zahtjev(Steeleov dosje) bio naručen od strane Demokratskog nacionalnog odbora(DNC) i izbornog stožera Hillary Clinton. Steele je dugo vremena bio FBI-jev doušnik, kupljen za 160 000$ od strane DNC i stožera Hillary Clinton, preko odvjetničke tvrtke Perkins Coie i istraživačke tvrtke GPS Fusion kako bi nabavio inkriminirajuće informacije o povezanosti Trumpa i Rusije. Budući da se autor dosjea našao u sukobu interesa i ilegalnom djelovanju cijeli dosje je upitan i ne može se koristiti kao argument za prisluškivanje Donalda Trumpa.
Carter Page FISA zahtjev i Steele dosje se temelje na članku objavljenom na Yahoo News, kojem je izvor informacija sam Steele. U prijevodu, Steel sam sebi potvrđuje točnost svojih navoda i usput krši jedno od najstrožih pravila FBI-a, otkrivanje tajnih podataka agencije medijima. Steele je otpušten tek kasnije zbog iste stvari, nakon što je odobren zahtjev za prisluškivanjem. Direktan dokaz za umiješanost, a ne samo traljavost FBI-a i pravosuđa je u tome što je Steele nastavio komunicirati sa Ministarstvom pravosuđa preko asistenta zamjenika državnog odvjetnika Brucea Ohra. Iako je Bruce Ohr kazao svojim nadređenima kako mu je Steele rekao da “očajnički ne želi da Trump postane predsjednik i da je strastven oko toga da ne postane predsjednik” FBI nije povukao zahtjev za prisluškivanje Donalda Trumpa.
Nadalje, zamjenik Državnog odvjetnika McCabe na ispitivanju pred Odborom u prosincu 2017. priznao je kako ne bi bilo moguće ni tražiti prisluškivanje bez Steelevog dosjea!
Ovim memorandumom postaje sigurno da bez ili sa Steeleovim dosjeom nije moguće dobiti legitimni i legalni FISA nalog. Ministarstvo pravosuđa i FBI su bili upoznati sa bezvrijednošću dosjea te ga ipak koristili, zatim su otpustili Steelea te svejedno produljili nalog.
Što će se dalje dogoditi?
Za očekivati je da će se afera nastaviti s obzirom na to da je predsjednik Trump tek na potezu. Naime, Monica Crowley bivša urednica The Washington Timesa i članica Kissingerovog CFR-a, sadašnja zamjenica savjetnika za nacionalnu sigurnost kazala je za Fox News da je ovaj memorandum tek početak te da je na redu još nekoliko i još skandaloznijih memoranduma.
Dobro upućeni istraživački novinar i član jednog od najvećih think-thankova, Hoover Instituta Paul Sperry tvrdi kako su Steeleov dosje koristile obavještajne agencije; CIA, ODNI, NSC & NSA u izradi Zajedničke Procjene obavještajne zajednice potrebne za pokretanje protuobavještajne istrage, između ostaloga i istrage ruskog miješanja u američke izbore, ideje pokrenute od same Hillary Clinton, a odobrene od tadašnjeg predsjednika Baracka Obame.
Izvor: narod.hr