Eurozastupnici su u srijedu izglasali pristupanje Europske unije Istanbulskoj konvenciji o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, pozivajući šest država članica koje je još nisu ratificirale da to učine što prije. Tome su se usprotivili konzervativni zastupnici.
472 zastupnika glasalo je za, 62 protiv, a 73 zastupnika bila su suzdržana.
Kako su glasali hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu?
Od hrvatskih europarlamentaraca, svi HDZ-ovi i SDP-ovi zastupnici bili su za.
Protiv su glasali Mislav Kolakušić i Ladislav Ilčić dok je Ivan Vilibor Sinčić bio suzdržan.
“To je glas za milijune žena koje žive u nasilju, u nesigurnosti i strahu i sada kažemo da Europa ima nultu toleranciju prema nasilju prema ženama”, rekla je švedska eurozastupnica Arba Kokalari (EPP), suizvjestiteljica za to pitanje.
“Učinite to za svoje bake, za svoje majke, kćeri, supruge”, rekao je suizvjestitelj Lukasz Kohut iz Poljske (S&D), prije nego što su eurozastupnici velikom većinom glasova dali zeleno svjetlo dvama tekstovima podnesenima na glasanje.
>Pet godina od velikog prosvjeda protiv Istanbulske konvencije; sve na što se upozoravalo – obistinilo se
Šest država odbija ratifikaciju
Rad na Konvenciji započeo je 2008., a prihvaćena je u Istanbulu 2011. Konvencija je stupila na snagu 1. kolovoza 2014. EU je potpisao Istanbulsku konvenciju 2017., ali kasni s ratifikacijom jer nema konsenzusa među državama članicama.
Konvenciju je ratificirala 21 država članica, no Poljska je najavila da se planira povući.
Šest zemalja (Bugarska, Češka, Mađarska, Litva, Latvija i Slovačka) ne želi je ratificirati. “Istanbulsku konvenciju ratificiralo je 37 zemalja. Zadnje su to učinile Ukrajina i Ujedinjeno Kraljevstvo 2022. godine.
Turska je jedina koja je iz konvencije istupila, 2021. godine. Hrvatska je Istanbulsku konvenciju ratificirala 2018. godine.
>Grmoja upozorio na HRT-ove pokušaje indoktrinacije i prozvao kolege zbog Istanbulske konvencije
Tih šest država se, među ostalim, protive tome što se u konvenciji spominje “rod” i što se potiče promicanje “nestereotipnih rodnih uloga” u obrazovnim programima.
Ta stajališta ponovili su eurozastupnici s desnice u utorak u raspravi u Strasbourgu koja je trajala više od dva sata, a obilježile su je žestoke replike zbog čega je predsjednica sjednice upozorila zastupnike da se klone “govora mržnje”, javila je Hina.
No da vidimo kakav je to ”govor mržnje” koji se spominje u službenom izvješću.
Kakav je to ‘govor mržnje’ iz izvješća Hine? Što kažu konzervativni zastupnici
Izdvojili smo izlaganja konzervativnih zastupnika u EU parlamentu sa službenih stranica.
Cristian Terheş (ECR): Gospođo predsjednice, oni to zovu Istanbulska konvencija; tu se trebalo raditi o biološkim ženama, a ne o rodnoj ideologiji. Kao društvo dužni smo spriječiti i boriti se protiv svake vrste nasilja nad ženama. Ali što je žena? Očito ovaj Parlament više ne može definirati taj pojam. Žena, bez obzira na dob, nije stvar osjećaja ili odluke političke većine, niti društveni konstrukt, kako tvrdi ova Konvencija, već ontološka, biološka i genetska stvarnost koja je jasno drugačija od muškarca.
>Novi pritisak za ratifikaciju Istanbulske konvencije: Evo kako su glasali hrvatski europarlamentarci
Čak i zakonu priznato da je muškarac koji se može identificirati kao žena, žena. To je jednostavno apsurdno i zapravo najveća prijetnja ženama. Može čovjek tvrditi da se identificira kao auto, ali to ne znači da u zdravom društvu toj osobi umjesto osobne iskaznice dajemo tablicu.
Ova rodna ideologija očito potkopava ženski rod i predstavlja ostvarenje sna za muške perverznjake koji sada mogu tvrditi da se identificiraju kao žene i da im je dopušteno služiti kazne u ženskim zatvorima gdje su u nekim slučajevima ostavljali neke trudne.
Kako bismo zaštitili žene od bilo kakvog nasilja i zlostavljanja, potrebno je prvo definirati njihov identitet, koji nije stvar osjećaja, već stvar ontološke, biološke i genetske činjenice, koja je drugačija od identiteta muškarca.
