Grčka i dalje nema puno povjerenje europskog fonda za financijsko spašavanje

Foto: fah

Uoči kraja trećeg kruga gospodarskog spašavanja Grčke europski fond za financijsko spašavanje pozvao je Atenu da se strogo drži uvjeta na koje je pristala u dogovoru s kreditorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi smo vrlo strpljivi kreditori”, rekao je u nedjelju Klaus Regling, izvršni direktor Europskog stabilizacijskog mehanizma (ESM).

“No i želimo da nam se novac vrati. Stoga ćemo vrlo pomno pratiti događanja u Grčkoj”.

Ta zemlja u ponedjeljak napušta treći i konačni program mjera za financijsko spašavanje dogovoren s kreditorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je 2010. doživjela financijski potop, međunarodni kreditori koji uključuju i Međunarodni monetarni fond (MMF) spasili su Grčku od državnog bankrota s oko 289 milijardi eura, pod posebnim uvjetima.

Atena je zauzvrat trebala primijeniti reforme, rezati socijalna davanja, povisiti poreze i obvezati se da će se držati tih odluka.

Posljednji paket reformi potpisan 14. lipnja uključivao je smanjenje mirovina do 18 posto od 2019. kao i čvršća pravila za porezne izuzetke od 2020., što bi zajedno godišnje trebalo donijeti uštede od 5 milijardi eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključni zakon odnosi se na uvođenje državnih jamstava kreditorima, kojima će biti omogućeno prodavati državno vlasništvo putem Europskog stabilizacijskog mehanizma kao kompenzaciju ukoliko Atena ne plati dugove na vrijeme.

Grčka je od 2010. primijenila stotine reformi kako bi uz pomoć međunarodne financijske pomoći izišla iz krize. To je podrazumijevalo smanjenje mirovina desetak puta te pad prosječne zarade za oko jednu četvrtinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.