Glasanje u grčkom parlamentu o imenu Makedonije odgođeno za petak

Foto: fah

Grčki parlament odgodio je glasanje o promjeni imena Makedonije za petak popodne kako bi se mogli saslušati svi zastupnici koji žele govoriti o toj vrućoj temi koja je polarizirala grčku politiku i javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik parlamenta Nikos Voutsis rekao je na nacionalnoj televiziji u četvrtak popodne da je govorila tek polovica od 205 govornika koliko ih se prijavilo. Grčki parlament ima 300 mjesta.

“Nikad se nije dogodilo da je ovoliki broj zastupnika želio govoriti”, rekao je Voutsis novinarima.

Rasprava je počela u srijedu a glasanje o ratifikaciji novog imena Makedonije očekivalo se u četvrtak navečer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skoplje i Atena potpisali su Prespanski sporazum kojim “Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija” mijenja ime u “Republika Sjeverna Makedonija” i time bi se trebao deblokirati njezin put prema članstvu u savezu NATO i Europskoj uniji, ali za to je potrebno da sporazum ratificira i parlament Grčke, nakon što je to učinio makedonski parlament.

Premijer Aleksis Cipras očekuje da će ratifikacija proći tankom većinom, unatoč protivljenju oporbe i javnosti.

Ankete su pokazale da se većina Grka protivi da se riječ Makedonija koristi u bilo kakvom sporazumu o imenu. Deseci tisuća ljudi sudjelovali su u prosvjedu protiv dogovora u nedjelju u Ateni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi Grci smatraju da ime Makedonija znači i polaganje prava na sjevernu pokrajinu Grčke te da im Skoplje želi ukrasti helenski identitet.

Zbog tog spora Ciprasovu vladajuću koaliciju prošli tjedan napustila je desna stranka Neovisni Grci, a njezin čelnik Panos Kammenos odstupio je s dužnosti ministra obrane.

Time je ugrožena vladajuća većina u parlamentu. Ciprasova Syriza ima 145 zastupnika, no premijer u usvajanju dogovora računa na disidente iz manjih stranaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skoplje je svoj pravni dio već odradilo, dodavši geografsku odrednicu svome imenu kako bi se razlikovala od grčke pokrajine. Ako grčki parlament ratificira sporazum, Atena će priznati susjednu državu pod novim imenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.