Ujedinjena Kraljevina je u ponoć, odnosno 23 sata u petak po lokalnom vremenu, napustila Europsku uniju i tako postala prva članica koja je napustila europsku obitelj. Sada počinje tranzicijsko razdoblje od 11 mjeseci tijekom kojeg će britanska vlada pregovarati s vodstvom Unije o budućim odnosima.
Odigrao se povijesni trenutak za Veliku Britaniju.
Sinoć je ispred sjedišta Europskog parlamenta simbolično spuštena britanska zastava. Sada će Unija imati 27 članica. Ali i 66 milijuna stanovnika manje, prenosi HRT.
Nakon tri i pol godine drame “Dan Brexita” s obje strane La Manchea pratio se sa slavljem, ljutnjom ili tužnim bdijenjima, ali i ravnodušnošću onih kojima više nije stalo.
Kako se u Londonu brzo približavalo konačno odbrojavanje, mnoštvo na Trgu parlamenta koje je došlo obilježiti događaj koji je bio u središtu britanske politike više od tri godine, bilo je manje od očekivanog.
Big Ben nije zvonio točno u ponoć jer radovi na njegovoj obnovi još traju. No zato su se okupljeni snašli i napravili svoj Little Big Ben koji također zvoni za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske unije.
Johnson: Ovo je početak
“Za mnoge je ovo zadivljujući trenutak nade, trenutak za koji su mislili da nikada neće doći. Mnogo je i onih koji, naravno, osjećaju tjeskobu i gubitak. Postoji i treća skupina, možda i najbrojnija, koja se počela brinuti hoće li politička rasprava i svađa doći kraju. Razumijem sve te osjećaje i moj je zadatak, kao i zadatak Vlade, ujediniti ovu zemlju i povesti nas naprijed. Večeras je najvažnije poručiti – ovo nije kraj već početak, ovo je rađanje nove zore. Podiže se zastor u novom činu naše velike nacionalne drame”, rekao je britanski premijer Boris Johnson u videoporuci na Facebooku u svom obraćanju naciji koja se podijelila nakon referenduma na kojem se 52% Britanaca izjasnilo za izlazak iz EU-a.
Donosimo i komentare francuskog predsjednika i njemačke kancelarke.
“Moramo poštovati odluku Britanaca, Francuska je to uvijek činila. Odlazak Ujedinjenog Kraljevstva je šokantan, riječ je o povijesnom alarmu koji mora imati odjeka u svim članicama Unije i mora se čuti u cijeloj Europi. Doista se moramo zamisliti, nakon 70 godina neka od zemalja napušta Europsku uniju”, rekao je francuski predsjednik Emmanuel Macron.
“Postoje primjeri međunarodnih trgovinskih pregovora. O Velikoj Britaniji uvelike ovisi na koji način želi urediti odnose s Europskom unijom. EU ima integrirano unutarnje tržište s četiri osnovne slobode. Što se više Velika Britanija udalji od postulata unutarnjeg tržišta, to će biti veće promjene u našim budućim odnosima. EU u te pregovore ulazi u dobroj vjeri, ali štiteći vlastite interese. I Velika Britanija ponašat će se na isti način”, rekla je njemačka kancelarka Anglea Merkel.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT