Vlada još uvijek radi na tome što će tražiti od Europske unije kako bi odagnala zabrinutost zastupnika zbog plana čija je svrha spriječiti tvrdu granicu između Irske i Sjeverne Irske, izjavio je u utorka ministar za Brexit Stephen Barclay.
>Bivši britanski premijer Brown: ‘Treba odgoditi Brexit i organizirati skupštine građana’
>Premijerka May preživjela glasovanje o povjerenju i pozvala zastupnike da zajedno rade na Brexitu
>Povjerenik Europske komisije Hogan: ‘Ostalo je malo vremena za sređivanje nereda oko Brexita’
>May će pokušati prekinuti zastoj oko Brexita tražeći ustupke EU-a
Na pitanje BBC-ija koji je prijedlog Britanije, on je odgovorio: “Radimo na tome…”
“EU ne želi biti u situaciji da nema sporazuma – to bi bio veliki udarac ne samo za irsko gospodarstvo nego i druge ekonomije, nizozemsku ekonomiju – tako da je sporazum u interesu obje strane”, dodao je Barclay.
On je izjavio da je sporazum premijerke Therese May s EU-om, koji je pretrpio najveći poraz u suvremenoj britanskoj povijesti prošli tjedan, najpopularniji od dostupnih izbora.
“Zapravo, najpopularnija od opcija je premijerkin sporazum”, kazao je Barclay.
Britanski oporbeni laburisti na čelu s Jeremyjem Corbynom približili su se otvaranju puta za još jedan referendum o članstvu u EU-u pokušavši iskoristiti parlament za preuzimanje kontrole nad brexitom od premijerke May.
Laburisti su podnijeli amandman kojim žele prisiliti vladu da parlamentu da vremena za razmatranje i glasanje o opcijama kako bi se spriječio izlazak IZ EU-a bez sporazuma.
Među opcijama su, po laburistima, trajna carinska unija s EU i “glas javnosti o dogovoru”.
May je svojim ministrima poručila da će se usredotočiti na dobivanje ustupaka od Bruxellesa i postizanje bilateralnog sporazuma s Irskom, a u ponedjeljak je svoje planove predstavila parlamentu. Zastupnici bi o njezinom novom prijedlogu trebali glasovati idući utorak.
May je parlamentu rekla da još ne može odbaciti mogućnost izlaska IZ EU-a bez postignutog sporazuma jer još uvijek ne postoji alternativa, a EU neće biti voljna produžiti rok članka 50. bez plana o osiguravanju parlamentarne podrške, prenosi Reuters. Riječ je o članku Lisabonskog ugovora kojim je službeno pokrenut Brexit i dvogodišnje rok za pregovore.
Odbacila je ideju o novom referendumu, tvrdeći kako bi on osnažio one koji žele razbiti Ujedinjeno Kraljevstvo, te kako bi se time potkopalo povjerenje u demokraciju.
Izvor: narod.hr/hina