I ukrajinska vojska i proruski pobunjenici odgovorni su za “sakaćenje i ubijanje civila” u istočnoj Ukrajini, objavila je u petak Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS), nakon eskalacije sukoba na tom području.
Pobunjeničke skupine koje podržava Rusija i ukrajinska vojska tri se godine bore u najistočnijim ukrajinskim regijama koje se nalaze uz rusku granicu. Sukobi su se ponovno pojačali prošlog tjedna nakon što je Ukrajina preuzela predsjedanje Vijećem sigurnosti Ujedinjenih naroda koje traje mjesec dana.
Prošlog tjedna se kršenje primirja “utrostručilo”, otkrio je na konferenciji za medije Alexander Hug, zamjenik šefa OESS-ove promatračke misije u istočnoj Ukrajini.
Hug je rekao kako se situacija u protekla dva dana smirila, no da bi lako mogla ponovno eskalirati jer se zaraćene strane i dalje nalaze jedna drugoj u blizini.
“Doslovno se mogu vidjeti, te pucati jedna na drugoj lakim oružjem. To će neizbježno dovesti do eskalacije”, smatra OESS-ov promatrač.
“Svaka strana posjeduje oružje na području na kojem je dogovoreno povlačenje. Obje strane su ga koristile, te i dalje to čine. Obje strane su odgovorne za sakaćenje i ubijanje civila”, tvrdi Hug.
Eskalacija sukoba “nije bila iznenađenje” jer je OESS javljao o “blizini zaraćenih strana i prisutnosti teškog naoružanja”, dodaje.
Sporazum o primirju su prije dvije godine potpisali ukrajinski predsjednik Petro Porošenko i ruski predsjednik Vladimir Putin u neutralnom Minsku, no on je većinom propao jer OESS svakodnevno javlja o njegovom kršenju.
Sukob u Ukrajini rasplamsao se početkom 2014. nakon što su Ukrajinci zbacili svog proruskog predsjednika tijekom masovnih prosvjeda kojim je zatražen bliskiji odnos sa Zapadom.
Rusija je zbacivanje Viktora Janukoviča prozvala pučem u režiji Zapada, te je odgovorila aneksijom Krima i podrškom proruskim separatistima na istoku države.
U sukobima je dosad poginulo oko 10 tisuća ljudi, procjenjuju Ujedinjeni narodi.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.