Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei proglasio je pet dana žalosti za predsjednika Ebrahima Raisija poginulog u helikopterskoj nesreći te potvrdio potpredsjednika Mohameda Mokbera kao privremenog šefa izvršne vlasti u državi.
Pregovarač o nuklearnom programu privremeni je iranski šef diplomacije
Glavni iranski pregovarač za nuklearni sporazum Ali Bageri u ponedjeljak je imenovan privremenim šefom diplomacije nakon što je u helikopterskoj nesreći uz predsjednika Ebrahima Raisija poginuo ministar vanjskih poslova Hosein Amir-Abdolahian, javlja HRT.
Bageri je imenovan odgovornim za inozemne poslove vlade, objavio je glasnogovornik vlade Ali Bahadori Džahromi, u vrijeme povišenih tenzija između Izraela i Irana zbog rata u Gazi.
Novi, 56-godišnji šef diplomacije smatra se bliskim vrhovnom vođi Aliju Hamneiju. U rujnu 2021. već je bio zamjenik ministra vanjskih poslova te je bio glavni pregovarač sa svjetskim silama oko iranskog nuklearnog programa.
>Tko je bio Ebrahim Raisi: Ultrakonzervativni klerik osumnjičen se za masovna ubojstva
Nakon postizanja sporazuma 2015. Bageri je više puta kritizirao umjereniju vladu bivšeg predsjednika Hasana Rouhanija jer je pristala na restrikcije tog programa te je dopustio strancima da pristupaju iranskim nuklearnim postrojenjima.
Ipak, u rujnu 2023. branio je pregovore sa zapadom te je kritizirao one koji su mu se protivili.
Ti pojedinci zapravo žele da Islamska Republika ostane bez ključnog i važnog alata za očuvanje nacionalnih interesa, rekao je tada.
SAD je 2018. pod predsjednikom Donaldom Trumpom napustio nuklearni sporazum, a pregovori od tada stoje na mjestu.
Raisijev nasljednik Mokber – još jedan blizak suradnik vrhovnog vođe
Mohamad Mokber, 68-godišnji iranski prvi potpredsjednik koji preuzima dužnost predsjednika do izbora nakon što je u helikopterskoj nesreći poginuo dosadašnji predsjednik Ebrahim Raisi, je poput Raisija, blizak vrhovnom vođi Aliju Hameneiju, koji ima posljednju riječ u svim državnim pitanjima.
Mokber je rođen 1. rujna 1955. te je postao prvi potpredsjednik 2021., kad je Raisi stupio na dužnost.
Bio je dio skupine iranskih dužnosnika koji su u listopadu posjetili Moskvu i dogovorili isporuku raketa i dronova ruskoj vojsci.
Ranije je bio čelnik Setada, investicijskog fonda bliskog Hamneiju.
Europska unija ga je 2010. stavila na listu sankcioniranih pojedinaca i entiteta zbog navodne povezanosti s nuklearnim ili balističkim vojnim aktivnostima. Dvije godine kasnije uklonjen je s te liste.
Američko ministarstvo financija je 2013. uvelo sankcije Setadu i 37 tvrtki. Setad, punog imena Sjedište za izvršavanje reda imama, osnovan je tijekom vladavine osnivača Islamske Republike, ajatolaha Ruholaha Homeinija.
Iranski vrhovni vođa proglasio petodnevnu žalost za poginulima u padu helikoptera
Iran sada ima najviše 50 dana da održi predsjedničke izbore kako bi se odredio Raisijev nasljednik.
– Najavljujem pet dana žalosti i izražavam svoju sućut dragom narodu Irana, rekao je Hamnei u ponedjeljak u priopćenju koje je prenijela državna novinska agencija IRNA.
– Mokber će upravljati izvršnom granom i dužan je s čelnicima zakonodavne i sudske grane dogovoriti izbore za novog predsjednika unutar najviše 50 dana, kazao je.
Prema iranskom ustavu vijeće sastavljeno od prvog potpredsjednika, predsjednika parlamenta i čelnika pravosuđa mora pripremiti izbore za novog predsjednika.
Smatra se da je Mokber, poput Raisija, blizak Hamneiju, koji ima zadnju riječ u svim državnim pitanjima. Mokber je postao prvim potpredsjednikom 2021. kada je za predsjednika izabran Raisi.
Iranska vlada je u ponedjeljak zamjenika ministra vanjskih poslova Alija Bagerija Kanija imenovala privremenim šefom diplomacije nakon smrti Hoseina Amir-Abdolahiana u padu helikoptera.
Tri grane iranske vlasti su u ponedjeljak održale izvanredan sastanak s prvim potpredsjednikom Mokberom, koji predstavlja izvršnu granu, izvijestila je novinska agencija Mizan.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.