Izaslanstvo posebnog tijela Vijeća Europe tzv. GREVIO (“skupina stručnih osoba za djelovanje protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji”) došlo je u nadzor Hrvatskoj od 17. do 21. listopada 2022. godine. Ovaj je posjet jedan od koraka “u postupku praćenja hrvatske provedbe Istanbulske konvencije, odnosno Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji”.
> (VIDEO) Dr. Željka Markić: ‘Plenković je pokazao žar za nametanje IK kakav nismo vidjeli u borbi protiv korupcije i odlaska mladih’
> GREVIO u nadzoru hrvatskih institucija: Posljedica ratifikacije kontroverzne Istanbulske konvencije
> RH: Epidemija ‘promjene spola’ među mladima: Tko su stručnjaci koji im to omogućuju?
>U RH ‘lista stručnjaka’ koja se nije mijenjala od 2015. traži ‘promjenu spola’ za stotine djece i mladih
Međunarodno tijelo GREVIO, sastavljeno uglavnom od feministica iz tzv. nevladinih udruga iz raznih zemalja koje su ratificirale sporazum, ima ovlasti iznad demokratski biranog nacionalnog parlamenta, što nije samo kršenje suvereniteta nego nedopustivo spajanje države i određene ideologije.
Nametanje rodne ideologije
Unatoč masovnim prosvjedima diljem Hrvatske protiv ratifikacije Istanbulske konvencije, ne samo da je Andrej Plenković Konvenciju odlučio ratificirati nego su istu potvrdili svi saborski zastupnici HDZ-a osim njih 14 i to uz pljesak zastupnika SDP-a.
> Unatoč rastu slučajeva nasilja nad ženama, pravobraniteljica i dalje propagira Istanbulsku konvenciju
> Plenković priznao da Istanbulskom konvencijom ne može spriječiti nasilje nad ženama: Zašto ju je onda nametnuo?
> Dr. Vukušić upozorava: Zbog utjecaja društvenih mreža i trans aktivističkih grupa više od 500 djece i adolescenata u Hrvatskoj ima dijagnozu rodne disforije
Prosvjed protiv Istanbulske konvencije okupio je velik broj aktivista, svećenika, i političara s desne strane političkog spektra.
Kritičari su isticali kako Istanbulska konvencija rabi terminologiju koja se ne može protumačiti drukčije nego kao uvođenje rodne ideologije, tj. kako se fluidni pojam roda uvodi umjesto biološki određenog spola, te kako je pravi cilj omogućavanje svakom da se u bilo kojem trenutnu proglasi bilo ženom bilo muškarcem neovisno o činjeničnom stanju, odnosno zaštiti “pravo” na svojevoljni izbor spola u danom trenutku posve neovisan o stvarnom spolu.
Nakon ratifikacije Istanbulske, SDP-ovci pljeskali HDZ-ovcima
Plenković je bio toliko ustrajan u ratifikaciji Istanbulske konvencije da je zbog kritiziranja iste dao smijeniti druga dva najmoćnija HDZ-ovca u hijerarhiji, političkog i međunarodnog tajnika, raspuštao je stranačke ogranke te je u konačnici ignorirao upozorenja HAZU-a i hrvatskih biskupa.
Uz Plenkovića i veći dio saborskih zastupnika ignorirali su velike masovne prosvjede u Zagrebu i u Splitu protiv ratifikacije kontroverzne Istanbulske konvencije te je Hrvatski sabor 12. travnja 2018. potvrdio Konvenciju Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, poznatiju kao Istanbulska konvencija, pri čemu se 30 zastupnika izjasnilo protiv ratifikacije, među njima i 14 HDZ-ovih, HDZ-ov Ivan Šuker bio je suzdržan, dok su Božo Ljubić i Željko Raguž bili u sabornici, ali nisu glasovali.
Dosad nije zabilježeno da se tako značajan dio kluba vladajućih usprotivio nekom Vladinu prijedlogu zakona.
> (VIDEO) Dr. Željka Markić: ‘Interpretativna izjava uz IK je samo dimna zavjesa za birače, ali svi su je prozreli’
> Rodna ideologija ušla na Sveučilište u Rijeci: Udžbenik iz ‘rodnih studija’ financirala nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
>Nino Raspudić: Kako se hadezeovci rodno određuju?
