Deseci ljudi, među kojima danski premijer Lars Lokke Rasmussen, nazočili su u subotu sprovodu danske studentice koja je ubijena u prosincu u Maroku.
Louisa Vesterager Jespersen, 24-godišnja danska studentkinja i njezina prijateljica Maren Ueland, 28-godišnja Norvežanka, ubijene su u noći na 17. prosinca na jugu Maroka, gdje su bile na odmoru. Njihova tijela pronađena su nedaleko od vrha Toubkala u planinskom lancu Visokom Atlasu.
Podsjetimo, Maroko je čak dva puta u prosincu bio u središtu medijskog interesa – prvo kad je tamo potpisan Marakeški sporazum, a drugi put kad su spomenute djevojke ubijene na planini Atlasu od strane “militanata”. Kako je turizam jedna od jačih ekonomskih grana u Maroku, zemlji koja je kod Gibraltara samo nekoliko kilometara udaljena od kontinentalne Europe i ima ugodnu mediteransku klimu, to će sasvim sigurno nanijeti velike ekonomske štete.
>Što smaknuće Dankinje i Norvežanke znači za “arapskim proljećem” nedirnuti Maroko?
Marokanske vlasti uhitile su više od 20 osoba u vezi s tim dvostrukim ubojstvom koje Rabat vodi kao “terorizam”. Među uhićenima je i Švicarac s prebivalištem u Maroku. On je uhićen 29. prosinca u Marrakechu pod sumnjom da je povezan s osumnjičenima za ubojstvo skandinavskih turistkinja. Istragom je utvrđeno da je sudjelovao u novačenju i uvježbavanju državljana Maroka i zemalja južno od Sahare za izvođenje terorističkih akcija u Maroku.
Slučaj je potresao Norvešku, Dansku i Maroko, gdje je na društvenim mrežama objavljena videosnimka pogubljenja jedne od žrtava. Marokanske vlasti smatraju snimku autentičnom, rekao je izvor upoznat s istragom.
Investigators say #marenueland and #louisajespersen were murdered around an hour after the Brit was accosted by #ISIS https://t.co/U3mRWfW2QY pic.twitter.com/PjQgDoN0im
— Daily Star (@Daily_Star) 9. siječnja 2019.
“U ime Danske i vlade, želim izraziti najdublju sućut i dati obećanje da Louisa nikada neće biti zaboravljena”, rekao je Rasmussen na ispraćaju.
“Iako je bol nepodnošljiva, ne smijemo se predati”, dodao je on a prenijela je danaska televizija TV2.
Sprovod se održao u gradu Ikastu u Jutlandu na zapadu Danske. Norveška studentica bit će pokopana 21. siječnja u Jaerenu na zapadu Norveške.
Marakeški sporazum
Podsjetimo, upravo u Marakešu je 10. prosinca 2018. godine održana konferencija na kojoj je aklamacijom podržana tkz. Marakeški sporazum, odnosno “UN-ov globalni kompakt o sigurnim, urednim i redovitim migracijama”, a koji se našao u središtu pozornosti jer su mnoge zemlje zaključile kako će taj sporazum izbrisati razliku između legalnih i ilegalnih migracija.
Među državama koje su odbile potpisati Marakeški sporazum našle su se SAD, Austrija, Australija, Izrael, Bugarska, Švicarska, Latvija, kao i cjelokupna Višegradska skupina u kojoj su Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka, a Hrvatska ga je unatoč odustajanju predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, pod vodstvom premijera Andreja Plenkovića i ministrice vanjskih poslova Marije Pejčinović Burić snažno podržala.
Izvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.