Predsjednik Mehanizma za međunarodne kaznene sudove, nasljednika Haaškog suda, Theodor Meron u četvrtak se povukao iz žalbenog vijeća koje bi trebalo presuditi o žalbi bivšeg predsjednika Republike Srpske nakon što je Radovan Karadžić zatražio njegovo izuzeće zbog pristranosti koja je rezultat Meronova sudjelovanja u vijećima koja su presuđivala i osuđivala u sličnim predmetima pred Haškim sudom.
Haag: Karadžić kaže da ništa nije znao o zločinima i traži oslobađanje
Radovan Karadžić je nepravomoćno osuđen na 40 godina zatvora zbog genocida i drugih ratnih zločina u BiH. Kao predsjednik Srpske demokratske stranke u BiH i kasnije predsjednik samoproglašene “Republike Srpske” u BiH bio je predvodnik velikosrpske politike koja je potaknula agresiju, genocid i zločine nad nesrpskim stanovništvom.
Karadžić na sudu: ‘Za rat u BiH krivi su svi osim Srba’
On je zatražio Meronovo izuzeće nakon što su iz vijeća, koje odlučuje o žalbi bivšeg zapovjednika vojske bosanskih Srba Ratka Mladića, isključena trojica sudaca zbog pristranosti među kojima i Meron.
Haag: Počinje žalbeni postupak u predmetu Karadžić
Meron je u odluci napisao da bi u žalbenom postupku protiv Karadžića i dalje bio nepristran, ali se odlučio povući kako se ne bi odugovlačio postupak zahtjevima za njegovim izuzećem.
Što glavni haški tužitelj Brammertz kaže o radu tog suda? Optužuju li ga njegove vlastite riječi?
Američki sudac u odluci je citirao Karadžića koji je “uvažio Meronovu procesnu pravednost” i iznimnu brigu za dobrobit osuđenog. No, uvažio je da se argument da je sudio u sličnim slučajevima niže rangiranih osoba tretira kao osnova za utvrđivanje pristranosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.