U Rimu je u srijedu započela 16. redovna glavna skupština Biskupske sinode Katoličke crkve, čija je tema: “Za sinodalnu Crkvu: Zajedništvo, sudjelovanje, poslanje”.
Sinoda je otvorena misom na Trgu sv. Petra u Vatikanu, koju je predvodio papa Franjo, izvijestila je austrijska katolička novinska agencija Kathpress.
Na Sinodi sudjeluje više od 400 sudionika, koji će tri tjedna raspravljati o budućnosti Crkve.
Središnje pitanje Sinode tiče se samog stanja Crkve, posebice sudjelovanja vjernika u njezinu životu.
Rasprava o spornim pitanjima unutar Crkve
Sudionici će raspravljati i o spornim pitanjima odnosa Crkve naspram osobama koje naginju seksualnoj proizvoljnosti. U tom kontekstu, papa je naglasio kako je cilj “Crkva otvorena za sve”, ali nije jasno što to znači u ukupnom pristupu Crkve trendovima radikalnog liberalizma.
Jedna od tema je i uloga žena u Crkvi, naočigled zahtjeva iz nekih dijelova Crkve o snažnijem uključivanju žena i u liturgijskom smislu.
>Nova knjiga nadbiskupa Nikole Eterovića – Sinodalnost: novi dinamizam
Ova Sinoda razlikuje se od ranijih po tome da u njoj sudjeluje veliki broj laika, uključujući i žene. Nadalje, među sudionicima nalaze se i zagovornici otvaranja Crkve za homoseksualne osobe.
Upozorenja na opasnost hereze
Imajući u vidu izazove koje očituje Sinoda, javljaju se i ocjene o opasnosti hereze, odnosno postupnom udaljavanju od tradicionalnog crkvenog nauka. Pojedini teolozi čak govore o mogućem raskolu.
U središtu pozornosti crkvene javnosti u posljednje je vrijeme Crkva u Njemačkoj, gdje sve više ljudi napušta Crkvu a istodobno se nastavlja “Sinodski hod”, kojim se proglašavaju upitnim mnoga pitanja crkvenog nauka.
Papa Franjo je nedavno rekao kako se iza tvrdnje da je crkveni nauk u opasnosti kriju zapravo ideologije. Umjesto toga, on poziva na dijalog i živu raspravu o crkvenoj doktrini.
Glavni tajnik Biskupske sinode, kardinal Mario Grech, koji je na toj dužnosti naslijedio nadbiskupa Nikolu Eterovića, naglasio je da je ovdje riječ o “Sinodi o sinodalnosti”, s tipičnim katoličkim pečatom.
>Njemačka sinodalna skupština u znaku poticanja ‘transrodne ideologije’ i ženskog ređenja
Konkretno, hijerarhijski oblikovana institucija Crkve pozvana je na razmišljanje o tome kako će u budućnosti voditi unutarnji dijalog i donositi odluke.
Kako bi sudionike pripremio na Sinodu, papa je unaprijed pozvao na propitkivanje i razmjenu mišljenja, u čemu su proteklih mjeseci sudjelovale Kontinentalne sinode.
Rezultati tih rasprava podastrti su najprije mjesnim Crkvama, a kasnije su objedinjeni u dokumentu “Instrumentum laboris”, koji od lipnja predstavlja radni dokument Sinode.
Predviđeni tijek Sinode
Nakon svečane liturgije na Trgu sv. Petra, kojom je otvorena Sinoda, sudionici će raspravljati naizmjenično u plenumu i u manjim skupinama. Službeni jezici Sinode su talijanski, engleski, francuski, španjolski i portugalski.
Tematski gledano, Sinoda će u skladu s radnim dokumentom biti usredotočena na pitanja sinodalnosti, zajedništva, poslanja i sudjelovanja, a na kraju je predviđen zaključni modul savjetovanja.
>Stanić: Njemački sinodalni put i njegova prijetnja zajedništvu KC tiče se i Crkve u Hrvata
Predviđeno je i izvješće koje će predstavljati sintezu rada, koju bi sudionici trebali prihvatiti i koje će biti objavljeno.
Koordinator rasprava Sinode je luksemburški kardinal Jean-Clauda Hollerich, kojega je papa imenovao “generalnim relatorom”. Sinode.
Skup u Rimu zapravo je prvi dio Sinode, a drugi dio predviđen je za listopad 2024. godine. Tada bi sudionici trebali konačno odlučiti o konkretnim prijedlozima koji će se podastrijeti papi.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr