Rusija je upozorila Finsku i Švedsku na pridruživanje NATO-u, tvrdeći da taj potez neće donijeti stabilnost Europi, prenosi BBC.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da “savez ostaje oruđe usmjereno na konfrontaciju”.
Dolazi nakon što su američki obrambeni dužnosnici rekli da je invazija Moskve na Ukrajinu bila “ogromna strateška pogreška” koja će vjerojatno dovesti do proširenja NATO-a.
Američki dužnosnici očekuju da će se nordijski susjedi kandidirati za članstvo u savezu, potencijalno već u lipnju.
Vjeruje se da Washington podržava potez kojim bi zapadni savez narastao na 32 članice. Dužnosnici američkog State Departmenta rekli su prošli tjedan da su vođeni razgovori između čelnika NATO-a i ministara vanjskih poslova Helsinkija i Stockholma.
Prije nego što je pokrenula invaziju, Rusija je zahtijevala da savez pristane na zaustavljanje bilo kakvog budućeg proširenja, ali rat je doveo do raspoređivanja više NATO trupa na njezinu istočnom krilu i porasta javne potpore za članstvo Švedske i Finske.
Očekuje se da će finski zastupnici ovog tjedna primiti sigurnosno izvješće od obavještajnih dužnosnika, a premijerka Sanna Marin rekla je da očekuje da će njezina vlada “završiti raspravu prije sredine ljeta” o tome treba li podnijeti zahtjev za članstvo.
> Izrael – zašto ova prozapadna zemlja nije uvela sankcije Rusiji?
Finska dijeli granicu dugu 1340 km (830 milja) s Rusijom i potresena je invazijom Ukrajine.
Što je NATO i kako pomaže Ukrajini?
Švedska vladajuća Socijaldemokratska stranka, koja se tradicionalno protivi članstvu u NATO-u, rekla je da preispituje ovu poziciju u svjetlu napada Rusije na njezina zapadnog susjeda. Tajnik stranke Tobias Baudin rekao je lokalnim medijima da bi pregled NATO-a trebao biti dovršen u sljedećih nekoliko mjeseci.
“Kada je Rusija napala Ukrajinu, švedska se sigurnosna pozicija iz temelja promijenila”, navodi se u priopćenju stranke u ponedjeljak.
Ali Moskva je bila jasna da se protivi svakom potencijalnom proširenju saveza. Peskov je upozorio da blok “nije ona vrsta saveza koji osigurava mir i stabilnost, a njegovo daljnje širenje neće donijeti dodatnu sigurnost europskom kontinentu”.
Peskov je prošlog tjedna rekao da će Rusija morati “rebalansirati situaciju” vlastitim mjerama ako Švedska i Finska uđu u NATO.
A u veljači Maria Zakharova, glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova, upozorila je na “vojne i političke posljedice” ako se zemlje pridruže bloku.
NATO je osnovan 1949. kako bi se suprotstavio prijetnji sovjetske ekspanzije, iako su se nakon pada Berlinskog zida pridružile brojne bivše komunističke istočnoeuropske zemlje.
Države članice pristaju jedna drugoj priskočiti u pomoć u slučaju oružanog napada na bilo koju pojedinu državu članicu.
Unatoč prijetnjama, obje zemlje su nastavile sa svojim kandidaturama i pojačale izdatke za obranu.
U ponedjeljak su čelnici vojske u Helsinkiju objavili novi plan za izdvajanje 14 milijuna eura za kupnju dronova za finsku vojsku.
A prošlog mjeseca švedski dužnosnici rekli su da će povećati potrošnju na obranu za tri milijarde kruna (317 milijuna dolara) 2022. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr