Blinken se susreo s premijerom Pham Minh Chinh i vođom Komunističke partije Vijetnama Nguyenom Phuom Trongom.
Vijetnamski premijer Pham Minh Chinh i američki državnik tajnik Antony Blinken u Hanoju su razgovarali o mogućnosti podizanja odnosa između dviju zemalja, bivših neprijatelja, s razine “sveobuhvatnog partnerstva” na “strateško partnerstvo”, piše geopolitika.news
Tijekom svog prvog službenog posjeta toj zemlji na jugoistoku Azije u svojstvu državnog tajnika, Blinken je pohvalio procvat odnosa između dviju zemalja i izrazio želju da se bilateralne veze podignu “još više, na višu razinu”. Chinh je Blinkenu odgovorio da je poboljšanje bilateralnih odnosa moguće.
“Razmotrit ćemo podizanje partnerstva između dviju zemalja na novu visinu”, kazao je Chinh. Blinken se s Chinhom susreo u subotu ujutro u sklopu trodnevnog posjeta, tijekom kojeg će se također sastati sa šefom Vijetnamske komunističke partije Nguyenom Phuom Trongom u povodu obilježavanja desete godišnjice “sveobuhvatnog partnerstva”.
Sjedinjene Američke Države nastoje poboljšati diplomatske odnose kako bi se suprotstavile kineskom utjecaju u azijsko-pacifičkoj regiji, no ostaje nejasno kada bi se točno podizanje razine partnerstva trebalo dogoditi.
Blinken i vijetnamski ministar vanjskih poslova Bui Thanh Son su nakon Blinkenova sastanka s Chinhom prisustvovali postavljanju kamena temeljca za novo američko veleposlanstvo u Hanoju, čija će izgradnja koštati oko 1,1 milijarde eura.
Američki državni tajnik rekao je da novo veleposlanstvo predstavlja “sljedeći značajni korak prema jačanju ključnog partnerstva između naših nacija i naroda”.
Blinken je stigao u Vijetnam u petak navečer, a u nedjelju ujutro otišao je u Japan radi sastanka ministara vanjskih poslova zemalja članica skupine G7.
Vijetnam – važnost položaja, novija povijest i društveno uređenje
Službenim nazivom Socijalistička Republika Vijetnam, Vijetnam se nalazi u jugoistočnoj Aziji na obali Južnog kineskog mora i Tajlandskog zaljeva.
Nakon poraza Francuza, koji su dotad ostvarivali vlast u zemlji, u ratu 1946. – 1954., Vijetnam je Ženevskim dogovorima podijeljen na Sjeverni i Južni Vijetnam. U sjevernom je uspostavljena komunistička vlast i savezništvo s SSSR-om.
Od 1955. – 1975. traje Vijetnamski rat. Na jednoj je strani bio komunistički Sjeverni Vijetnam potpomognut snagama Kine, SSSR-a, Mongolije i Sjeverne Koreje te gerilske organizacije Vijetkong koja je djelovala na području Južnog Vijetnama. Na strani Južnog Vijetnama bile su snage SAD-a, Australije, Južne Koreje, Tajlanda, Novog Zelanda i Filipina.
Dugotrajan rat završio je povlačenjem američkih snaga i uspostavom komunističke vlasti u cijeloj zemlji.
Nakon rata komunistički je režim pogubio tisuće ljudi, među njima i mnoge kršćane iz Južnog Vijetnama.
30. travnja 1975. završen rat Vijetnama i SAD-a – monstruozni zločini komunista nakon završetka rata
Zemlja je nakon rata obnavljana po načelima sovjetskog komunizma. Od 1986. Vijetnam započinje s gospodarskim reformama po kineskom uzoru te se približava tržišnoj ekonomiji.
Gospodarska obnova po sovjetskom uzoru dovela je zemlju na rub gladi, a posljedice se osjećaju i danas. Vijetnam je siromašna zemlja. Mnogi ljudi rade za mizerne plaće, kao jeftina radna snaga.
Jednopartijski sustav u Vijetnamu predvodi Komunistička partija Vijetnama, koja ne dopušta nikakvu političku oporbu, slobodu govora ili slobodu okupljanja.
Zemlja je na polju gospodarstva proglasila “tržišno orijentirani socijalizam”, gdje su dozvoljene strane investicije i razvoj domaćih kapitalističkih poduzeća, slično kao u susjednoj Kini. Zahvaljujući takvim reformama zemlja bilježi industrijski napredak i pad siromaštva među stanovništvom, ali također i vrlo raširenu korupciju.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/geopolitika.news