Cerar ogorčen štrajkom slovenske policije: To je neodgovorno i sramotno

Trnovec, 19.10.2015 - Malo prije 16 sati slovenske vlasti odluèile su propustiti 500 izbjeglica koje su provele cijelu noæ i dan na graniènom prijelazi Trnovec. Na slici pripadnici slovenske policije u velkoj gužvi propustili su imigrante u Sloveniju. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

Slovenski premijer Miro Cerar osudio je u srijedu štrajk policije i djelatnika MUP-a kao neodgovoran i “sramotan” čin te rekao da njegova vlada neće pristati na ucjenu, iako će se pregovori s policijskim sindikatima o njihovim zahtjevima nastaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da naša policija štrajka sada, kad su sigurnosne prilike u Europi tako zaoštrene, kad nam prijeti zatvaranje sjeverne granice, kad se suočavamo s migrantskim valom, to je neodgovorno, nedostojno i sramotno”, kazao je slovenski premijer na konferenciji za novinare, dodavši da se njegove kritike odnose na organizatore štrajka, a ne na policajce koji na terenu odgovorno ispunjavaju svoje zadaće.

Cerar je dodao da je osobno razočaran i ogorčen te da neće pristati na “ucjene” policijskog sindikata niti dopustiti da se plaće policije povećaju za trećinu.

Tih sredstava nema, povećati plaće samo policiji bilo bi nepošteno prema ostalim javnim službenicima, ugrozili bi se platni odnosi u javnom sektoru i financijska stabilnost države, ocijenio je slovenski premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladini financijski stručnjaci navode da bi za ispunjenje zahtjeva policijskog sindikata bilo potrebno dodatnih 90 milijuna eura godišnje.

“Nastavit ćemo pregovore sa sindikatom policajaca, ali na ucjenu cijele države neću pristati bez obzira na posljedice”, kazao je Cerar.

Prema njegovim riječima, policija je započela štrajk iako pregovori s vladom o njihovim zahtjevima nisu bili završeni, a inzistira na pretjeranom povećanju plaća iako je samo ministarstvu unutarnjih poslova za iduće dvije godine vlada odobrila dodatna sredstva od 30 milijuna godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policijski sindikat započeo je jutros “bijeli štrajk” koji usporava postupke na granici i kontrolu migranata i izbjeglica, navevši da će se za vrijeme štrajka pridržavati zakona i održavati red i mir, ali da će se štrajk nastaviti sve do opoziva, a mogao bi i eskalirati prema radikalnijim oblicima ako vlada uskoro ne završi pregovore i ne pristane na zahtjeve policije.

Među osnovnim zahtjevima su povećanje plaća za 35 posto, veća ulaganja u opremu i u nove kadrove za policiju.

Slovenski policijski sindikat odbija povezivanje štrajka s migrantskom krizom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikat slovenske policije koji je u srijedu organizirao štrajk policajaca i djelatnika MUP-a, objavio je da će štrajk trajati do opoziva te odbio sugestije da su ga započeli u krivo vrijeme, na vrhuncu migrantsko-izbjegličke krize kada su državi najpotrebniji.

Predsjednik policijskog sindikata Zoran Petrovič kazao je na konferenciji za novinare da je vlada dugo ignorirala njihova upozorenja kako je policija premalo plaćena i kadrovski nedovoljno ekipirana, što se pokazalo i u sadašnjoj migrantskoj krizi kad je iz unutrašnjosti oko 1500 policajaca prebačeno na granicu s Hrvatskom.

No, migrantska kriza nije uzrok štrajka, niti je ta kriza zlorabljena za postavljanje sindikalnih zahtjeva, tvrdi predsjednik policijskog sindikata.

“Ne koristimo migrantsku krizu, ali je ta kriza i s njom povezani događaji pokazala kako sigurnost u državi nije nešto što je zajamčeno samo po sebi”, kazao je Petrovič.

Zanijekao je mogućnost da će sindikat policije tražiti ostavku ministrice vanjskih poslova Vesne Gjerkeš Žnidar, rekavši da je ona jedina koja je s sindikatom do sada vodila dijelog i priznala da su njihovi zahtjevi legitimni.

Petrovič je najavio da će se popodne obnoviti pregovori s vladom o njihovim zahtjevima, od kojih su glavni popravljanje statusa policije i ispunjenje obećanja o podizanju plaća za oko 35 posto, te nabavka potrebne opreme.
Vlada je zahtjev o povećanju plaća policajaca odbijala s tvrdnjom da bi to dovelo do povećanja deficita državnog proračna za 90 milijuna euura, što u sadašnjoj situaciji nije realno.

Petrovič je kazao da ne isključju mogućnost postupne eskalacije svojih postupaka na terenu. To će na početku biti tzv. “bijeli štrajk”, poput usporenog rada policije, nenaplaćivanja kazni, nedjelovanja na vlastitu iniicijativu i nepisanja izvješća, ali će policija ispunjavati svoje osnovne zakonom određene zadaće o zaštiti reda i mira, a odazivat će se i na sve hitne intervencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.