Danas se u Mostaru održavaju izbori nakon 12 godina, a birači će izabrati Gradsko vijeće grada Mostara.
Biračka mjesta otvorena su u 7 sati, a lokalni izbori 2020.godine održavaju se i uz poštivanje propisanih epidemioloških mjera. Glasanje će trajati do 19 sati.
> Zašto je Mostar čekao 12 godina na održavanje izbora?
Prvi glasači već su obavili svoju dužnost, donosi N1.
Prvi glasači. Ushićeni. Sretni što nakon 12 godina ponovo biraju. @N1infoSA pic.twitter.com/GOAg2zkpI1
— Rasim Pavica (@RPavica) December 20, 2020
Bira se 35 gradskih vijećnika
Glasat će se na 150 redovnih biračkih mjesta u Mostaru, 16 biračkih mjesta u odsustvu, na jednom biračkom mjestu za glasanje na nepotvrđenim glasačkim listićima, a formirano je i 20 redovnih mobilnih timova.
Na prvim lokalnim izborima u Gradu na Neretvi nakon 12 godina, 100.864 građana s pravom glasa bira 35 gradskih vijećnika. Za mjesto u Gradskom vijeću natječe se 368 kandidata iz 32 politička subjekta (23 političke stranke, 5 koalicija i 4 nezavisna kandidata).
Za razliku od većine ostalih gradova u Bosni i Hercegovini u Mostaru se gradonačelnik ne bira izravno, nego će ga birati vijećnici nakon konstituiranja novog saziva Gradskog vijeća. Za izbor novog gradonačelnika potrebna je dvotrećinska većina u Gradskom vijeću, odnosno 24 vijećnika. Ako nakon dva izborna kruga niti jedan od kandidata ne dobije potrebnu dvotrećinsku većinu, u posljednjem krugu dovoljna je natpolovična većina, odnosno 18 vijećnika. U slučaju da u posljednjem krugu dva preostala kandidata dobiju isti broj glasova gradonačelnik će postati mlađi kandidat, prenosi N1.
Bit će prisutni i članovi međunarodne zajednice
Veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Eric Nelson i šef Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU u BiH Johann Sattler boravit će danas u Mostaru.
Lider HDZ-a Dragan Čović glasao je na izborima u Mostaru koji su počeli ovog jutra. Nakon glasanja, dao je kratku izjavu za medije i kazao da se nada da će rezultati biti poznati večeras do 23 sata, kako je i planirano.
“Nadam se da će izbori proći u redu, da će se sačuvati transparentnost i da u konačnici već večeras oko 23 sata znati kakvi su rezultati, kako bi akteri koji mogu napraviti većinu, vrlo brzo idemo ka tome da se imenuje sastav Gradskog vijeća, predugo smo bili bez gradskog vijeća”, kazao je Čović nakon glasanja.
Liste i kandidati
Za ulazak u Gradsko vijeće u Mostaru ukupno se bori 31 politički subjekt, od čega su 22 političke stranke, četiri koalicije, četiri nezavisna kandidata i jedna lista nezavisnih kandidata. Za naklonost Mostaraca bori se i lista HDZ-a, čiji gradonačelnik Ljubo Bešlić vodi grad sve ove godine.
Prognoze kažu da će u utrci za mostarsko Gradsko vijeće Mostara glavnu riječ voditi HDZ BiH, kao vodeća hrvatska stranka, i SDA, kao vodeća stranka Bošnjaka.
Gradsku listu HDZ-a BiH predvodi dr. Mario Kordić, ravnatelj Doma zdravlja Mostar, koji se posebice istaknuo kao osoba koja na dobar način komunicira s javnošću za vrijeme trajanja pandemije koronavirusa.
Zanimljivo, nositelj liste koalicije okupljene oko SDA, „Koalicija za Mostar 2020“ (SDA, DF, SBB, SBiH i BPS), je također liječnik, Zlatko Guzin, ravnatelj bolnice „Dr. Safet Mujić“.
Na značajan dio glasova na koji računa SDA cilja i tzv Bh. blok, kojega čine SDP i Naša stranka, a apetiti su im se povećali nakon uspjeha na izborima u Sarajevu. Nositelj te liste je Armin Zalihić, predsjednik mostarske organizacije SDP-a.
Osim HDZ-a BiH, na glasove Hrvata iz Mostara u značajnijoj mjeri ciljaju i HDZ 1990 i HRS. Nositelj liste HDZ-a 1990 je etablirani košarkaški djelatnik Slaven Princ, a listu HRS-a predvodi odvjetnik Slaven Bevanda.
Vodeće srpske stranke, SNSD i SDS, odlučile su zatomiti unutarnje različitosti i na izbore za mostarsko gradsko vijeće će izaći u koaliciji „Ostajte ovdje, zajedno za naš Mostar“. Nositelj liste je, ponovno liječnik – dr. Velibor Milivojević, ravnatelj bolnice u Nevesinju.
Posljednji lokalni izbori u Mostaru održani su 2008.
Posljednji lokalni izbori u Mostaru održani su 2008. godine prema pravilima koja je 2004. godine nametnu tadašnji visoki predstavnika Paddy Ashdown. Ustavni sud BiH 2010. godine proglasio je neustavnim dijelove Statuta Grada Mostara i Izbornog zakona BiH koji se odnose na izborna pravila za Grad Mostar.
Sporna je, prije svega, bila činjenica da su izborne jedince s različitim brojem birača davale isti broj gradskih vijećnika.
Gradsko vijeće Mostara raspušteno je 2012. godine po isteku mandata, a s obzirom da u međuvremenu nije postignut politički dogovor o izmjenama Izbornog zakona BiH i gradskog statuta, lokalni izbori nisu održani 2012. i 2016. godine. Konačno, u lipnju ove godine potpisan je međustranački sporazum SDA – HDZ BiH kojim je omogućeno održavanje izbora u Mostaru, a taj sporazum je kroz izmjene i dopune Izbornog zakona BiH u srpnju potvrdila i Parlamentarna skupština BiH.
Izmjenama je definirano da se 22 vijećnika biraju u šest izbornih jedinica (broj vijećnika koji daje svaka izborna jedinica sada je različit i proporcionalan broju birača), dok će preostalih 13 vijećnika biti izabrano s gradske izborne liste.
U Gradskom vijeću Mostara postoje nacionalne kvote, pa tako ni jedan konstitutivni narod ne može imati više od 15 vijećnika, dok je minimalna kvota četiri vijećnika za svaki konstitutivni narod te jedan vijećnik iz reda ostalih.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Pročitaj više
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.