Srijeda, 12 veljače, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Pakistanski Prizivni sud mogao bi odbaciti smrtnu presudu kršćanki Asiji Bibi

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pakistanski Prizivni sud mogao bi odbaciti smrtnu presudu kršćanki Asiji Bibi usprkos pritisku radikala, kažu iz organizacije International Christian Concern

Organizacija International Christian Concern izrazila je nadu da će kršćanki Asiji Bibi, majci petero djece, pakistanski Vrhovni sud odbaciti smrtnu presudu, usprkos pritisku kojeg na suce vrše radikalne skupine koje žele vidjeti njezino smaknuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Mislim da su puno veće šanse da Prizivni sud odbaci smrtnu presudu nego da to učini Visoki sud. U mnogim slučajevima, osobito slučajevima blasfemije, na odluke suda utječu, bilo ideologijom ili prijetnjama, lokalne radikalne skupine. Prizivni je sud općenito više izoliran od tog utjecaja“, rekao je William Stark, regionalni voditelj ICC-a za Južnu Aziju, listu The Christian Post u emailu od srijede.

„Na žalost, Asijin je slučaj jako poznat i radikalne skupine koje ga prate i zagovaraju njezinu smrt već su pokazale što su spremne učiniti da bi Asijina smrtna presuda opet bila potvrđena. Shabaz Bhatti, ministar u saveznoj vladi, i Salmaan Taseer, guverner Punjaba, ubijeni su zato što su podigli glas protiv optužbe za blasfemiju protiv Asije“, nastavio je Stark.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Samo nagađam, ali siguran sam da su suci koji su odlučivali o Asijinom slučaju na Visokom sudu u Lahoreu razmišljali o Bhattiju i Taseeri i o svojoj sigurnosti kada su odlučili potvrditi njezinu smrtnu presudu“.

Smrtna presuda koja je Asiji Bibi prvi put izrečena 2010. godine, prošloga je tjedna potvrđena na sudu u Lahoreu. Ova majka je bila optužena za blasfemiju protiv Islama nakon svađe s nekim Muslimankama tijekom incidenta koji se dogodio 2009. Nekoliko skupina koje se bore za zaštitu ljudskih prava i protiv progona istaknulo je, međutim, da se zakoni o blasfemiji često koriste da bi se riješile osobne razmirice i proganjale vjerske manjine u izrazito islamskoj zemlji.

Stark je rekao da je podizanje svijesti vrlo važan korak u postizanju promjene u situacijama poput Bibinog slučaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ako je Asijino ime poznato kršćanima diljem svijeta i ljudi obraćaju pozornost na njezin slučaj, Pakistan i suci koji odlučuju o njezinom slučaju znat će da će svaka odluka koju donesu biti preispitivana. Ponekad sama činjenica da „svijet gleda“ može utjecati na odluke u slučajevima poput ovoga“, rekao je Stark CP-u.

Optužba za blasfemiju protiv Rimshe Masih 2012. godine važan je primjer toga. Nakon što je Rimsha, mlada kršćanka, bila optužena za blasfemiju u Pakistanu, međunarodna se javnost uzbunila a to je na kraju dovelo do toga da je bila oslobođena i premještena u sigurnu zemlju“.

Kršćanski vođe u Pakistanu pozivaju pakistanske vlasti da odbace Bibinu presudu, dok jedna skupina koja radi na zaštiti kršćana od zakona o blasfemiji poziva međunarodnu javnost da vrši pritisak na Pakistan.

Haroon Barkat, direktor Zaklade Masihi, rekao je prije nekoliko dana da „međunarodni pritisak i mobilizacija mogu biti korisni“ u vršenju utjecaja na slučaj. Rekao je da je prije svega „potrebna politička volja vlade i najviših vlasti u Pakistanu“ da bi se stalo na kraj mnogim lažnim slučajevima blasfemije u toj zemlji.

Stark se slaže da bi pritisak SAD-a mogao pomoći, osobito imajući u vidu da je Pakistan i dalje jedan od najvećih primatelja međunarodne pomoći SAD-a.

„Poziv američke vlade Pakistanu da se pridržava međunarodnih standarda zaštite ljudskih prava u sklopu primanja pomoći ne bi trebao biti nešto nedostižno“, rekao je.

Na pitanje da usporedi Bibin slučaj sa slučajem kršćanke Meriam Ibrahim iz Sudana koji se dogodio početkom godine, Stark je rekao da su u nekim stvarima ti slučajevi slični, ali u nekima se i razlikuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„U oba slučaja te žene su kršćanke koje su osuđene na smrt za zločin protiv Islama u zemljama koje promiču Islam kao državnu religiju. Obje žene također dolaze iz zemalja u kojima su kršćani u manjini i trpe velike progone. Očito je da oba slučaju postavljaju pitanja vjerskih sloboda za manjinske populacije koje žive u muslimanskom svijetu“, rekao je ICC-ov regionalni voditelj za Južnu Aziju.

Ibrahimova je prvobitno bila osuđena na smrt u Sudanu zato što je odbila identificirati se kao Muslimanka i što se udala za svog supruga kršćanina, Daniela Wanija. Nakon velike međunarodne kampanje Sudan je odlučio osloboditi je, dopustivši joj da napusti zemlju i ode u SAD, čiji je Wani državljanin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stark je istaknuo da je Wanijevo američko državljanstvo velika razlika između dvaju slučajeva, budući da time i Meriamino dvoje djece ima američko državljanstvo.

„Vjerujem da je to uvelike pomoglo Meriam kada je trebalo potaknuti nevladine organizacije, američku vladu i građane na djelovanje, što je na kraju dovelo do njenog oslobađanja i preseljenja u SAD. Ta veza ne postoji za Asiju, zbog čega je lakše zaboraviti je, a teže potaknuti ljude na djelovanje“, rekao je.

Dok Bibini odvjetnici pripremaju žalbu Prizivnom sudu, druge kršćanske skupine pozivaju ljude da mole za nju.

Organizacija Open Doors navodi da je Bibi provela veći dio posljednjih pet godina u samici kako bi se zaštitila od drugih zatvorenica, dok je često spominjanje njezinog slučaja u javnosti prisililo njezinu obitelj na skrivanje.

Čak se i njezini odvjetnici suočavaju s prijetnjama protiv njihovih karijera, obitelji i života. Molite za Asiju, njezinu obitelj, odvjetnike i suca koji će razmatrati njezinu žalbu, i zamolite svoju crkvu da učini isto“, poručili su iz ove organizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: foxnews.com

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci