Barnier: Pregovori o Brexitu bez napretka

Foto: fah

Ni nakon trećeg kruga pregovora o Brexitu nema bitnog napretka u ključnim pitanjima koja treba riješiti kod razdruživanja Velike Britanije i Europske unije, izjavio je u četvrtak glavni europski pregovarač Michel Barnier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovoga tjedna dobili smo korisna objašnjenja o nekim točkama, ali nismo ostvarili nikakav odlučan napredak u pogledu glavnih tema”, rekao je Barnier na konferenciji za novinare po završetku trećeg kruga pregovora koji se u Bruxellesu održavao od ponedjeljka do četvrtka.

Izostanak napretka u glavnim temama znači da još nije moguće početi pregovore o budućim odnosima, što je ključno načelo na kojem inzistira EU.

“Daleko smo od toga da bismo mogli reći da je postignut zadovoljavajući napredak i da bismo preporučili Europskom vijeću pokretanje pregovora o budućim odnosima”, dodao je Barnier.
Britanski pregovarač David Davis izrazio je nezadovoljstvo zbog nefleksibilnosti europske strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Britanski pristup puno je fleksibilniji i pragmatičniji”, rekao je Davis.

EU je kao preduvjet za početak pregovora o budućim odnosima postavila tri prioriteta: osigurati da Velika Britanija ispuni svoje financijske obveze koje je preuzela kao članicu, riješiti pitanje statusa europskih državljana u Velikoj Britaniji i britanskih državljana u EU-u te pitanje graničnog režima na granici Republike Irske i Sjeverne Irske, jedine kopnene granice između Ujedinjenog Kraljevstva i EU-a.

Tek kada se ocijeni da je u tim pitanjima postignut zadovoljavajući napredak EU će biti spreman za početak pregovora o budućim odnosima. S druge strane, London želi da se o tome pregovora paralelno uz pregovore o razdruživanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika Britanija je na ovom trećem krugu pregovora predstavila svoje viđenje financijskih obveza prema europskom proračunu.

“Postoje razlike u pogledima koje treba prevladati. Mi smo obvezni i prema našim poreznim obveznicima”, rekao je Davis.

S druge strane, Barnier je rekao da je sada jasno da London ne smatra svojom zakonskom obvezom ispunjavanje svih financijskih obveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sada je jasno da se Velika Britanija ne smatra zakonski obveznom da ispuni neke svoje financijske obveze”, rekao je Barnier.

Prema neslužbenim brojkama koje se spominju u Bruxellesu, EU smatra da Velika Britanija treba platiti iznos između 60 i 100 milijardi eura, a London drži da te obveze nisu veće od 40 milijardi eura.

Britanski pregovorač David Davis zvučao je nešto optmističnije od glavnog europskog pregovorača.

“Mislim da je pošteno reći da je postignut određen konkretan napredak”, rekao je Davis i dodao da se oko pitanja graničnog režima između Irske i Sjeverene Irske može govoriti “o visokom stupnju suglasnosti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.