EU komisija pokreće postupak protiv zemalja koje ‘previše troše’

komisija
Foto: FaH

Europska komisija dala je zeleno svjetlo za početak postupka prekomjernog deficita (EDP) protiv Poljske i šest drugih država članica Europske unije, navodeći značajne proračunske propuste. Poljska se sada pridružuje popisu zemalja čiji je proračunski deficit premašio prag od 3 posto njihovog BDP-a. Što je potez koji bi mogao pokrenuti neophodna smanjenja državnih rashoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema priopćenju koje je u srijedu objavila Europska komisija, odluka o otvaranju procedure deficita za zemlje uključujući Poljsku, opravdana je. Službeni prijedlog Vijeću EU-a očekuje se u srpnju.

>Socijalna politika kao prioritet: Kako Poljska nastoji svojim građanima omogućiti život u dostojanstvu?

Postupak prekomjernog deficita EU-a pokreće se kada razina duga premaši 60 posto BDP-a

Komisija EU-a pripremila je izvješće o usklađenosti koje pokriva proračunske kriterije u 12 zemalja, uključujući Poljsku. Izvješće podrazumijeva pokretanje EDP-a za sedam država članica: Belgiju, Francusku, Italiju, Mađarsku, Maltu, Poljsku i Slovačku.

Izvješće označava samo početni korak u pokretanju postupka. Nakon pregleda mišljenja Gospodarskog i financijskog odbora, Komisija planira preporučiti otvaranje EDP-a u srpnju, na temelju kriterija deficita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postupak prekomjernog deficita EU-a pokreće se na temelju preporuke Europske komisije kada deficit države članice prijeđe 3 posto BDP-a ili kada razina duga premaši 60 posto BDP-a.

Potrošnju za obranu Europska komisija trebala je smatrati “faktorom olakšavanja” u procjeni deficita, ali u slučaju Poljske, ulaganja u vojsku bit će uračunata tek u nadolazećim godinama, navodi se u izvješću Komisije. Očekuje se da će se ti rashodi udvostručiti tijekom sljedeće četiri godine.

Poljska ulaže u obranu i zelene tehnologije

Poljska vlada je u razgovorima s Komisijom tvrdila da Poljska izdvaja znatna sredstva za obranu. Drugi faktor su ulaganja u zelene tehnologije.

Pozivajući se na podatke Eurostata, Komisija je izvijestila da su 2022. godine ukupni izdaci za obranu u Poljskoj iznosili 1,6 posto BDP-a. Od toga su državna ulaganja u obranu iznosila 0,3 posto BDP-a i ostala su nepromijenjena u usporedbi s 2019. Preliminarne procjene za 2023. pokazuju da ti rashodi iznose 2,1 posto BDP-a, a vrijednost ulaganja procijenjena je na 0,7 posto BDP-a

Komisija je u svom izvješću istaknula da se vojni izdaci ne priznaju u trenutku plaćanja, već nakon isporuke. Što ukazuje da će se trenutna visoka potrošnja obračunavati tek u nadolazećim godinama kada oprema bude isporučena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konkretno, Poljska očekuje da će se potrošnja za obranu udvostručiti u sljedeće četiri godine, procjenjujući da će dosegnuti 2,8 posto BDP-a 2024., postojano rasti na 4,3 posto 2027. i lagano se smanjiti na 4,1 posto 2028, piše Remix News.

>Poljska: Prosvjedi poljoprivrednika protiv zelene politike EU-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.