Sud BiH oslobodio je optužbi za ratni zločin Nasera Orića, bivšeg zapovjednika obrane Srebrenice kojemu se sudilo zbog zbog sumnje da je sudjelovao u ubojstvu civila srpske nacionalnosti. Orić je bio optužen zajedno s pripadnikom srebreničkih postrojbi Armije BiH Sabahudinom Muhićem, a teretilo ih se za ubojstvo troje srpskih civila počinjeno u selima u okolici Srebrenice 1992., javlja HRT.
Sudsko vijeće nepravomoćnom presudom odlučilo je kako tužiteljstvo u postupku nije ponudilo dokaze koji bi izvan razumne sumnje potvrdili da su Orić i Muhić sudjelovali u počinjenim ubojstvima. Tijekom suđenja samo je jedan svjedok čiji je identitet bio zaštićen ustvrdio da je osobno vidio Orića i Muhića kako ubijaju zarobljene civile, no obrana je izvela 18 svjedoka koji su tvrdili da optuženici nisu uopće bili na mjestima gdje su ubijeni civili u vrijeme kada su ti zločini počinjeni.
Izricanje presude pratio je velik broj okupljenih Orićevih simpatizera, ali i pripadnika različitih udruga koje okupljaju obitelji srpskih žrtava iz proteklog rata u BiH pa je sjedište državnog suda osiguravao velik broj policajaca.
Čović i Dodik: Presuda Oriću zakomplicirat će odnose u BiH
Presuda kojom je Orić oslobođen optužbi za ratne zločine dodatno će zakomplicirati ionako problematične odnose u BiH, ocijenili su predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Dodik je istodobno najavio da će vlasti u tom entitetu sada inzistirati na provedbi referenduma kojim bi odbacili ovlasti Suda i Tužiteljstva BiH i poštovanje presuda koje donosi državni sud. Dodik je još kazao kako je oslobađajuća presuda rezultat činjenenice da je predsjedatelj sudskog vijeća bio Šaban Maksumić, sudac bošnjačke nacionalnosti. Čović i Dodik sastali su se kako bi razmatrali trenutačno stanje u BiH.
Mektić: Tužiteljstvo BiH svojim neradom vodi zemlju u nove sukobe
Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić ustvrdio je da oslobađajuća presuda Oriću stvara opasno stanje u toj zemlji istaknuvši kako je isključiva krivnja za to na Tužiteljstvu BiH koje je neozbiljno pripremilo optužnicu i loše vodilo postupak pred državnim sudom.
“Tužiteljstvo BiH nije sposobno dokazati ono što je dokazivo prosječnom čovjeku u BiH”, rekao je Mektić na izvanrednoj konferenciji za novinare. Odbacio je Dodikove nacionalističke tvrdnje te podsjetio da su dvojica članova sudskog vijeća bila srpske nacionalnosti.
Za njega je ključni problem “u tome što u državnom tužiteljstvu ne rade ništa i koriste tu instituciju za stranačke interese”.
Pozvao je obnašateljicu dužnosti glavne tužiteljice Gordanu Tadić da odmah podnese ostavku. “Iako je procjena kako postoji na tisuće osoba koje su pod sumnjom da su sudjelovale u ratnim zločinima, Tužiteljstvo BiH je, pod vodstvom Tadić, u 2016. podignulo samo 41 optužnicu, a ove godine 14”, rekao je Mektić, dodajući kako je žalosno to što se iz Suda BiH žale da nemaju predmeta ratnih zločina na kojima bi radili jer im iz Tužiteljstva ništa ne dostavljaju. “Bave se perifernim stvarima i glupostima”, zaključio je.
Izvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.