Hrvatska i Francuska imaju puno zajedničkih interesa?

Foto: Fah

Hrvatska i Francuska imaju puno zajedničkih interesa, a potpisani zajednički plan budućih aktivnosti dat će novi zamah strateškom partnerstvu dviju zemalja, ocijenila je u petak u Zagrebu potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić nakon sastanka s francuskom ministricom za europske poslove Nathalie Loiseau.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO) Uz financiranje francuskog veleposlanstva predstavljena LGBT slikovnica

“Mislimo da je ova prigoda u kojoj smo potpisali zajednički plan aktivnosti, treći po redu u okviru našeg strateškog partnerstva, vrlo važan pokazatelj koliko dvije države imaju zajedničkih interesa i koliko je važan taj strateški kontekst za naše sveukupne odnose”, rekla je Pejčinović Burić u izjavi za novinare.

> Ministrica tvrdi da nije zaprimila zahtjev za odobrenje LGBT slikovnice, a Ministarstvo ga je čak i odbilo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrice su nakon sastanka potpisale Akcijski plan 2018. – 2021. hrvatsko-francuskog strateškog partnerstva.

> Prof. dr. sc. Marušić o slikovnici ‘duginih obitelji’: Rodna teorija ne može biti predmet školskoga gradiva

“Vjerujemo da će ovaj posjet i Akcijski plan dodatno pojačati partnerstvo”, istaknula je Pejčinović Burić. Također je izrazila uvjerenost da će plan omogućiti jačanje potpore i napora RH u ostvarenju strateških prioriteta – ulaska u schengenski prostor, eurozonu i OECD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Čime se bavi Francusko veleposlanstvo u Zagrebu: LGBT slikovnica financirana njihovim sredstvima, sudjeluju i u predstavljanju

Loiseau je izrazila zadovoljstvo zbog potpisanog dokumenta “iz kojeg je vidljivo što smo dosad učinili a isto tako što još namjeravamo učiniti”.

Rekla je kako je svjesna važnosti koju za Hrvatsku predstavlja ulazak u schengenski prostor koji, kako je rekla, treba reformirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Potpora tiskanju LGBT slikovnice u Hrvatskoj dio je francuske državne politike

Naglasak u planu stavljen je na političke bilateralne i multilateralne odnose, gospodarske odnose te suradnju u pitanjima kulture, obrazovanja i drugim pitanjima.

Što se tiče gospodarskih odnosa, ministrice su se složile da su 2017. zabilježeni uzlazni trendovi, ali su rekle da im treba dati dodatni poticaj.

Izražena je potpora poučavanju hrvatskog jezika u Francuskoj u školskim ustanovama, kao i inicijativama za uvođenje hrvatskog jezika kao samostalnog predmeta poučavanja na akademskoj razini. Također je izražena potpora poučavanju francuskog jezika u obrazovnom sustavu u Hrvatskoj, te potpora mreži pet Francuskih alijansi u Hrvatskoj, kao i poboljšanje mogućnosti učenja francuskog jezika za hrvatske državne službenike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Francuska veza Andreja Plenkovića i Nine Obuljen: Je li mandataru bilo važnije mišljenje Francuza od birača?

Francuska će pomoći RH u pripremam za preuzimanje predsjedanja Europskim vijećem 2020.

“Hrvatska preuzima predsjedanje EU-om u prvoj polovici 2020. i mi ćemo joj pomoći da se što bolje pripremi za to”, kazala je Loiseau.

U okviru priprema za predsjedanje istaknuta je potreba intenzivnijeg dijaloga. “Francuska kao država utemeljitelj ima iznimno iskustvo u tom pogledu i vjerujemo da će suradnja na ovom polju biti vrlo plodonosna”, kazala je Pejčinović Burić.

Ministrice su također razgovarale o proširenju EU-a i važnosti europskog pristupnog procesa za države jugoistočne Europe, kao i djelovanju u korist stabilnosti jugoistočne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.