Petak, 14 veljače, 2025
3.3 C
Zagreb
Pratite nas:
PODCJENJIVANJE INTELIGENCIJE

‘Fact-checkeri’ provjeravaju i – satiru! Pogledajte komične primjere

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mark Zuckerberg, vlasnik Facebooka i Instagrama, odnosno izvršni direktor kompanije Meta, najavio je ukidanje „fact-checkera“ i prelazak na takozvane „bilješke zajednice“ poput društvene mreže X Elona Muska. Osim što su provodili cenzuru, „fact-checkeri“ su nerijetko i provjeravali – satiru! Nešto od toga je i moglo proći kao istinita vijest, no primjeri koje ćemo navesti ukazuju na potpunu besmisao „provjere činjenica“ kod očite satire, a k tome i sa stranice koja se i predstavlja kao satirična. Riječ je o poznatom američkom portalu „Babylon Bee“.

> Meta odustaje od fact-checkera: Prelazi na model sličan Muskovom na X-u

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao jedan od razloga, uz onaj primarni – slobodu govora – Zuckerberg je naveo kako su „fact-checkeri“ narušili povjerenje kod korisnika društvenih mreža jer su svoju moć koristili za cenzuru i ograničavanje dosega objava koje su bile konzervativnog sadržaja. S druge strane, provjeravanjem satire, osim što su i time to povjerenje dodatno narušili, demonstrirali su kako svoje vrijeme (i novac) troše na nepotreban posao. Također, možemo i zaključiti kako provjeravanjem satire “fact-checkeri” podcjenjuju svoje čitatelje i inteligenciju korisnika društvenih mreža.

‘Fact-checkeri’ i Babylon Bee

Posljednji primjer koji navodi Babylon Bee na X-u jest provjera „vijesti“ kako je papa Franjo izjavio da je cijepljenje protiv covida preduvjet za ulazak u raj. Samim time što vijest dolazi sa ove stranice, „fact checker“ je morao znati da se radi o satiri. Teško je povjeravati da bi itko povjerovao u ovu tvrdnju, a kamoli da je ona vrijedna „fact-checkinga“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Snimka zaslona, Babylon Bee, X

> Zuckerberg priznao cenzuru: Prisjetite se što je radilo naše ‘ministarstvo istine’ – Faktograf

Dan ranije, Babylon Bee je na X-u objavio niz primjera kako je bio (neopravdano) podvrgnut „fact-checkingu“.

CNN kupuje industrijsku perilicu rublja za izvrtanje vijesti prije objave“. „Ovo je provjerio Snopes, a Facebook nam je zaprijetio suzbijanjem i demonetizacijom zbog dijeljenja lažnih informacija. Klasika“, napisao je Babylon Bee.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fact
Foto: Babylon Bee, X

Nadalje, „Ocasio-Cortez se pojavljuje u emisiji ‘The Price Is Right’ i pogađa da je sve besplatno – Hvala hrabrim provjeravateljima činjenica na Snopesu što su nas razotkrili na ovome. Inače bi ljudi mogli biti zavarani. Provjera činjenica: NETOČNO“.

Gotovo nevjerojatno zvuči kako su „fact-checkeri“ morali obavijestiti javnost da smrt bivše članice Vrhovnog suda SAD-a Ruth B. Ginsburg nije „opovrgnuta na sudu“. Evo što je napisao Babylon Bee: „Deveti apelacijski sud poništava smrt Ruth Bader Ginsburg – USA Today, jedan od partnera Facebooka za provjeru činjenica, ljubazno je istaknuo da je ovo satira“.

Fact
Foto: Babylon Bee, X

Potom: „S objavom o vodi na Mjesecu, Trump predlaže svemirsku mornaricu – Još jedna provjera činjenica od USA Today. (Također možete primijetiti da je ovo satira jer, ako pažljivo pogledate, vidjet ćete sliku nosača zrakoplova na Mjesecu)“.

Foto: Babylon Bee, X

„Provjeravatelji činjenica“ osjećali su se pozvanim provjeriti je li istinit satirični članak koji kaže: „Crkva Elevation predstavila tobogan za krštenje“. Također, „fact-checkeri“ Reutersa „opovrgnuli su“ Babylon Bee koji se šalio s ilegalnim migrantima koji glasaju za demokrate na američkim izborima: „Kutije za ubacivanje glasačkih listića postavljene duž zida na granici“.

Fact
Foto: Babylon Bee, X

Kalifornija uvodi porez na disanje“, jedan je od očitijih primjera da se radi o satiričnom članku. Međutim, „fact-checkeri“ su za „dobrobit zajednice“ morali reagirati i odraditi posao utvrđivanja činjenica.

Primjere možete vidjeti ovdje u objavi na X-u.

Naši ‘provjeravatelji činjenica’ nisu ništa bolji

Naši „fact-checkeri“ ne razlikuju se previše od američkih kolega. Također “provjeravaju” satiru i podcjenjuju inteligenciju hrvatskih korisnika društvenih mreža. Naime, na platformi „Točno tako“ Nine Obuljen Koržinek „provjeravatelj činjenica“ Du-Check napravio je „analizu“ i zaključio kako je internetska šala u kojoj holivudski glumci izražavaju potporu HDZ-u i Primorcu zapravo „deepfake“ uradak. Tko bi bez novinarke Karle Sabljić mogao pretpostaviti da Elton John nije zaljubljen u Damira Habijana, a Will Smith nije član ogranka HDZ-a iz Los Angelesa?

Foto: Snimka zaslona, ‘Točno tako’

Izdvajamo još jedan primjer. „Facebookom kruži deepfake videozapis premijera Andreja Plenkovića koji uči plivati“, napisala je „provjeravateljica činjenica“ Karla Sabljić. Zaključila je kako: „Videozapis lažno prikazuje kako hrvatski premijer Andrej Plenković, uz asistenciju bivšeg predsjednika Hrvatskog Sabora Vladimira Šeksa, uči plivati“. Hoće li nam i provjeriti daje li jedno energetsko piće ljudima krila?

* Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci