Mark Zuckerberg, vlasnik Facebooka i Instagrama, odnosno izvršni direktor kompanije Meta, najavio je ukidanje „fact-checkera“ i prelazak na takozvane „bilješke zajednice“ poput društvene mreže X Elona Muska. Osim što su provodili cenzuru, „fact-checkeri“ su nerijetko i provjeravali – satiru! Nešto od toga je i moglo proći kao istinita vijest, no primjeri koje ćemo navesti ukazuju na potpunu besmisao „provjere činjenica“ kod očite satire, a k tome i sa stranice koja se i predstavlja kao satirična. Riječ je o poznatom američkom portalu „Babylon Bee“.
> Meta odustaje od fact-checkera: Prelazi na model sličan Muskovom na X-u
Kao jedan od razloga, uz onaj primarni – slobodu govora – Zuckerberg je naveo kako su „fact-checkeri“ narušili povjerenje kod korisnika društvenih mreža jer su svoju moć koristili za cenzuru i ograničavanje dosega objava koje su bile konzervativnog sadržaja. S druge strane, provjeravanjem satire, osim što su i time to povjerenje dodatno narušili, demonstrirali su kako svoje vrijeme (i novac) troše na nepotreban posao. Također, možemo i zaključiti kako provjeravanjem satire “fact-checkeri” podcjenjuju svoje čitatelje i inteligenciju korisnika društvenih mreža.
‘Fact-checkeri’ i Babylon Bee
Posljednji primjer koji navodi Babylon Bee na X-u jest provjera „vijesti“ kako je papa Franjo izjavio da je cijepljenje protiv covida preduvjet za ulazak u raj. Samim time što vijest dolazi sa ove stranice, „fact checker“ je morao znati da se radi o satiri. Teško je povjeravati da bi itko povjerovao u ovu tvrdnju, a kamoli da je ona vrijedna „fact-checkinga“.
> Zuckerberg priznao cenzuru: Prisjetite se što je radilo naše ‘ministarstvo istine’ – Faktograf
Dan ranije, Babylon Bee je na X-u objavio niz primjera kako je bio (neopravdano) podvrgnut „fact-checkingu“.
„CNN kupuje industrijsku perilicu rublja za izvrtanje vijesti prije objave“. „Ovo je provjerio Snopes, a Facebook nam je zaprijetio suzbijanjem i demonetizacijom zbog dijeljenja lažnih informacija. Klasika“, napisao je Babylon Bee.
Nadalje, „Ocasio-Cortez se pojavljuje u emisiji ‘The Price Is Right’ i pogađa da je sve besplatno – Hvala hrabrim provjeravateljima činjenica na Snopesu što su nas razotkrili na ovome. Inače bi ljudi mogli biti zavarani. Provjera činjenica: NETOČNO“.
Gotovo nevjerojatno zvuči kako su „fact-checkeri“ morali obavijestiti javnost da smrt bivše članice Vrhovnog suda SAD-a Ruth B. Ginsburg nije „opovrgnuta na sudu“. Evo što je napisao Babylon Bee: „Deveti apelacijski sud poništava smrt Ruth Bader Ginsburg – USA Today, jedan od partnera Facebooka za provjeru činjenica, ljubazno je istaknuo da je ovo satira“.
Potom: „S objavom o vodi na Mjesecu, Trump predlaže svemirsku mornaricu – Još jedna provjera činjenica od USA Today. (Također možete primijetiti da je ovo satira jer, ako pažljivo pogledate, vidjet ćete sliku nosača zrakoplova na Mjesecu)“.
„Provjeravatelji činjenica“ osjećali su se pozvanim provjeriti je li istinit satirični članak koji kaže: „Crkva Elevation predstavila tobogan za krštenje“. Također, „fact-checkeri“ Reutersa „opovrgnuli su“ Babylon Bee koji se šalio s ilegalnim migrantima koji glasaju za demokrate na američkim izborima: „Kutije za ubacivanje glasačkih listića postavljene duž zida na granici“.
„Kalifornija uvodi porez na disanje“, jedan je od očitijih primjera da se radi o satiričnom članku. Međutim, „fact-checkeri“ su za „dobrobit zajednice“ morali reagirati i odraditi posao utvrđivanja činjenica.
Primjere možete vidjeti ovdje u objavi na X-u.
In honor of Facebook ending its fact-checking partnerships, here are the funniest fact-checks of Babylon Bee jokes:
Tekst se nastavlja ispod oglasaA running 🧵: pic.twitter.com/PkMd8hhssR
— The Babylon Bee (@TheBabylonBee) January 8, 2025
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Naši ‘provjeravatelji činjenica’ nisu ništa bolji
Naši „fact-checkeri“ ne razlikuju se previše od američkih kolega. Također “provjeravaju” satiru i podcjenjuju inteligenciju hrvatskih korisnika društvenih mreža. Naime, na platformi „Točno tako“ Nine Obuljen Koržinek „provjeravatelj činjenica“ Du-Check napravio je „analizu“ i zaključio kako je internetska šala u kojoj holivudski glumci izražavaju potporu HDZ-u i Primorcu zapravo „deepfake“ uradak. Tko bi bez novinarke Karle Sabljić mogao pretpostaviti da Elton John nije zaljubljen u Damira Habijana, a Will Smith nije član ogranka HDZ-a iz Los Angelesa?
Izdvajamo još jedan primjer. „Facebookom kruži deepfake videozapis premijera Andreja Plenkovića koji uči plivati“, napisala je „provjeravateljica činjenica“ Karla Sabljić. Zaključila je kako: „Videozapis lažno prikazuje kako hrvatski premijer Andrej Plenković, uz asistenciju bivšeg predsjednika Hrvatskog Sabora Vladimira Šeksa, uči plivati“. Hoće li nam i provjeriti daje li jedno energetsko piće ljudima krila?
* Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.