Hrvatska, Slovenija i Italija borbu protiv ilegalnih migracija pokušavaju proširiti na zapadni Balkan

migracija
Foto: FaH

Ministri unutarnjih poslova Hrvatske, Slovenije i Italije odlučili su uključiti zemlje zapadnog Balkana u zajedničku borbu protiv ilegalnih migracija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Davor Božinović, Boštjan Poklukar i Matteo Piantedosi razgovarali su u Buzetu o nezakonitim migracijama, što je nastavak njihove suradnje dogovorene prije nekoliko mjeseci, izvijestio je HRT.

Božinović je potvrdio da će se idući susret ministara održati u ožujku na Brdu kod Kranja te da su na njega pozvani i ministri zemalja zapadnog Balkana.

U studenome dogovorene zajedničke policijske ophodnje

Njih su trojica u studenome u Trstu dogovorili uspostavu stalne strukture za ustroj mješovitih policijskih ophodnji. Dogovorena je i uspostava zajedničkih točaka ili centara za razmjenu informacija. Uz to, najavili su da će ministarski sastanci postati trajni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Hrvatska, Slovenija i Italija jačaju mješovite policijske ophodnje na granicama

“Sve što je dogovoreno na prošlom sastanku u Trstu, provedeno je u djelo”, ustvrdio je Davor Božinović nakon sastanka.

“Mi smo tada dali ravnateljima naših policija upute da naša i inače dobra suradnja dobije novu dimenziju”, rekao je Božinović.

Božinović tvrdi da građani nisu osjetili kontrolu granica

Prenio je zaključak sa sastanka da građani triju država nisu osjetili posljedice uvođenja internih kontrola unutarnjih granica. Naglasio je da su te mjere uslijedile kao posljedica rata na Bliskom istoku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To nije omelo njihove svakodnevne aktivnosti i prelazak preko granica. Naročito se to odnosi na područja uz granicu”, kazao je Božinović.

Dodao je da ovakva suradnja mora ići dalje te da je u tom kontekstu uz razmjenu podataka dogovoren i sljedeći sastanak ministara u Brdu kod Kranja u ožujku.

>Meloni najavila veliku strategiju protiv ilegalne migracije

Na tom sastanku, najavio je Božinović, bit će ministri unutarnjih poslova zemalja zapadnog Balkana kako bi se moglo usklađeno i intenzivnije pristupati zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zajedno s državama zapadnog Balkana žele pojačati borbu protiv ilegalnih migracija

“Želja nam je saslušati ih kako bismo poduzeli intenzivnije korake vezano za prilagodbu viznih režima tih zemalja s viznim režimom EU-a. Želimo istražiti sve mogućnosti u zajedničkoj borbi protiv krijumčarenja migranata”, naglasio je Božinović.

Njegov talijanski kolega Matteo Piantedosi istaknuo je da su kontrole urodile plodom. Talijanska je policija, rekao je, od 21. listopada kontrolirala 160 tisuća osoba i 96 tisuća vozila. U tom je razdoblju zabilježeno 1.600 ilegalnih prelazaka granica, od čega je i 900 njih vraćeno.

Osim toga, zatečeno je sedamdesetak sumnjivih osoba, od kojih je su pedesetak bili krijumčari ljudima. Nekoliko desetaka osoba koji su pokušali prijeći granicu bili su poznati policiji vezano za terorizam.

Slovenski ministar: Schengenski prostor ne funkcionira

Ustvrdivši kako trenutno schengenski prostor ne funkcionira, slovenski ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar naglasio je kako je na ministarskoj razini dogovoreno da se kod policijskih kontrola neće zaustavljati promet robom. Neće se stvarati problemi ljudima u pograničnom području koji moraju prelaziti granicu radi posla, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Slovenija produljuje kontrole na hrvatskoj granici za još 20 dana

“Dogovorili smo se da ćemo surađivati na području zapadnog Balkana budući da imamo velik broj ilegalnih migranata. Slovenija je lani u ilegalnom prijelazu granica uhvatila 60 tisuća stranaca. To je velik broj za Sloveniju”, poručio je Poklukar.

Dodao je kako se tijekom sastanka razgovaralo o prisutnosti Frontexa u BiH, iz koje u Hrvatsku i dalje u ostale zemlje EU dolazi velik broj ilegalnih migranata.

Trojica ministara, prema Poklukarovim, riječima, razgovarala su i o podupiranju ulaska Bugarske i Rumunjske u schengenski prostor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.