Izbori u Austriji: Što o gorućim temama kažu čelnici dvaju najjačih stranka?

Austriji
Foto: fah, wikimedia commons (Karl Nehammer - lijevo, Herbert Kickl - desno)

U Austriji se 29. rujna održavaju parlamentarni izbori. Kancelar Karl Nehammer, čelnik Narodne stranke desnog centra (ÖVP), i Herbert Kickl, čelnik oporbene desničarske Slobodarske stranke (FPÖ) sučelili su se u dugoočekivanoj debati uživo na javnoj televiziji ORF u ponedjeljak navečer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

FPÖ i dalje vodi u ispitivanjima javnog mnijenja (27%), a ÖVP ga slijedi tik iza (25%). Njih dvojica razgovarali su o najoštrijim temama, uključujući migraciju, ekonomiju, rat u Ukrajini i načinu na koji se ÖVP-Zelena vlada nosi s COVID krizom.

Herbert Kickl optužio je vladu i Karla Nehammera – koji je bio ministar unutarnjih poslova u prve dvije godine vlade, a kasnije je preuzeo ulogu kancelara – da su pokušali pretvoriti zemlju “od normalne države, demokratske, u totalitarno izvanredno stanje” s mjerama karantene u vrijeme pandemije. Među odlukama koje je donijela vlada naveo je obvezno cijepljenje svih odraslih osoba — odluka koja je kasnije povučena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Uspon desnice u Austriji: FPÖ pobijedio usprkos napadima od strane mainstreama

Nehammer je uzvratio rekavši da je njegova vlada preuzela odgovornost za svoje postupke, iako su “činili pogreške”, te optužio FPÖ da pokušava širiti strah i koristiti krizu za političke svrhe. Također je optužio Kickla za širenje teorija zavjere, uključujući prozivanje Svjetske zdravstvene organizacije budućom svjetskom vladom, a Svjetski ekonomski forum u Davosu pretečom svjetske dominacije.

O migraciji

Kancelar je svojoj vladi pripisao zasluge za smanjenje broja tražitelja azila i ilegalnih prelazaka granice, navodeći pad od 97 posto na granici između Austrije i Mađarske. Nehammer je govorio o potrebi smanjenja pritiska na vanjskim granicama Europske unije i postizanju dogovora sa sjevernoafričkim zemljama kako bi se procedure azila mogle prepustiti vanjskim suradnicima.

Migracije su bile glavna tema u kampanji. Iako se broj tražitelja azila u Austriji smanjio sa 112.000 u 2022. na 59.000 prošle godine, FPÖ podsjeća svoje glasače da je 240.000 ilegalnih imigranata došlo u Austriju otkako je sadašnja vlada preuzela vlast. u 2020.

>Financijski teret: Koliko europske države troše na migrante?

Slobodarska stranka vodila je kampanju s konceptom ‘Tvrđave Austrije’, što znači da bi stranka, ako preuzme vladu, odmah obustavila zahtjeve za azilom, uspostavila stvarni sustav zaštite granica, omogućila potiskivanje i dosljedno deportirala neuspješne tražitelje azila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ključna točka je da donesemo potpuni preokret u načinu na koji razmišljamo i djelujemo kada je riječ o azilu”, rekao je Herbert Kickl tijekom rasprave.

Nazvao je Migracijski pakt EU-a “prevarom”, rekavši da ne osigurava vanjske granice i ne omogućuje potiskivanje, već služi kao faktor privlačenja za migrante, jer znaju da će se raspršiti kada kroče na europsko tlo među državama članicama.

>Austrijski FPÖ, najpopularnija stranka, poziva na referendum o sankcijama Rusiji i isporuci oružja Ukrajini

Prema ocjeni dnevnika Die Presse, osim nekoliko pitanja, opći ton rasprave bio je “smiren, autoritativan, činjeničan. Bio je to razgovor, a ne svađa.” Oba stranačka čelnika kritizirala su EU i koalicijske partnere ÖVP-a, Zelene, prenosi The European Conservative.

Unatoč naizgled mnogim sličnostima između dviju stranaka (koje su zajedno vladale 2017.-2019.), Nehammer je odbacio mogućnost formiranja koalicije s FPÖ-om, a isto su učinile i sve ostale snage, što čini vladu na čelu s ÖVP-om, u kojoj su socijaldemokrati, kao i treći koalicijski partner sve izgledniji.

>EP izglasao novi pakt o migracijama: Jedni ga smatraju opasnim, drugi povijesnim

Ankete javnog mnijenja stavljaju socijaldemokrate na 21%, Zelene na 9%, a liberalnu stranku NEOS također na 9%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.