Hrvatski član predsjedništva BiH Željko Komšić svojim je savjetnikom imenovao srbijanskog političara Čedomira Jovanovića, priopćeno iz Komšićevog ureda u srijedu.
Čedomir Jovanović srbijanski je oporbeni političar, predsjednik Liberalno-dmokratske partije. Po zanimanju je dramaturg.
Što je Stanković prešutio u “Nedjeljom u 2” – donosimo pravu biografiju Čedomira Jovanovića
Kao student pisao o “zločinima nad Srbima” u Medačkom džepu
Njegov javni početak seže u 1993. kada je, kao student, pisao tekst o pisao o”zločinima nad srpskim stanovništvom” u Medačkom Džepu za srbijanski časopis NIN. Prema nekim podacima, Jovanović je izvještavao s lica mjesta, a iz Beograda je došao – kao slijepi putnik; skrivajući se u kamionu režimske Politike koji je raznosio novine u krajevima Hrvatske koje su tada bile pod srpskom okupacijom.
Bio je jedan od organizatora studentskih prosvjeda u Beogradu 1996.-1997. koji su započeli kao protivljenje Slobodanu Miloševiću. Godine 1998. postao je članom Demokratske stranke.
Liberalni stavovi, izjave o Oluji
Čedomir Jovanović poznat je po svojim iznimno liberalnim stavovima, poput zagovaranja homoseksualnih “brakova” i manjinskih prava. Jedan je od rijetkih srbijanskih političara koji je javno podržao neovisnost Kosova te je prihvatio činjenicu da je u Srebrenici izvršen genocid.
Govoreći o VRO Oluja izjavio je kako je to bio “tužan epilog neodgovorne politike Srbije i zločina za koje je odgovorna Hrvatska.” – prenio je B92.net.
Pregovori s Miloševićem
Nakon pada Slobodana Miloševića, 2000., sa samo 29 godina, postao je šef zastupničke skupine vladajuće koalicije Demokratska opozicija Srbije (DOS) u Skupštini Srbije, najbrojnijeg kluba u parlamentu, sastavljenog od 19 stranaka.
Na toj funkciji, bio je glavni posrednik u akciji predaje Slobodana Miloševića Haagu u ožujku 2001. Nakon pregovora s njime, Milošević se predao i odveden je u beogradski Centralni zatvor. U jednom kasnijem intervjuu Jovanović je kazao kako nije htio da “rulja” linčuje Miloševića.
Optužbe za drogiranje i naglo bogaćenje
Godine 2005. napušta Demokratsku stranku na čelu s Borisom Tadićem i osniva svoju Liberalno-dmokratsku partiju koja na idućim izborima 2007. ulazi u Narodnu skupštinu Srbije s 15 zastupnika.
Bio je predsjednički kandidat na izborima 2008., kada je osvojio 5,3% glasova. U svibnju iste godine, LDP osvojio je 13 zastupničkih mjesta (na izvanrednim izborima za Skupštinu Srbije).
Vezano uz njegov privatni život, posljednjih desetak godina prate ga optužbe za drogiranje i naglo bogaćenje.
Gostujući u HRT-ovoj emisiji Otvoreno u veljači prošle godine, Jovanović je komentirao posjet srbijanskog predsjednika Vučića Hrvatskoj.
Manjinski predstavnici u zakonodavnoj vlasti trebaju biti predmet dogovora Zagreba i Beograda, smatra Čedomir Jovanović. Ne mislim da je to nerješiv problem i nije točno da je u našim međusobnim odnosima sve tako crno, rekao je Jovanović. Kazao je kako je danas čuo dovoljno ohrabrujućih poruka, a susret dvoje predsjednika ocijenio važnim.
Mjesec dana ranije Jovanović je također gostovao na HRT-u, u Stankovićevoj emisiji Nedjeljom u 2, o čemu smo pisali ovdje.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/b92.net/maxportal.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.