Karcinom u Europi: više slučajeva, ali manje smrtnih

Foto: Thinkstock

Broj oboljelih od karcinoma u Europi nastavlja redovito rasti ali je smrtnost vezana uz tu bolest u padu, istaknula je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u “Izvješću o zdravlju u Europi”, objavljenom u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U “regiji Europe” po razgraničenju WHO-a koji pokriva 53 zemlje od Portugala do Rusije preko Kirgistana, 2,4 posto stanovništva oboljelo je od raka 2014. godine, što je upola više od 2000. godine.

Ta brojka skriva velike razlike ovisno o tipu raka i stanovništva koje se uzima u obzir. Tako je u nordijskim zemljama (Švedska, Norveška, Finska, Danska, Island) rasprostranjenost dvaput veća (pet posto), dok je smanjena (1,8 posto) u Zajednici nezavisnih zemalja (CIS) koja uključuje devet zemalja nekadašnjeg sovjetskog bloka, među kojima Bjelorusiju, Gruziju i Rusiju. Stopa je iznosila 2,8 posto u Europskoj uniji 2013., malo više među ženama (2,9 posto) nego među muškarcima (2,7 posto).

Veliki porast broja karcinoma u nordijskim zemljama svjedoči o “uspjehu” njihovih programa ranog otkrivanja raka, ocjenjuje Claudia Stein, direktorica za informiranje i istraživanje pri WHO-u. “Oni identificiraju neke tipove karcinoma puno prije pojave simptoma što puno pomaže u liječenju, ali povećava brojke”, objasnila je ona na predstavljanju izvješća u Londonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj slučajeva raka dojke je u porastu za 30 posto od 2000. godine tako da je zabilježeno 110 novih slučajeva godišnje na 100.000 žena 2014. Ali taj se rak ujedno bolje liječi. Smrtnost vezana za tu bolest redovito opada od kraja devedesetih tako da je 2015. bilo 20 smrtnih slučajeva na 100.000 žena u usporedbi s 23,8 smrti 2000.

Broj novih slučajeva raka grlića maternice smanjuje se u Europskoj uniji (12 na 100.000 žena 2014. godine, – 12,5 posto nakon 2000.). No, broj slučajeva raste u CIS-u gdje je smrtnost dvaput veća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.