EU traži objašnjenje od Zuckerberga: Zašto kodeks o zaštiti djece ne funkcionira na Instagramu?

djece
epa06661586 CEO of Facebook Mark Zuckerberg (C) takes his seat to testify before the House Energy and Commerce Committee hearing on 'Facebook: Transparency and Use of Consumer Data' on Capitol Hill in Washington, DC, USA, 11 April 2018. Zuckerberg is testifying before the second of two Congressional hearings this week regarding Facebook allowing third-party applications to collect the data of its users without their permission and for the company's response to Russian interference in the 2016 US presidential election. EPA/MICHAEL REYNOLDS

“Čini se da Metin kodeks o zaštiti djece ne funkcionira”, upozorio je povjerenik EU Thierry Breton.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenik EU-a za unutarnje tržište Thierry Breton zatražio je da izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg objasni i poduzme “odmah” radnje u vezi s nedavno razotkrivenom velikom pedofilskom mrežom na Instagramu.

Instagram je dopuštao golemoj mreži računa koji promiču i kupuju materijale o seksualnom zlostavljanju djece da napreduju na svojoj platformi, prema istraživanjima Wall Street Journala i istraživača objavljenim 7. lipnja. Platforma društvenih medija omogućuje korisnicima pretragu eksplicitnih hashtagova i krši algoritme kojima se spriječava promicanje nedopuštenog sadržaja.

> Otac modernog interneta Berners Lee želi oduzeti dio moći Big Techa nad korisnicima

“Čini se da Metin dobrovoljni kodeks o zaštiti djece ne funkcionira. Mark Zuckerberg sada mora objasniti i poduzeti hitne mjere”, napisao je Breton.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Breton je rekao da će razgovarati o tom problemu sa Zuckerbergom u sjedištu Mete 23. lipnja tijekom putovanja u SAD. Tamo odlazi kako bi vidio kako se društvene mreže, uključujući Twitter, pripremaju uskladiti s vodećim zakonom EU o moderiranju sadržaja, Zakon o digitalnim uslugama (DSA).

Dodao je da će Meta morati “demonstrirati mjere” Europskoj komisiji nakon 25. kolovoza kada se DSA počne primjenjivati na Big Tech platforme. Inače, tvrtka bi se mogla suočiti s ogromnim kaznama do 6 posto globalnog godišnjeg prihoda. Prema DSA-u, platforme se moraju suzbiti nezakoniti sadržaj i osigurati sigurnost djece na platformi. Tvrtke također moraju procijeniti i ograničiti način na koji njihove platforme i algoritmi pridonose velikim društvenim problemima kao što je širenje nezakonitog sadržaja i zaštita maloljetnika.

Glasnogovornik Mete rekao je da je tvrtka uspostavila internu radnu skupinu koja će istražiti i “odmah se pozabaviti” nedavnim otkrićima Wall Street Journala i istraživača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtka radi “agresivno u borbi” protiv iskorištavanja djece i podržava provođenje zakona u pronalaženju kriminalaca, rekao je glasnogovornik. Meta je demontirala 27 “zlostavljačkih mreža” između 2020. i 2022. i onemogućila više od 490.000 računa zbog kršenja naših pravila o sigurnosti djece u siječnju 2023., dodali su, prenosi Politico.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.