U Srbiji je u četvrtak proglašeno izvanredno stanje na cijelom teritoriju zbog poplava u kojima su tijekom noći i danas stradale tri osobe, a više od 600 obitelji je evakuirano.
Srbijanska vlada proglasila je izvanredno stanje na zahtjev Republičkog stožera za izvanredne situacije, a istodobno zatražila pomoć od Europske komisije, Rusije i Slovenije.
Kiša koja u pojedinim krajevima Srbije neprestano pada više od 36 sati prouzročila je poplave koje su dosad u 18 općina središnje i zapadne Srbije napravile pravi kaos noseći mostove i oštećujući infrastrukturu.
Jedna osoba je stradala noćas u Umčarima kod Beograda, tijekom dana je kod Topole u bujici nestao vatrogasac pokušavajući evakuirati čovjeka koji je od vode potražio spas na drvetu, a vijest o trećoj žrtvi stigla je iz Novog Sada.
Bujice su poplavile ili odnijele dijelove cesta u središnjoj i zapadnoj Srbiji pa je u prekidu jedan od najprometnijih pravca – Ibarska magistrala, a poplavljen je i kolosjek kod Valjeva zbog čega je obustavljen putnički i teretni promet na pruzi Beograd-Bar, a u prekidu je željeznički promet između Beograda i Niša.
Srbijanski premijer i šef stožera za izvanredne situacije Aleksandar Vučić pozvao je građane da ne izlaze iz kuća ukoliko to nije neophodno i da poštuju savjete spasilaca.
“To je i najbitnije. Molim i predstavnike medija da apeliraju. Jer, ovo što nas je zadesilo najveća je katastrofa izazvana vodenom stihijom koja je Srbiju ikada zadesila”, rekao je Vučić na sjednici stožera i zatražio izvješća i procjene o mogućnostima reagiranja na terenu, gdje su već angažirane i žandarmerija i vojska.
Uz jak pljusak, na jugu Srbije, u okolici Leskovca orkanski vjetar čupao je drveće i nosio krovove, a voda je presjekla i doslovce odnijela dio magistralne ceste Valjevo-Šabac.
Škole u Beogradu i u svim poplavljenim krajevima danas i sutra ne rade, a ministarstvo obrazovanja, znanosti i tehnološkog razvoja naložilo je da se iz sigurnosnih razloga u cijeloj zemlji odlože sve izvanškolske aktivnosti u predškolskim, osnovnoškolskim i srednjoškolskim institucijama, uključujući izlete, posjete i maturalna putovanja, dok je lokalnim vlastima preporučilo da se nastava održava samo ukoliko to ne ugrožava sigurnost učenika.
Svi beogradski dnevni listovi stopirali su danas svoja regionalna izdanja jer ih zbog neizvjesne situacije koja se na terenu mijenja iz sata u sat neće biti moguće distribuirati, posebice u Bosni i Hercegovini.
Republički hidrometoerološki zavod upozorava da vodostaj svih rijeka i dalje raste, a padaline će, po posljednjim prognozama, potrajati do kraja dana, ali nešto slabijeg intenziteta.
BiH: Proglašeno stanje prirodne nesreće, najteže u Doboju i Maglaju
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine u četvrtak je u poslijepodnevnim satima proglasila stanje prirodne nesreće zbog obilnih kiša koja su u proteklih 48 sati prouzročile izlijevanje rijeka i poplave diljem BiH.
Ova je odluka donesena na izvanrednoj telefonskoj sjednici uz nalog službi civilne zaštite da poduzme sve potrebne mjere kako bi se pomoglo ugroženom stanovništvu i pokušale spasiti poplavljene kuće i proizvodni pogoni.
Iz proračunskih rezervi izdvojeno je milijun eura kako bi se pokrili početni troškovi operacija pomoći i spašavanja.
Izvanredno stanje proglašeno je u šest općina na teritoriju Republike Srpske, dok je u Brčkom na snazi stanje elementarne nepogode.
Lokalne vlasti u Bosanskom Šamcu upozorile su da kasno poslijepodne na ušću u Savu valja očekivati veliki vodeni val rijeke Bosne iz pravca Doboja.
Prema dostupnim informacijama u poslijepodnevnim satima najteže stanje bilo je upravo u Doboju te u Maglaju u središnjoj Bosni.
Oba ta grada praktično su odsječena od svijeta jer je voda poplavila sve pristupne prometnice, a komunikacija je moguća jedino čamcima.
Glasnogovornica službe civilne zaštite Republike Srpske Branka Klarić kazala je kako je u nekim dijelovima Doboja voda prodrla do drugog kata obiteljskih kuća. Policija RS u Doboj je čak uputila jednu ronilačku ekipu kako bi pomogla evakuaciju ugroženih civila.
Voda je na nekoliko mjesta nanosima presjekla ključnu magistralnu prometnicu koja od granice s Hrvatskom preko Doboja povezuje Zenicu i Sarajevo.
Zbog izlijevanja vode u prekidu je i željeznički promet sjeverno od Sarajeva pa je zbog toga otkazan i redoviti međunarodni vlak za Zagreb.
Nabujala rijeka Bosna počela se izlijevati iz korita i na području Zenice gdje je počela plaviti kuće u prigradskim naseljima.
Izvješća o poplavama stižu i iz Lašvanske doline gdje su posebice ugroženi Dolac kod Travnika i Turbe. Iznimno teško je stanje i u Tuzlanskoj županiji gdje su poplavljene gotovo sve općine. Na području Bijeljine u sjeveroistočnoj Bosni voda je, prema tvrdnjama iz izvora civilne zaštite, ugrozila više od tri tisuće kuća.
Iz Ministarstva sigurnosti BiH potvrđeno je kako je tijekom dana helikopterima oružanih snaga evakuirano najmanje 13 civila čije je kuće okružila voda.
Zbog sve težeg stanja zatražena je i pomoć mirovnih snaga Europske unije u BiH (EUFOR).
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah