Utorak, 7 siječnja, 2025
11.1 C
Zagreb
Pratite nas:

UK se buni: Škotski prijedlog ‘rodne reforme” naštetio bi pravima žena

Podijeli

Ujedinjeno Kraljevstvo ponovno je zahvaćeno građanskim ratom, a problem koji uzrokuje sukob nije povezan s Brexitom. Riječ je o žučnoj svađi između vlade Škotske nacionalne stranke (SNP) u Edinburghu i konzervativne vlade u Westminsteru oko škotskog zakona o “rodnoj reformi”, prenosi Al Jazeera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prosincu su zastupnici u decentraliziranom škotskom parlamentu glasali za donošenje prijedloga “zakona o priznavanju spola”, s 86 glasova za i 39 protiv.

Zabrinutost za utjecaj na prava žena

Nacrt zakona zapravo predlaže sustav “samoidentifikacije” ili “deklaracije” za “transosobe”. To bi zamijenilo sadašnje zakonodavstvo koje od “transosoba” starijih od 18 godina, zahtijeva dokaz da su “živjele u svom stečenom spolu” dvije godine i dva liječnička izvješća – uključujući jedno koje je potpisao liječnik s popisa odgovarajuće kvalificiranih i iskusnih medicinara – kako bi zakonski “promijenili spol”.

Da ga Westminster nije blokirao, novi zakon bi omogućio svakoj osobi starijoj od 16 godina, koja je rođena ili živi u Škotskoj, “promjenu spola” po zakonu, u roku od samo šest mjeseci i bez potrebe za službenom dijagnozom rodne disforije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Problemi rodnog samoidentificiranja: Silovao dvije žene, a ‘kažnjen‘ je odlaskom u ženski zatvor

Prema ovom, ako se muška osoba izjasni kao žensko, mogla bi podnijeti “zahtjev o priznavanje spola” (GRC) i postati, za sve pravne namjere i svrhe, “žena”. U većini slučajeva to bi im omogućilo izravan pristup prostorima i objektima samo za žene kao što su zatvori, bolnički odjeli, skloništa za žrtve obiteljskog nasilja i krizni centri. Također bi se mogli prijaviti za poslove namijenjene ženama prema Zakonu o jednakosti iz 2010. Ukratko, ako se uvede, ovaj zakon bi učinkovito učinio ništavnim ženska teško stečena prava i zaštite temeljene na spolu.

Zabrinutost oko mogućeg utjecaja zakona na prava žena potaknula je britansku vladu da blokira zakon pozivajući se na sukob s britanskim Zakonom o jednakosti. Ta je odluka – koja je označila da je prvi put administracija u Londonu upotrijebila takozvani “nalog iz odjeljka 35” za blokiranje zakona koji je usvojio škotski parlament – naišla na bijes i aktivista za prava transrodnih osoba i škotskih nacionalista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Škotski nacionalisti pitaju se zašto se odluka koju su donijeli škotski zastupnici u Škotskoj, a koja bi bila relevantna samo za Škote, tiče parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva. Je li to doista njegova stvar?

Zakon bi u cijeli UK ušao na “stražnja vrata”

Odgovor na njihova pitanja zapravo je vrlo jednostavan: ako se uvede u zakon, imao bi utjecaja ne samo u Škotskoj, već i u cijelom Ujedinjenom Kraljevstvu.

Oko 15 000 djece rođene u Škotskoj u dobi od 16+ trenutno pohađa školu u Engleskoj i Walesu. Prema novom zakonu, bilo koje od te djece moglo bi koristiti škotski sustav za “promjenu spola” u zakonu dok je još u školi. To bi natjeralo sve vlasti i institucije u Engleskoj – uključujući školu – da priznaju njihov stečeni spol. Isto bi vrijedilo za bilo koju Škotsku osobu s GRC-om koja putuje u Englesku ili Wales zbog posla, bilo da živi ili prima medicinsku skrb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva odbacila je samoidentifikaciju za Englesku i Wales 2020. Dopuštanje škotskog “zakona o priznavanju spola” uvelo bi samoidentifikaciju u te teritorije kroz stražnja vrata.