>Istanbulska konvencija ‘potkopava obitelj i brak’; pogledajte porazne ishode sličnog španjolskog zakona
Ljevica ne zna što je žena
Cristian Terheş (ECR): Pa, uz dužno poštovanje ne možete prepoznati što je žena. Pa, ako vi s takozvane lijeve strane ne možete identificirati što je žena, kako možete donositi zakone koji će vas zaštititi? Spominjali ste Istanbulsku konvenciju. Dopustite mi da vam kažem što Istanbulska konvencija kaže u članku 38. o sakaćenju ženskih genitalija, koji kaže ‘izvođenje bilo koje vrste sakaćenja cijelih ili bilo kojeg dijela ženskih velikih, malih usana ili klitorisa’.Pa vas pitam, muškarca koji tvrdi ili se pretvara da je žena, kako taj muškarac može biti zaštićen ovom Konvencijom?
Zlostavljanim ženama ne treba LGBT ideologija
Alessandra Basso (ID) Gospođo predsjednice, dame i gospodo, dramatičan problem porasta nasilja nad ženama mora biti prioritet. Dok mnoge skupine govore o ravnopravnosti spolova i borbi protiv nejednakosti iznoseći prijedloge koji nisu baš konkretni, svi bismo se trebali usredotočiti na konkretna rješenja koja moraju dati države članice.
Istanbulska konvencija svakako nije presudna, gdje se između redaka može iščitati volja za uvođenjem rodne ideologije. Potrebno je nešto drugo, a ne LGBT ideologija.
Iskreno, ne mislim da je silovanoj ženi ili djevojčici maltretiranoj na internetu posebno stalo da se po školama dijele edukativni materijali o nestereotipnim rodnim ulogama.
Irène Tolleret (Renew) Dragi kolega, imam još jedno pitanje: Za izbjegavanje nasilja najbolje rješenje je obrazovanje. Željela bih pozdraviti studente koledža Salagou koji su ovdje. Kakvu sliku dajemo ovoj djeci, ovim djevojčicama, ovim dječacima, a posebno ovim učiteljima, ako odbijamo da nam se u školi objasni razlika? To je zato što ćemo objasniti razliku u školi, da poslije nećemo imati nasilje kada djeca odrastu. Dakle, što kažete na ovo odbijanje da se želi educirati o rodu u školi?
Alessandra Basso (ID): Nadam se da sam dobro razumjela vaš francuski jer ovdje nije bilo prijevoda.U škole se ne smije uvoditi rodna ideologija, LGBT i bilo što drugo, nego se mora učiti poštovanju.
Kolega je dobro govorio prije, rekao je da “poštivanje žena nedostaje posebno u određenim kulturama” i sigurno nećemo pomoći ovim ženama uvođenjem LGBT ili rodnih ideologija ili raspravom o tim stvarima.
Ilčić: Istanbulska konvencija činjenično ne smanjuje nasilje nad ženama
Ladislav Ilčić (ECR): Poštovana predsjedavajuća, kolege, na moje pitanje gospođa Rafaela nije znala nabrojiti ni jednu zemlju u kojoj bi se nasilje nad ženama smanjilo jer doista u ovih 12 godina ni u jednoj zemlji koja je ratificirala Istanbulsku konvenciju nasilje se nije smanjilo.
Dakle, Istanbulska konvencija činjenično ne smanjuje nasilje nad ženama.
Drugo, za razliku od dokumenata prije Istanbulske koji su rod i spol spominjali uglavnom kao sinonime, 53. točka pojašnjavajućeg izvješća, kao i 3. članak same Istanbulske konvencije, eksplicitno definiraju rod kao nešto suprotno od spola, što je temelj rodne ideologije.
Dakle, Istanbulska konvencija je pravni kamen temeljac za rodnu ideologiju i zato vi gurate Istanbulsku konvenciju. Možda većina vas toga nije ni svjesna, ali u tome i jest problem što ne marite za činjenice nego samo ponavljate popularne floskule.
Nažalost, na taj način umjesto da se zaista trudite zaštititi žene od nasilja, vi u stvari iskorištavate žene za promociju rodne ideologije.
…Žena nije samo tijelo. Žena ima svoj emotivni aspekt, intelektualni aspekt, društveni i duhovni aspekt i to je sve što čini ženu kao osobu.
I upravo rodna ideologija koja odvaja te aspekte jednog od drugog od žene čini samo tijelo, u muškim očima potiče nasilje. Dakle, upravo spajanje svih ovih aspekata čini ženu cjelovitom osobom onako kako ja vidim ženu, da žena nije samo tijelo, nego i osjećaji i intelekt, i društveni i duhovni aspekt.
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr