Diskriminacija crnaca “svakodnevna” u EU-u

Foto: Thinkstock

Crnci su suočeni sa “svakodnevnom” diskriminacijom diljem Europske unije, stoji u izvješću Agencije EU-a za temeljna prava objavljenom u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobe afričkog porijekla žive u lošijim stanovima i teže dobivaju posao, a na ulici ih se vrijeđa na rasnoj osnovi i policija ih češće zaustavlja, stoji u izvješću.

Posebno su na poslu i na tržištu rada diskriminirani mlađi crni muškarci.

U nekim europskim zemljama do 76 posto njih ne radi, ne školuje se ili ne osposobljava za rad, u usporedbi prema osam posto opće populacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 45 posto crnaca živi u pretrpanim stanovima, prema 17 posto ukupnog stanovništva, dok samo 15 posto posjeduje stan ili kuću, nasuprot 70 posto opće populacije.

Svaki treći crnac doživio je rasne uvrede u posljednjih pet godina, a njih 24 posto zaustavila je policija.

Agencija je pozvala članice Unije da donesu naputke za policijsko postupanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stvarnost je i sramotna i frustrirajuća: rasizam prema boji kože i dalje je svakodnevna pojava u EU-u”, rekao je direktor agencije Michael O’Flaherty.

Izvješće se odnosi na 12 zemalja članica EU-a, a izrađeno je na temelju informacija prikupljenih od 25.000 ljudi imigrantskog ili manjinskog porijekla, uključujući oko 6000 crnaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.