Dobre vijesti: Hrvatska ima najniži postotak samohranih roditelja u EU

Foto: Thinkstock

Hrvatska ima najmanji udio jednoroditeljskih obitelji u EU, pokazuju podaci Eurostata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2018. godini u Europskoj uniji bilo je 223 milijuna kućanstava. Gotovo trećina (65 milijuna) tih kućanstava imala je djecu koja su živjela u njima, objavio je Eurostat na svojim stranicama.

Najveći udio samohranih roditelja u Danskoj, najniži u Hrvatskoj!

Prema njegovim podacima, na razini EU-a, 15% čine kućanstava s djecom koja imaju jednog roditelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danska (29%) i Estonija (28%) imale su najveći udio jednoroditeljskih kućanstava, ispred Litve i Švedske (25%), Latvije (23%), Ujedinjenog Kraljevstva (22%) i Francuska (21%). Nasuprot tome, najmanji udio jednoroditeljskih kućanstava bio je u Hrvatskoj (6% svih kućanstava s uzdržavanom djecom), Rumunjskoj (7%), Grčkoj, Slovačkoj i Finskoj (svih 8%).

Među zemljama članicama EU Irska je zabilježila najveći udio kućanstava s djecom (39%), ispred Cipra, Poljske i Slovačke (36%) i Rumunjske (35%). Nasuprot tome, najniži udio zabilježen je u Njemačkoj i Finskoj (22%), a slijede ga Švedska (23%), Austrija (25%) i Bugarska (26%).

Udio kućanstava s troje ili više djece najveći je u Irskoj, a najniži u Bugarskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na razini EU-a, gotovo polovica svih kućanstava s djecom (47% ili 30,6 milijuna kućanstava) činilo je samo jedno dijete, dok je 40% kućanstava (25,8 milijuna) imalo dvoje djece, a 13% (8,5 milijuna) troje djece ili više.

Najveći udio kućanstava s troje ili više djece registriran je u Irskoj (26%), a slijede ga Finska (19%), Belgija i Francuska (18%), Nizozemska (17%) i Velika Britanija (16%). , Na suprotnom kraju ljestvice, manje od 10% kućanstava u Bugarskoj (5%), Portugalu (7%), Španjolskoj i Italiji (8%), Litvi (9%) i Latviji (10%) imalo je tri ili više djece u njima.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.