Europska komisija će pokrenuti “preliminarnu procjenu” novog poljskog zakona o ustavnom sudu kako bi utvrdila jesu li njime prekršena pravila Europske unije.
“Danas smo odlučili da će Komisija provesti preliminarnu procjenu tog pitanja unutar okvira za zaštitu pravne države”, izjavio je na konferenciji za novinare prvi potpredsjednik Komisije Frans Timmermans.
“Okvir za pravnu državu” je mehanizam koji je Komisija usvojila u ožujku 2014. nakon kritika da nije na odgovarajući način reagirala na prijetnje demokratskim standardima u Mađarskoj. Taj mehanizam se svodi na dijalog sa zemljom članicom kako bi se utvrdilo je li ta zemlja spremna promijeniti sporne zakone i postupke kako bi izbjegla aktiviranje članka 7 Ugovora o EU, koji predviđa suspenziju prava glasa državi članici koja ne poštuje temeljna načela i vrijednosti EU-a, a što dosad nikad nije korišteno.
Sad se prvi put pokreće taj mehanizam koji se sastoji iz tri koraka: procjene Komisije, potom preporuke Komisije zemlji članici da ispravi ono što nije u skladu s europskim zakonodavstvom i naposljetku odgovora te zemlje. Ako se ustanove nedostaci i zemlja članica pristane to ispraviti, mehanizam se okončava, a u suprotnom Komisija može predložiti aktiviranje članka 7.
“Cilj procesa koji smo pokrenuli jest razjasniti činjenice na objektivan način, dublje proanalizirati situaciju i pokrenuti dijalog s poljskim vlastima, ne prejudicirajući što će kasnije biti poduzeto”, rekao je Timmermans.
Europska komisija o situaciji u Poljskoj raspravljala je nakon što je nova vlada donijela dva sporna zakona, o ustavnom sudu i o javnim medijima. Uglavnom se raspravljalo o zakonu o ustavnom sudu, dok se zakon o javnim medijima spominjao samo sporadično i o njemu će se raspravljati poslije.
Kolegij povjerenika ovlastio je Timmermansa da pošalje pismo poljskim vlastima kako bi se započeo strukturni dijalog predviđen “okvirom za pravnu državu”. Komisija će o tome ponovno raspravljati sredinom ožujka, pri čemu će surađivati i s Venecijanskom komisijom Vijeća Europe.
Nova poljska vlada krajem prošle godine promijenila je zakon o ustavnom sudu. Ubuduće će za odlučivanje o ustavnosti trebati dvotrećinska umjesto dosadašnje natpolovične većine sudaca, a sud neće moći održavati sjednice bez najmanje 13 prisutnih sudaca, umjesto dosadašnjih devet, čime se značajno usporava rad suda.
Vladajuća Stranka prava i pravde (PiS) također je imenovala pet novih sudaca bliskih stranci te smijenila dva suca koja je imenovala prethodna vlada, što se također čini spornim.