Istanbulska konvencija ‘potkopava obitelj i brak’; pogledajte porazne ishode sličnog španjolskog zakona

istanbulska
Montaža: Narod.hr. izvor: Fah, iStock

Velike studije su otkrile da parovi koji su u braku imaju znatno niže stope nasilja u obitelji, u usporedbi s parovima koji nisu u braku. Uvođenje zakona o obiteljskom nasilju poznatog kao “VioGen” u Španjolskoj ubrzalo je pad stope sklopljenih brakova u toj zemlji. Ironično, Istanbulska konvencija, koju trenutačno razmatra Europski parlament, ima iste nedostatke kao i španjolski zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nego što je ‘VioGen’ zakon stupio na snagu, pad stope sklopljenih brakova na 1000 stanovnika bio je polagan.

Tako je 1980. ta stopa iznosila 5,9; 1990. 5,7; a 2000. 5,4.

Nakon usvajanja ”VioGen” zakona 2004., Španjolska je svjedočila dramatičnom padu stope brakova:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • 2005.: 4,7 sklopljenih brakova
  • 2010: 3,6 brakova
  • 2020.: 1,9 sklopljenih brakova

Prije 2004. stopa brakova u Španjolskoj bila je viša od prosjeka Europe. Ali sada Španjolska ima treću najnižu stopu brakova na cijelom kontinentu, prema Eurostatu. Ova je vijest pokrenula široku raspravu o “bračnoj krizi” u Španjolskoj.

Zakon VioGen potaknuo je val sudskih procesa između supružnika. Od 2004. do 2022. vođeno je više od 2,2 milijuna postupaka za obiteljsko nasilje, s više od 1,7 milijuna optuženih koji su na kraju proglašeni nevinima.

Drugim riječima, 75 % osoba – uglavnom muškaraca – optuženih za obiteljsko nasilje i prisiljenih napustiti svoje domove na kraju je proglašeno nevinim, javlja Family Watch International.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijesti o ovim zakonskim travestijama utjecale su na spremnost muškaraca da se vjenčaju i stvaraju obitelji. Stope plodnosti u Španjolskoj sada su pale na 1,23 po ženi, daleko ispod stope zamjene od 2,1.

>Evo kako je Noah Kraljević podržala Plenkovićevo nametanje Istanbulske konvencije

Analiza ”VioGena” otkriva tri glavna nedostatka:

Bavi se obiteljskim nasiljem samo nad ženama, iako istraživanje pokazuje da su muškarci i žene jednako vjerojatno žrtve obiteljskog nasilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Prisjetimo se kako su SDP-ovci pljeskali HDZ-ovcima nakon ratifikacije Istanbulske konvencije

Zanemaruje pretpostavku nevinosti i druge zaštite u skladu sa zakonom.

Ne predviđa korištenje savjetovanja, iako je terapija preporučeni pristup za rješavanje manjih slučajeva obiteljskog zlostavljanja.

>GREVIO u nadzoru: Kako je Plenković obmanjivao Hrvate interpretativnom izjavom koja nema nikakav učinak?

Ironično, Istanbulska konvencija, koju trenutačno razmatra Europski parlament, ima iste nedostatke.

Međunarodna koalicija za obranu obitelji razvila je peticiju koja optužuje Istanbulsku konvenciju da ”potkopava obitelj i brak”. Isto tako, pojedini članovi Europskog parlamenta ustvrdili su da Konvencija ”stvara predrasude i nepovjerenje, onemogućujući miran suživot unutar obitelji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Unatoč rastu slučajeva nasilja nad ženama, pravobraniteljica i dalje propagira Istanbulsku konvenciju

Međunarodni savez protiv zlostavljanja i nasilja u obitelji potiče članove Europskog parlamenta da isprave tri glavna nedostatka Istanbulske konvencije prije podnošenja ugovora na glasovanje koje je zakazano ove srijede.

Međunarodni savez protiv zlostavljanja i nasilja u obitelji – DAVIA – sastoji se od 71 organizacije članice iz 26 zemalja Afrike, Azije, Australije, Europe, Latinske Amerike i Sjeverne Amerike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.