Francuska: Anti-migrantski prosvjedi zbog ubojstva 12-godišnjakinje, a policija ‘istražuje’ desničarske skupine

francuska
Foto: snimka zaslona

Brutalno silovanje i ubojstvo 12-godišnje pariške učenice poznate samo kao Lola i dalje izaziva žestoke društvene rasprave o francuskoj useljeničkoj politici. U najnovijem razvoju događaja, tužiteljstvo francuskog grada Lyona otvorilo je istragu o mogućem poticanju na mržnju protiv desničarske skupine koja je prosvjedovala zbog nedjelovanja vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraga je otvorena nakon što je prefekt okruga Rhône proslijedio slučaj javnom tužitelju. U priopćenju poslanom BFM Lyonu, tužiteljstvo je reklo da je otvorilo istragu o optužbi za “javno poticanje na mržnju ili nasilje protiv osobe ili skupine ljudi zbog njihova podrijetla ili pripadnosti etničkoj skupini, naciji, rasi ili religija”, prenosi Remix.

Istraga je povjerena upravi za javnu sigurnost departmana Rhône.

U pismu upućenom francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu u ponedjeljak, gradonačelnik Lyona Gregory Doucet pozvao je šefa države da djeluje protiv “onih koji potiču mržnju i demonstriraju nasilno i antirepublikansko ponašanje”, navodeći posebno prosvjede u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Francuski departman ograničio benzin na 30 litara po autu, nestašica pogodila trećinu crpki

Točnije, pozvao je na raspuštanje Rempartsa, desničarske skupine u Lyonu, čiji je jedan od čelnika na društvenim mrežama tvrdio da je organizirao skup.

Od Lolinog ubojstva, konzervativni izabrani dužnosnici inzistirali su na izvršavanju takozvanih obveza napuštanja francuskog teritorija (OQTFs) kojima je podlijegao glavni osumnjičenik. Konzervativci su diljem Francuske organizirali nekoliko skupova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službeni podaci francuske vlade pokazuju da je alžirska osumnjičenica za ubojstvo jedna od mnogih koji su izbjegli deportaciju, a slučaj naglašava kako, unatoč obećanjima Macronove vlade, francuske vlasti nisu bile u stanju ili nisu željele provesti zakon o imigraciji, već su uspjele provesti samo 0,2 posto naloga za deportaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.