Dan Europe: Ima li današnja Europska unija veze s idejama njezinih otaca?

Europe
Foto: www.europeana.eu

Deveti svibnja na Starom se kontinentu obilježava kao Dan Europe. Povod je obljetnica objave tzv. Schumanovog plana za stvaranje Europske zajednice za ugljen i čelik, piše Hrvoje Josip Bišćan za HKM.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman u povijesnoj je deklaraciji 9. svibnja 1950. predložio da države koje su u Drugom svjetskom ratu bile u sukobu ujedine svoje proizvodnje ugljena i čelika. To je bio jedan od uzroka i razloga trajanja stoljetnih neprijateljstava između Francuske i Njemačke.

>Dan Europe: Deklaracija Schumana koji je sanjao Europu na kršćanskim temeljima

U ovoj su akciji Schumanu pomogla dva angažirana kršćanina, njemački kancelar demokršćanskog uvjerenja Konrad Adenauer i talijanski premijer Alcide De Gasperi, kao i Jean Monnet, Francuz koji je poštivao njihov religiozni izbor.

Schuman je svoj politički angažman provodio kao apostolat; u javnom je životu primijenjivao načela privatne religiozne prakse. Njegova predanost ne može se shvatiti u svoj dubini i snazi bez svijesti o njegovome dubokom duhovnom životu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kršćanska vjera i političko djelovanje u njemu su bili jedno, unatoč razlikovanju ta dva područja; njegova vjera usmjeravala je svu njegovu predanost i osvjetljavala svo njegovo političko djelovanje.

Ispravan odnos demokracije i kršćanstva

Schuman je dobro znao ulogu kršćanstva u stvaranju demokracije. U posljednjoj knjizi koju je ostavio, s naslovom ‘Za Europu’, piše: “Demokracija duguje svoje postojanje kršćanstvu. Rođena je onoga dana kada je čovjek pozvan svakodnevnim zalaganjem ostvariti dostojanstvo ljudske osobe u individualnoj slobodi, poštivanju svačijih prava i praksi bratske ljubavi prema svima. Nikada, prije Krista, slični koncepti nisu bili oblikovani.”

>Biskup Košić: I mi Hrvati smo sudjelovali u obrani kršćanske Europe koja danas taj identitet sve više gubi

U Europskom parlamentu 19. ožujka 1958. naglašava: “Sve europske zemlje prožete su kršćanskom civilizacijom. To je duša Europe koja mora biti vraćena.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A u knjizi “Za Europu” piše i ovo: “Ovo zajedništvo naroda ne može i ne smije ostati samo na ekonomskoj i tehničkoj razini. Mora joj se dati duša. Europa neće živjeti i neće biti spašena, osim u mjeri u kojoj bude svjesna sebe i svojih odgovornosti, tj. kada se vrati kršćanskim načelima solidarnosti i bratstva.”

Schumana je možda najbolje opisao čovjek koji s njim nije dijelio ni njegovu vjeru niti politička stajališta, socijalist André Philip, njegov prethodnik u ministarstvu financija. On ga se ovako sjeća: “Pred sobom imamo posvećenog čovjeka, bez osobnih želja, potpuno iskrenog i intelektualno poniznog, koji je samo tražio da može služiti u mjestu i vremenu u koje se osjećao pozvanim. (…) Oni koji su ga poznavali, pamtit će ga kao pravog demokrata, maštovitog stvaratelja, spremnog na raspravu ali u finoći, uvijek punog poštovanja prema čovjeku i vjernog unutarnjem pozivu koji mu je davao smisao života.”

Schumanovo povjerenje u Providnost i vrhunska kompetencija za službu

U životu ovog političara možemo otkriti brojne vidove njegova karaktera, njegove vjere, njegovih ideja, ali primjećujemo dvije karakteristike, koje su moguća ‘tajna’ njegovih uspjeha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva je veliko povjerenje u Providnost; “‘Svi smo mi instrumenti Providnosti, pa i nesavršeni, koja nas koristi za svrhe koje nas nadilaze. Ta sigurnost obvezuje na veliku skromnost, ali daje i jednu vedrinu koju nam ne može dati osobno iskustvo.”

>Predsjednici zemalja EU povodom Dana Europe: Potrebna nam je snažna i učinkovita EU

Iz te spoznaje rađa se sposobnost njegovanja nade (i njezina očuvanja i u trenucima privremenih neuspjeha), strpljivost kojom se suprotstavlja zavisti i klevetama te povjerenje da čestitost i dosljednost na kraju dovode do prave nagrade.

Druga je karakteristika stručnost i kompetencija. Evanđeoska “prudencija”, po kojoj se Schuman osjetio pozvanim, bila je iznad svega – po izvornom značenju pojma – kompetentnost, tj. stručno vladanje širokom materijom koja je utjecala na njegov angažman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tolika stručnost – o kojoj je brinuo još od vremena priprave za svoju profesiju – bila je nužna, kako za ispravno shvaćanje kršćanskih vrednota koje nadahnjuju njegovo političko djelovanje, tako za pronalaženje načina ostvarivanja tih vrednota.

Nikada se nije umarao od meditacije, učenja, polemika i pokušaja shvaćanja. Svi su mu priznavali odlično razumijevanje problema, što je uvijek bila njegova jača strana. S druge strane, mnogi kršćani, uz dobru volju, nude samo veliku konfuziju ideja.

Opće dobro uvijek mu je bilo iznad svega

Sva je Schumanova djelatnost uvijek bila nadahnuta i usmjerena dubokim kršćanskim uvjerenjem. Na veoma odgovornim službama koje je obnašao nikada se nije vodio drugim razmišljanjem osim onim za opće dobro. Njegov privatni život, usred mnogih počasti, bio je franjevački jednostavan i siromašan.

Proces za Schumanovu beatifikaciju je u tijeku, ali ne zna se hoće li i kada Robert Schuman biti uzdignut na čast oltara. Naime, kada Crkva proglašava nekoga svetim, tada ne nudi nadčovjeka, ne pokazuje svece kao njih same. Ne, ona proklamira jedinu svetost – onu Božju – koja se očituje u svecima koje nam daruje, svetost koja je upisana u život svakog čovjeka, sve njegove situacije i sva njegova djela.

Preostaje nam pronaći odgovor na pitanje: ima li – i koliko – današnja Europska Unija veze s idejama ovih otaca Europe?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.