Andrijanić: Inicijativa Triju mora dobila nadstranačku i jednoglasnu potporu američkog Kongresa

andrijanić
Foto: Facebook, Goran Andrijanić

Iako to zvuči nevjerojatno u ovome vremenu žestoke političke polarizacije u Sjedinjenim Državama, Zastupnički dom američkog Kongresa nedavno je jednu rezoluciju – i to jako važnu za budućnost Europe – usvojio jednoglasno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezolucija koja je dobila jednako jaku potporu zastupnika i Republikanske i Demokratske stranke jest dokument kojim je američka službena politika ponovila svoju potporu političkoj Inicijativi Triju mora.

Rezoluciju br. 672 zajednički su predložili republikanski i demokratski zastupnici, a izglasana je u Zastupničkom domu 18. studenog, nakon što je razrađena na Odboru za vanjsku politiku.

Njezin tekst daje potpunu potporu Incijativi Triju mora, opisuje je kao politički projekt koji kroz jačanje energetske neovisnosti i infrastrukturalne povezanosti jače sigurnost Europe i njezina partnera Sjedinjenih Država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativa će, piše u rezoluciji, “pomoći ekonomski razvoj, poslovnu prilagodljivost, digitalnu i prometnu povezanost i energetsku sigurnost u ovoj strateškom području” (središnja i istočna Europa).

To je područje, ističe se u dokumentu, koje je „nametnuta komunistička vladavina ostavila s ozbiljnim infrastrukturalnim deficitom, posebice na smjeru sjever-jug i s nerazvijenim energetskim poveznicama”.

Rezolucija potom ističe kako pozdravlja svu političku i financijsku potporu koje su SAD dale Inicijativi, uključujući odluku iz veljače 2020. koja je predvidjela finaciranje projekata s iznosom od 1 milijarde dolara. Potvrđujući sve odredbe koje je administracija Donalda Trumpa donijela formirajući zakonski okvir za pomaganje zemljama Inicijative Triju mora, najavljuje i novu pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokument potpore Inicijativi nabraja i projekte od posebnog strateškog značenja. U području energetike među njima su LNG Terminal na hrvatskom otoku Krk ili plinovod između Poljske i Litve.

Osim gospodarskog aspekta Inicijative, rezolucija progovara i o onom geopolitičkom i strateškom. Rezolucija navodi kako „deficit” u infrastrukturi čini ovo područje Europe ranjivim i ovisnim o energetskim izvorima iz Rusije, što Moskva može koristiti za svoje ne samo gospodarske, nego i političke interese (plinovod Sjeverni tok između Rusije i Njemačke se u ovoj američkoj rezoluciji opisuje kao ugroza za energetsku sigurnost Europe).

Inicijativa Triju mora jest i „pozitivnom alternativom” za projekte Kine koja pokušava nametnuti sebe kao partnera zemljama središnje Europe.
Zbog svega ovoga, Inicijativa je predstavljena kao projekt od velikoga značenja za američku vanjsku politiku, kojemu treba dati konkretnu financijsku i gospodarsku potporu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Nadstranačka potpora republikanaca i demokrata u vrijeme najžešće postizborne borbe Inicijativi Triju mora, kao i činjenica da je Zastupnički dom pronašao vremena da je izglasa upravo u takvo vrijeme govori nam o važnosti i vjerodostojnosti ovoga dokumenta”, napisao je za poljske medije geopolitički analitičar Przemysław Żurawski vel Grajewski.

„Američki kongresmeni svjesni su kako Inicijativa predstavlja svojevrsnu protutežu ruskim i kineskim interesima u ovom dijelu Europe, i zato je razumiju kao povezanu s nacionalnim interesima SAD-a, što stvara snažnu potporu za nju u političkim elitama Washingtona“, napisao je on.
Njegove procjene potvrđuju i izjave kongresmena koji su sastavljali tekst rezolucije.

“Ova rezolucija snažna je potpora Inicijativi Triju mora i još jačem ubrzavanju infrastrukturnih projekata u tom dijelu Europe. To je potpora transatlantskom partnerstu i viziji Europe koja je jedinstvena, prosperitetna i sigurna. Radujem se suradnji s novom administracijom predsjednika Biden na projektu jačanja Inicijative”, rekla je demokratska zastupnica iz Ohia Marcy Kaptur koje je predstavljala nadstranački tim koji je osmislio dokument.

Puno se raspravljalo o tome koje će vanjskopolitičke projekte administracije Donalda Trumpa novi sastav Bijele kuće nastaviti, a koje odbaciti. Iz svega navedenoga jasno je kako je Inicijativa Triju mora na samom vrhu liste projekata koje će Biden podupirati. Jednostavno, ideja energetske diversifikacije središnje Europe važan je strateški moment za interese SAD-a, bez obzira tko u tome trenutku sjedi u Bijeloj kući.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj kontinuitet istaknuo je i u svojoj analizi ugledni think-tank The Atlantic Council ističući kako je Inicijativa svakako jedan od projekata administracije Trumpa koji treba nastaviti.

“Nastojanja da se pojača energetska sigurnost u Europi imaju nadstranačku potporu već desetljećima. Trumpova administracija podržavala je energetsku diversifikaciju angažirajući se u Inicijativi Triju mora…To treba nastaviti i administracija Biden-Harrism uz koordinaciju s Bruxellesom i svim važnim državama članicama Inicijativr”, napisali su stručnjaci toga think-tanka nedavno.

Inicijativa, dakle, ide dalje i to jače nego ikada.

* Goran Andrijanić, Udruga Triju mora, diplomirao je novinarstvo na FPZG i pisao u nizu hrvatskih i poljskih medija. Bio je glavni urednik Bitno.net, izvršni urednik tjednika Fokus i novinar u Jutarnjem listu. Sada piše za poljski portal Wpolityce.pl i tjednik Sieci. Piše o religiji, politici i popularnoj kulturi. Oženjen, otac troje djece – Antonine, Jana Josipa i Ruže Hanne.

** Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.