Hrvatski europarlamentarci spriječili Slovence u zadnjoj akciji protiv hrvatskog terana

Foto: fah

Odbor za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog parlamenta odbacio je u utorak slovenski zahtjev da se za dva mjeseca produlji mogućnost ulaganja prigovora na delegirani akt Europske komisije kojim se hrvatskim proizvođačima vina daje pravo označavanja vina nazivom sorte teran za vina sa zaštićenom oznakom izvornosti (PDO) Hrvatska Istra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv slovenskog zahtjeva glasovalo je 26 zastupnika, 5 ih je bilo za, a sedam suzdržanih.

Europska komisija je 19. svibnja usvojila delegirani akt kojim se hrvatskim vinarima u Istri omogućava iznimka u korištenju imena teran, koje je Slovenija na razini EU-a zaštitila oznakom zemljopisnog podrijetla. Od toga dana traje dvomjesečni rok u kojem Vijeće EU-a ili Parlament mogu zaustaviti stupanje na snagu delegiranog akta.

No, to je gotovo posve nevjerojatno budući da bi Slovenija za to trebala osigurati apsolutnu većinu u Europskom parlamentu, a od danas više nema nikakve mogućnosti za to, te super-većinu u Vijeću – za taj prijedlog trebalo bi glasovati 72 posto zemalja članica (najmanje 20 članica) u kojima živi najmanje 65 posto stanovništva EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Delegiranim se aktom za istarski teran prihvaća izuzetak od zaštite za vino istog imena iz Slovenije koje je ta zemlja zaštitila oznakom geografskog podrijetla, uz određene uvjete. Na naljepnicama i oznakama Hrvatska Istra – teran oba će dijela naziva za hrvatsko vino što ga je predložila Europska komisija morati biti u istom vidnom polju, s time da će riječ ‘teran’ biti ispisana manjim slovima nego prvi dio naziva (Hrvatska Istra).

U raspravi je sudjelovao predlagatelj zahtjeva, slovenski zastupnik Franc Bogovič, koji je iznio poznata slovenska stajališta.

Hrvatski zastupnici Marijana Petir, Ivan Jakovčić i Tonino Picula pozvali su odbor da odbaci slovenski zahtjev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razdoblje u kojem se moglo zaustaviti stupanje na snagu delegiranog akta istječe 19. srpnja, nakon čega se objavljuje u službenom glasilu EU-a i stupa na snagu.

“Tijekom nekoliko proteklih godina obavio sam stotine razgovora, podijelio sam desetine i desetine knjiga o teranu u Istri i, nakon svega, iznimno sam zadovoljan rezultatom glasovanja na Odboru za poljoprivredu Europskog parlamenta. To je rezultat svega onog što smo ja i moj tim suradnika uložili u ustrajno lobiranje za istarski teran”, ističe Jakovčić i dodaje da je “rezultat glasovanja na Odboru za poljoprivredu jasan znak da istarski teran sada ima svoje ime i prezime priznato na području cijele Unije”, navodi se u priopćenju ureda zastupnika.

“Današnje glasovanje rezultat je aktivnog lobiranja protiv potpuno neutemeljenog slovenskog zahtjeva. Drago mi je da smo uspjeli obraniti pravo hrvatskih proizvođača da plasiraju svoj teran, čija su kvaliteta i geografsko podrijetlo neupitni!”, rekao je Picula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijana Petir uoči glasovanja je priopćila da se “protivi se bilo kakvom produženju roka kojim bi se dodatno odgodilo stupanje na snagu ovog delegiranog akta jer je Komisija donijela jedinu moguću odluku utemeljenu na pravu Unije te na praksi sličnih odluka koje je do sada već donosila”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.