Austrijska pokrajina uvodi hrvatski jezik kao predmet u školama

objavilo
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock by Getty Images

Austrijska pokrajina Štajerska će od akademske godine 2024./25. uvesti hrvatski jezik kao samostalan predmet nastave materinskoga jezika u svoj redovni školski sustav, objavilo je hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U Austriji raste potpora FPÖ-u: Neki predviđaju da bi Austrijanci po prvi put mogli dobiti kancelarku

– Veliko je to postignuće i rezultat naših dugogodišnjih nastojanja da hrvatskoj djeci pružimo važnu osnovu za kvalitetno učenje materinskog jezika. Zahvaljujem Štajerskoj na velikom angažmanu u ovom području, rekao je hrvatski šef diplomacije Gordan Grlić Radman koji se sastao sa štajerskim ministrom za europske, međunarodne poslove, obrazovanje i ljudske potencijale Wernerom Amonom.

Tretiranje hrvatskog jezika u austrijskom školstvu jedno je od značajnijih bilateralnih pitanja, a ova se odluka temelji na stajalištu da je hrvatski jezik službeni jezik Europske unije, zbog čega nastava iz predmeta BKS (bosanski/hrvatski/srpski jezik) više nije primjerena, ističe se u priopćenju koje prenosi Hrt.

>23. listopada 1847. Hrvatski sabor hrvatski jezik postaje službeni u javnim službama

– Ovo je, također, značajan korak prema cjelokupnom rješavanju poštivanja suvereniteta hrvatskog jezika u Austriji, budući da na saveznoj razini još uvijek postoji znanstveno neutemeljena preporuka Saveznog ministarstva obrazovanja, znanosti i istraživanja iz 1996. vezano za nastavnu materinskoga jezika za bosanski, hrvatski i srpski ‘o nerazdvajanju prema etničkim pripadnostima’ dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grlić Radman je istaknuo da su Hrvati u Austriji dobro integrirani te da dvije prijateljske zemlje imaju duge povijesne veze “dok je hrvatski jezik u statistikama uveden kao samostalan jezik prije više od sto godina”.

– Ovaj veliki korak u Štajerskoj otvara put zadovoljavajućem statusu hrvatskog materinskog obrazovanja i hrvatskog jezika diljem Austrije, dodao je Grlić Radman.

>Dr. sc. Vidović: Hrvatski jezik – 200 godina na razmeđu političkoga jugoslavenstva i hrvatstva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.