Dok se Westminster i Holyrood nastavljaju sukobljavati oko nacrta zakona o priznavanju spola, transaktivisti u obje zemlje tvrde da je sve to konzervativni napad na “transosobe”. Tvrde da nacrt zakona ne bi učinio ništa drugo osim omogućio “transosobama” izbjegavanje prolaska kroz “birokratsku noćnu moru” kako bi bili priznati kao “pravi ja” u zakonu. Kažu da “transosobe” bez GRC-a već mogu pristupiti većini mjesta samo za žene u Ujedinjenom Kraljevstvu prema postojećem zakonodavstvu, pa stoga uvođenje sustava samoidentifikacije ne bi nikome dodatno naštetilo. Tvrde da su zabrinutosti koje su izrazile mnoge žene o seksualnim prijestupnicima koji potencijalno iskorištavaju režim samoidentificiranja kako bi dobili lak pristup prostorima samo za žene samo “pseća zviždaljka” za “transfobiju”.

Ali žene u Britaniji već trpe od zbog muškaraca koji pokušavaju dobiti pristup prostorima samo za žene, tvrdeći da se identificiraju kao žene. Očito je da bi režim samoidentifikacije u Škotskoj pogoršao ovaj problem.

Slučaj Isle Bryson

Uzmimo u obzir osuđene seksualne prijestupnike koji su muškarci, a koji se identificiraju kao žene, koji traže služenje kazne u ženskim zatvorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 2014. Škotska zatvorska služba (SPS), u partnerstvu s transaktivističkom grupom Scottish Trans Alliance, uvela je Politiku rodnog identiteta i promjene spola, koja savjetuje da, kada pojedinac trajno živi u spolu različitom od onog koji mu je pripisan rođenjem, “dodjela ustanove trebala bi se odrediti novim spol u kojem živi”.

Ova je politika već rezultirala zatvaranjem osuđenih silovatelja u ženskim zatvorima gdje mogu nastaviti nanositi štetu ženama. Adam Graham, koji je sada poznat kao Isla Bryson, jedan je od primjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Engleskoj i Walesu politika je drugačija – ne postoji obveza premještanja “transrodnih” zatvorenika prema njihovim željama – a većina “transžena” u zatvoru nalazi se u muškim zatvorima. Međutim, čak ni to nije spriječilo predatore da dobiju pristup ženskim zatvorima tvrdeći da se identificiraju kao žene. 2018. otkriveno je da je seksualni prijestupnik koji se identificira kao transžena Karen White smješten u ženski zatvor u Engleskoj i da je tamo počinio djela seksualnog napada i uznemiravanja.

U svjetlu ovih primjera, nemoguće je tvrditi da se zakon o samoidentifikaciji, poput onog koje je predložila vlada SNP-a, ne bi zlorabio.

Nakon tjedana strastvenog branjenja zakona, pa čak i odbacivanja predloženih amandmana koji bi zabranili silovateljima da se identificiraju kao žene dok čekaju suđenje, prva škotska ministrica Nicola Sturgeon sada je, čini se, prepoznala problem.

Na pitanje treba li se Isla Bryson smatrati ženom ili ne, Sturgeon je odgovorila: “Mislim da tog silovatelja treba smatrati silovateljem. To je ono što ja mislim. Ta osoba je osuđena za silovanja. Neću ulaziti u pojedinačne okolnosti tvrdnje te osobe da je žena jer nemam dovoljno informacija o tome”, kazala je.

Prava “transosoba” nad pravima žena

Sturgeon očito drži barem otvoren um u pogledu valjanosti Brysonovih tvrdnji da je žena. Time zanemaruje cijelu osnovu novog zakona – jer cijela poanta samoidentificiranja je da, ako osoba izjavi da je žena, ona je žena.

>UK blokirao škotski zakon koji omogućuje ‘promjenu spola’ izjavom osobe da ‘živi u drugom rodnom identitetu’

Štoviše, nakon masovnog negodovanja javnosti i upozorenja ne samo britanskih feministkinja nego i međunarodnih stručnjaka, škotska se vlada počela udaljavati od ideje samoidentificiranja. Osuđeni silovatelj Isla Bryson premješten je iz ženskog zatvora u kojem je prvobitno bio i poslan na imanje za muškarce. SNP-ov tajnik za pravosuđe također je najavio privremenu zabranu osuđenim seksualnim prijestupnicima (kao i onima s bilo kakvom poviješću nasilja nad ženama) u ženskim zatvorima. SPS provodi reviziju upravljanja “transrodnim” zatvorenicima – ali sve je to premalo, prekasno.

Činjenica da su zahtjevi ovih seksualnih grabežljivaca uvijek bili prioritet u odnosu na sigurnost i dobrobit žena pokazuje koliko malo obzira mnogi političari imaju prema ženama koje nemaju drugog izbora nego živjeti na oštrom rubu takozvanih “transinkluzivnih” politika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/ Al Jazeera

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci