Janša upozorio – EU bi se mogla zbog dvostrukih mjerila raspasti kao Jugoslavija

Janša
Foto: Fah

“Imamo sreću da u ova teška vremena Slovenija predsjeda EU-om, a njezinu vladu vodi Janez Janša”, poručio je u petak mađarski premijer Viktor Orban u Ljubljani, gdje se održava sastanak predsjednika vlada Višegradske skupine (V4).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orban je istaknuo da u EU-u više nema podjela na stare i nove članice nego da se ona danas dijeli na one države čiji je nacionalni dug visok, a imaju mali rast i probleme s nekontroliranim migracijama. Podsjetio je da su s druge strane stabilne države u srednjoj Europi koje te procese kontroliraju i imaju stabilnost, nisku razinu duga i visoke najave rasta.

“Janša ima tešku i odgovornu zadaću da te dvije kategorije država poveže”, kazao je Orban.

Naglasio je kako Janša zbog svog iskustva kada se borio protiv komunizma ima, za razliku od nekih zapadnih vođa, pogled na “povijesni horizont”, pa je zato blizak u pogledima s čelnicima iz zemalja srednje i istočne Europe, te bolje procjenjuje što su u EU bitna pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Europski parlament bavi se nebitnim temama i vodi džihad protiv vladavine prava”, zaključno je istaknuo Orban.

Kao što smo nedavno izvijestili, slovensko predsjedanje Europskom unijom, za koje smo predvidjeli da će biti olujno i zagađeno sukobima, doista munjevito započinje. Čelnici EU u Bruxellesu nisu pogriješili kad su vidjeli u slovenskom premijeru Janezu Janši protivnika kalibra mađarskog kolege Viktora Orbana, piše visegradpost.com

Dvostruki kriteriji nisu prošli u Jugoslaviji, ne mogu ni u EU

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vrijeme kad je predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen najavila 2. srpnja da je Mađarskoj uručena službena obavijest zbog “kršenja zaštite seksualnih manjina” u svezi zakona o zaštiti djece od pedofilije koji je 15. lipnja usvojila Nacionalna skupština u Budimpešti, objašnjavajući da se „ rasprava vodi o činjenici da mađarski zakon diskriminira manjinu, što je zabranjeno Ugovorom o EU“, te u vrijeme kada Von der Leyen također razmišlja o pokretanju pravne akcije protiv Poljske zbog tzv. LGBT zone bez ideologije, nadolazeći predsjednik Vijeća EU Janša želio je podsjetiti čelnike Bruxellesa na opasnosti od dvostrukih standarda:

“Ne osuđujete osobu na temelju zamišljenih europskih vrijednosti, a ako se koriste dvostruki standardi, onda mislim da je ovo najbrži put do kolapsa.”

Janša je svoje upozorenje temeljio na jugoslavenskom presedanu, koji dobro poznaje: „Do prije 30 godina Slovenija je živjela u bivšoj Jugoslaviji i navodno je bila federalna. Bilo je pet ili šest nacija, tri religije, šest republika, dvije autonomne pokrajine, a zemlja se raspala iz različitih razloga, ali posljednji čavao u lijesu bio je kad su neki ljudi počeli koristiti posebne kriterije za sebe, primjenjujući dvostruka mjerila.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Janez Janša – zagovornik država Srednje Europe

Tako je od samog početka slovenskog predsjedanja EU Janez Janša preuzeo ulogu zagovornika Srednje Europe, braneći pravo na različite poglede unutar Europske unije:

“EU bez središnje Europe nije Europska unija – to će biti samo ljuska i svi bismo toga trebali biti svjesni “, upozorio je Janša, implicitno podržavajući Budimpeštu i Varšavu.

„Europska unija okuplja zemlje s različitim tradicijama, s različitim kulturama, tako da sve ovo počiva na temeljnim europskim civilizacijama, ali postoje razlike koje treba uzeti u obzir i poštivati, i mislim da postoji jasna podjela između nacionalnih i europskih nadležnosti.”, nastavio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

[…] Ne vjerujem u stigmatiziranje bilo koga u Europi ili u europskoj obitelji, bez obzira je li država članica Europske unije […] Ne mogu pristati na podjelu između liberalne i neliberalne demokracije. […] Demokracija je demokracija […] Pokušavamo upozoriti sve protiv dvostrukih standarda […], rekao je Janša.

Mi nismo kolonija, napustili smo Jugoslaviju baš zato jer su nas loše tretirali

“Mi nismo kolonija. Mi nismo drugorazredna članica Europske unije. Mi inzistiramo da bismo trebali imati isti tretman. Da, postoje pokušaji da se osigura da barem male zemlje Europske unije budu tretirane kao drugorazredne članice. Napustili smo [Jugoslaviju] čiji smo bili dio jer su nas tretirali kao drugu klasu.” odlučan je bio slovenski premijer.

Komentirajući činjenicu da je potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans 1. srpnja odbio pojaviti se na “obiteljskoj fotografiji” kao vid protesta protiv njega, Janez Janša jednostavno je rekao: “Moram reći da to zapravo nisam primijetio u to vrijeme. Bilo nas je puno na postolju, nisam primijetio da ga nema. Danas sam čuo da ga nije bilo … Tijekom ovog razgovora imali smo i određena pitanja u vezi s vladavinom zakona i dali smo odgovore na ta pitanja”, rekao je Janša.

“Ako se potpredsjednik Europske komisije uvrijedio na ove odgovore, onda treba reći da nismo mi započeli raspravu, već smo samo željeli objasniti situaciju. A ako vam se ne sviđa istina, onda je to zapravo vaš problem, to nije problem s istinom.”, poentirao je na kraju popularni slovenski premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.