> Istanbulska konvencija je usvojena 2018., a sada MVEP traži uvođenje ‘trećeg spola’ na osobne iskaznice
Od 55 zastupnika HDZ-a 14 ih je bilo protiv: Ante Babić, Milijan Brkić, Stevo Culej, Ivan Ćelić, Marija Jelkovac, Anton Kliman, Miro Kovač, Tomislav Lipoščak, Davor Lončar, Franjo Lucić, Davor Ivo Stier, Ivan Šipić, Petar Škorić i Miroslav Tuđman.
Protiv su bili i HDZ-ovi koalicijski partneri Goran Dodig i Branko Hrg (HDS), Kažimir Varda (BM 365) te nezavisni Ivica Mišić.
HDZ-ovi Božo Ljubić i Željko Raguž bili su u sabornici, ali nisu glasovali, kao ni trojica zastupnika Živog zida i Ante Pranić (Most).
Protiv ratifikacije glasovao je i dio Mostovaca: Miro Bulj, Sonja Čikotić, Slaven Dobrović, Nikola Grmoja, Tomislav Panenić, Božo Petrov i Marko Sladoljev, kao i zastupnici stranke Neovisni za Hrvatsku Bruna Esih, Željko Glasnović i Zlatko Hasanbegović,Ivan Lovrinović iz stranke Promijenimo Hrvatsku, te Hrvoje Zekanović, zastupnik Hrasta, dojučerašnjeg partnera HDZ-a, koji se upravo zbog Istanbulske razišao s HDZ-om.
Osim Šukera, suzdržan u glasovanju bio je i nezavisni Marin Škibola.
Nezavisni Furio Radin, Nada Turina Đurić (Glas) i SDP-ov Siniša Varga nisu došli.
Od 151 zastupnika, na glasovanju o Istanbulskoj bilo ih je 142. Sabor je Konvenciju potvrdio sa 110 glasova za, dva suzdržana i 30 protiv.
Nakon što je predsjednik sabora Gordan Jandroković službeno obznanio kako je Istanbulska konvencija izglasovana, SDP-ovi zastupnici zapljeskali su HDZ-ovcima što se može vidjeti u videu s početkom na 2 sata 43 minute i 41 sekundi:
Premijerova Interpretativna izjava nije ublažila bunu protiv Istanbulske konvencije niti ima ikakav pravni učinak
Uslijed ogromnog pritiska javnosti ali i stručnjaka, premijer Plenković poslužio se obmanom te najavio umetanje Interpretativne izjave u Istanbulsku konvenciju, kojom se Republika Hrvatska navodno izjašnjava protiv uvođenja rodne ideologije.
Međutim, pravnici, institucije i udruge, poput udruge U ime obitelji, upozorili su kako tzv. Interpretativna izjava ne može imati pravnog učinka.
> U ime obitelji: Analiza koristi i šteta ne opravdava ratifikaciju IK
> GREVIO: Hrvatsku bi u provedbi IK nadzirale istomišljenice Sanje Sarnavke i Rade Borić
> Nadbiskup Puljić jasan: ‘Hrvatski biskupi ne prihvaćaju ratifikaciju IK niti interpretativnu izjavu!’
“Prema članku 78. Istanbulske konvencije na te sporne odredbe nije moguće staviti rezerve – odnosno isključiti ili izmijeniti pravni učinak tih odredaba u njihovoj primjeni na Republiku Hrvatsku”, objasnili su iz udruge U ime obitelji te dodali “Također, prema međunarodnom pravu, stavljanje interpretativne izjave uz neki međunarodni ugovor ne može modificirati, mijenjati ili ograničavati obveze koje proizlaze iz tog međunarodnog ugovora – Istanbulske konvencije, niti mijenjati njihov pravni učinak.”
Posljedice Istanbulske konvencije bile su vidljive već u prvih 40-ak dana od njezine ratifikacije
Kada je IK ratificirana unatoč velikom otporu javnosti, samo nekoliko dana poslije Ministarstvo znanosti i obrazovanja poslalo je mladim znanstvenicima upitnik “(Samo)procjena stavova o mobilnosti”. U tom upitniku od mladih znanstvenika tražilo se da odaberu svoj “rod”: “male” (muški) rod, “female” (ženski) rod i “I prefer not to say” (“ne želim se izjasniti”).
Također, 40-ak dana nakon što je ratificirana IK Ministarstvo znanosti i obrazovanja uputilo je dopis svim osnovnim i srednjim školama, te svim visokim učilištima kojim se unaprijed regulira “izdavanje svjedodžbi i diploma nakon upisa promjene spola/odabira života u drugom rodnom identitetu, imena i/li prezimena u državnim maticama”.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa